Журналіст із Бахмута Іван Бірчак, який нині проживає в Коломиї, як ніхто знає, як непросто було там боротися за Україну, адже був одним із фундаторів україномовної газети «Бахмут». Матеріал про нього вийшов у газеті «Вільний голос» у межах ініціативи НСЖУ «Журналісти – важливі!».
Одна з перших у Донецькій області незалежних газет з’явилася в Артемівську, точно перша з контентом двома мовами, – згадує Іван Бірчак. – «Бахмут» вийшов у вересні 1990 року як газета політичного клубу «Пошук». Я був відповідальним за випуск, а фактично – її творцем. У назві видання була мета – повернути місту історичну назву.
Івану Бірчаку та іншим активістам погрожували, але вони не припиняли випускати газету, – писав редактор і журналіст Ігор Зоц, досліджуючи питання україномовних видань у Бахмуті ще до широкомасштабної війни («Слово Просвіти», ч.44,8-14 грудня 2022 року).
«Ми нічого за свою працю не отримували… На нас тиснули тим, що відмовлялися друкувати в Артемівську, і тоді ми їздили в Дебальцеве чи в Харків», – пригадує Іван Бірчак.
«Бахмут» виходив ще в 1991 році, друкуючи матеріали двома мовами. А повністю українськомовне видання в Артемівську Іван Бірчак започаткував у липні 1992 році – просвітянську газету під назвою «Наше слово».
Іван Бірчак очолював тоді в Артемівську осередок Всеукраїнського товариства «Просвіта». Каже, що наклад видання сягав понад 10 тисяч примірників, газету розповсюджували у Харківській і Луганській областях. На жаль, через брак коштів «Наше слово» не змогли втримати. Видавець незалежних газет Іван Бірчак продовжив традицію спецвипусками газети «Бахмутський край».
На заслуженому відпочинку Іван Бірчак не стояв і не стоїть осторонь подій у місті, яке називається Бахмут – як і газета, яку він створив 33 роки тому. Переймався тим, що Закон про державну мову тут абсолютно не виконувався, українська практично не використовувалася.
Сьогодні у Коломиї він бере активну участь у просвітянських заходах і мріє про повернення у рідний, оновлений, український Бахмут.
Нагадаємо, що ініціатива «Журналісти – важливі!» має на меті розповісти широкій аудиторії про цінність роботи медійників, ризики і виклики, з якими стикаються працівники ЗМІ, висвітлюючи правду та разом із усім українським народом воюючи за свободу і незалежність нашої країни.