Швейцарська Fondation Hirondelle та Інститут регіональної преси та інформації (IRMI) реалізують проєкт інституційної підтримки редакцій українських медіа на сході, півночі та півдні нашої країни з акцентом на локальну пресу. При відборі учасників проводили консультації і брали до уваги звернення Національної спілки журналістів України.
– Поки поштові сервіси не готові працювати в повну силу, а люди – не готові виділяти на передплату достатні кошти, підтримку українських медіа беруть на себе іноземні фінансові донори, – наголосив голова НСЖУ Сергій Томіленко під час нещодавньої онлайн-зустрічі редакторів, присвяченої відновленню друкованої преси на деокупованих та прифронтових територіях України.
Зокрема, очільник НСЖУ заявив, що завдання Спілки – розробляти і пропонувати різні формати співпраці, щоб ця допомога не була холостим вихлопом, а стала поштовхом для подальшого розвитку видання, щоб якомога більше журналістів залишалися в професії.
А отримані від іноземних донорів кошти допомагають пережити дуже складний період в житті редакцій газет на деокупованих і прифронтових територіях, де зруйнований ринок реклами, не готові до роботи служби доставки газет, потенційні читачі не мають можливості оплачувати передплату, і багато з них виїхали в інші регіони і за кордон. Зокрема, ці кошти НСЖУ залучила на фінансування друку першого після деокупації номера видання для двадцяти українських локальних ЗМІ.
Слід сказати, що й до повномасштабного вторгнення українські ЗМІ були в нелегкому економічному становищі, що особливо посилилося під час коронавірусної пандемії. Спілка активно обговорювала і шукала моделі виживання і економічної стійкості локальних медіа, але всі плани і проєкти зруйнувало широкомасштабне вторгнення російських військ на територію України.
Тепер НСЖУ і журналістська спільнота знов шукають стійкі моделі виживання, підтримання редакційного конвеєру, щоб забезпечити право українців на доступ до оперативної, перевіреної, об’єктивної інформації.
– Пишаємося колегами, які відновлюють вихід газет на деокупованих і прифронтових територіях! – наголосив Сергій Томіленко. – Спілка залучила кошти іноземних благодійників для друку принаймні одного номера 20 регіональних і локальних українських ЗМІ на деокупованих і прифронтових територіях.
Національна спілка журналістів України у перемовинах зі штаб-квартирою ЮНЕСКО порушила питання, щоб в Україні було розгорнуто програму економічної підтримки українських медіа шляхом виплати екстрених грантів та стипендій. Спілку почули, і протягом короткого часу 160 українських журналістів після проведення великої роботи міжнародного журі на чолі з НСЖУ отримали грошові перекази.
– Ми маємо об’єднуватися, підтримувати одне одного, залучати для цього допомогу звідусіль, звідки це можливо. Кожен журналіст в Україні має відчувати дружнє плече колег! – наголосив очільник НСЖУ і закликав українських медійників активніше користуватися сервісами Спілки, зокрема, Центрів журналістської солідарності НСЖУ, про які можна дізнатися на сайті та в соціальних мережах НСЖУ.
Швейцарська Fondation Hirondelle та Інститут регіональної преси та інформації (IRMI) реалізують проєкт інституційної підтримки редакцій українських медіа на сході, півночі та півдні нашої країни з акцентом на локальну пресу. При відборі учасників проводили консультації і брали до уваги звернення Національної спілки журналістів України.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Ольга Войцехівська, “Журналіст України”