Слова про те, що «ЗМІ – це четверта влада», в нашій державі мають особливе значення, адже саме журналістика, по суті, створила сучасну Україну. На цьому наголосив заступник керівника Офісу Президента України Олексій Дніпров, який у середу побував у Національній спілці журналістів України, щоб узяти участь у презентації підручника «Від Майдану до Майдану. Новітня історія української журналістики (1989–2019)».
– Ще за радянських часів перший секретар КПУ Володимир Щербицький уважно відслідковував зміст київських, центральних газет, кожний випуск теле- і радіопрограм, тому що знав, що саме ЗМІ – це найголовніше, що може поставити під загрозу його перебування на посаді, – зазначив Олексій Дніпров.
На його переконання, саме журналістика змінила нашу країну в епоху горбачовської перебудови і Незалежності.
– Вона створила сучасну Україну, – наголосив пан Дніпров.
Олексій Сергійович нагадав, що в грудні 2002 року, в часи, коли з Адміністрації Президента в провідні ЗМІ надсилали «темники» (вказівки, які теми слід порушувати, я які не варто), медіа за це гостро критикували владу. Довелося навіть провести парламентські слухання з цього питання. Як наслідок, утворився потужний рух за свободу слова, проти цензури.
– Фактично, це був початок Помаранчевої революції. Саме протистояння «темникам» стало підготовкою масових акцій протесту, – сказав Олексій Дніпров.
Він також наголосив, що журналісти і медіа відіграли ключову роль і в Революції Гідності. Якби медіа не висвітлили побиття студентів на Майдані, то революції, напевно, могло й не бути.
Тож Олексій Дніпров зазначив, що журналістика, активно змінюючи Україну, є справжньою «четвертою владою».
– На жаль, у нас зараз у особливому авторитеті не професійні журналісти, а різні «експерти» з різних питань, яких безліч. Але я переконаний, життя все розставить на свої місця, і професійна журналістика посяде те гідне місце у суспільстві, яке вона завжди посідала, – сказав Олексій Дніпров.
Заступник керівника Офісу Президента додав, що, попри активний розвиток онлайн-ресурсів, «хотів би, щоб майбутнє було за книгою, за газетою, щоб друковані видання жили й ніколи не відходили в минуле».
«Від Майдану до Майдану. Новітня історія української журналістики (1989–2019)» – це перше комплексне дослідження новітньої історії української журналістики та розвитку національного інформаційного простору України в період 1989–2019 років. Автори тексту – Юрій Нестеряк і Юлія Нестеряк, ілюстрації – фотокореспондента газети «Голос України» Олександра Клименка.