Як вижити в час війни, які ресурси задіювати, а які, навпаки, економити, що, крім відповідальності перед читацькою аудиторією, допомагає триматися в інформаційному полі – обговорювали журналісти/журналістки локальних медіа під час неформальної зустрічі під час заходу «онлайн-медіакава».
Як зазначив у вступному слові голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко, війна поставила перед медійниками чимало викликів. І для того, щоб продовжувати діяльність на інформаційному фронті, необхідні ресурси – і психологічні, і моральні, адже «всі ми з вами на інформаційному фронті даємо відсіч окупантам». НСЖУ шукає можливості для забезпечення стійкості колег. Зокрема, за підтримки ЮНЕСКО Спілка започаткувала спеціальну програму психологічної підтримки журналістів (окрім вебінарів – це, зокрема, цілодобова «гаряча лінія»).
Водночас існує величезна потреба в економічному виживанні, адже війна зруйнувала рекламний ринок, аудиторії складно платити реальну ціну за продукт, а Укрпошта вчасно не доставляє газет до читацької аудиторії. Власне, одним із пріоритетів діяльності НСЖУ сьогодні, за словами Сергія Томіленка, це лобіювання на зустрічах з іноземними донорами фінансової підтримки української недійної сфери. Такими є проєкти «Ми з України!» і «Журналісти важливі». Аби журналісти лишалися в професії, ЮНЕСКО виділила 160 стипендій. Також НСЖУ підтримує відновлення друку першого випуску газет на деокупованих територіях – нею скористалися близько 10 редакцій (серед них – «Обрії Ізюмщини», «Вісник Барвінківщини», «Зоря» (Лиман), «Вперед» (Бахмут), «Новий день» (Херсон) та ін.).
«Загалом запит на фінансову підтримку гігантський. Тому варто ділитися досвідами. І якщо є якісь контентні конкурси, інші пропозиції – треба вірити, подавати заявки. Хто чесно аргументує, що хоче залишатися в професії, отримає підтримку», – зауважив Сергій Томіленко.
Досвідами економічної стійкості поділилися колеги з різних регіонів України.
Як зазначила головна редакторка газети «Володимирецький вісник» Людмила Босак, сьогодні медіа не повинні очікувати, аби хтось щось дав, треба брати самим: «Я вважаю, що треба, аби нас навчили правилам риболовлі, решту ми самі знайдемо – і вудочку, і рибу».
На сьогодні редакція має досвід залучення коштів і від медійних організацій, і має надходження від депозитних вкладень (з частини коштів за передплату), і брала участь у проектах НСЖУ. Незважаючи на те, що редакція знаходиться недалеко від кордону з Білоруссю, газета виходить. Більше того, вона вже отримала донорську підтримку на придбання генератора, ноутбука і Старлінка.
«Я маю сьогодні створювати конкуренцію і попит», – резюмувала пані Людмила.
Редакція Великописарівської газети «Ворскла» знаходиться на території, яку постійно обстрілюють. Тому можливості для виживання редактор Олексій Пасюга почав шукати від самого початку повномасштабного вторгнення. За 2 місяці, доки Центр зайнятості оплачував кошти журналістам, які переїхали з інших територій, на базі редакції створили спортивну залу. Тренажери в довгострокове користування передав товариш пана Олексія.
«Ми встановили, не дуже сподіваючись, що хтось прийде в час війни. Але прийшли. Це були переважно діти, з яких ми не брали коштів. А потім підтягнулися дорослі. І зараз спортивна зала заробляє для нас півтори ставки», – розповів Олексій Пасюга.
Також редакція звертається до всіх можливих організацій за фінансовою підтримкою (отримала її, зокрема, і від НСЖУ), надає послуги з копіювання, а також економить на опалені.
Інтернет-видання «ВолиньPost» переживає складні часи менш драматично, ніж друковані, оскільки немає потреби витрачати кошти на друк і розповсюдження. Єдина зміна, яка відбулася, це оптимізація витрат на послуги фотографа. Про це розповіла головна редакторка Іванна Рудишин. Водночас вона зауважила, що зараз відкрилося дуже багато можливостей для медіа і вона та її колеги цим користаються – беруть участь у тренінгах, залучають стипендії, створили громадську організацію і вже отримали від Чорноморського фонду регіонального співробітництва підтримку першого проекту.
«Все стало дуже реальним. Якщо ти маєш доробок і можеш його презентувати, то організація бачить, що ти дійсно професійний/професійна, і ти можеш претендувати на підтримку. Тепер цікавимося різними можливостями і розуміємо, що це – не для галочки, що це «тягне» за собою різні можливості. Для нас це було викликом, але водночас і поштовхом», – зазначила Іванна Рудишин.
Вагомим досвідом економічної стійкості медіа поділилася з колегами керівниця інноваційних проєктів мережі гіперлокальних медіа Район.in.ua Наталка Пахайчук. Зокрема, вона розповіла, що, хоч рік і був складний для редакції, але успішний. Проте він був таким завдяки важкій і наполегливій роботі колективу всі попередні роки.
Один із ключових моментів – це комунікація з аудиторією. До повномасштабного вторгнення саме від читачів і читачок отримали 200 тис. грн. донейтів. А з початком нової хвилі агресії «пішли шляхом не участі у конкурсах, а почали писати донорам і організаціям напряму». Так отримали підтримку від фонду «Солідарність» і однієї норвезької газети.
«Коли ситуація стабілізувалася, то почали повертатися до проектної діяльності. Нам це не складно, оскільки ще раніше напрацювали фандрейзингову стратегію», – зауважила Наталка Пахайчук.
Також редакція залучила донорські кошти для оптимізації сайту, що дало можливість збільшити трафік і залучити рекламу. Також сформувала і продовжує формувати навколо мережі «районів» експертну спільноту з медійників і медійних організцій. Це дає можливість предметно розмовляти з донорами.
Про досвід залучення грантових коштів, співпрацю з медійними організаціями, зокрема НСЖУ, участь у різноманітних навчаннях розповіли і директорка ТРО «На хвилях Корсуня» Галина Добровольська, редактор Краснопільської газети «Перемога» Олександр Моцний, відповідальна секретар газети «Нові Рубежі» Наталка Долгіх, редакторка видання «НовинаР» Вікторія Майнич та інші колеги.
«Дякую за те, що ви зробили цього року! Ті, хто продовжує працювати, тим готові допомагати. Не бійтеся стукати у різні двері!» – підсумувала розмову Перша секретар НСЖУ Ліна Кущ.
Переглянути відео зустрічі можна буде на нашому ютуб-каналі НСЖУ
Захід проведено НСЖУ за підтримки швейцарської некомерційної організації Foundation Hirondelle та Інституту регіональної преси та інформації (IRMI, Україна) в рамках проекту “Підвищення стійкості українських медіа”, що фінансується Swiss Solidarity.