Як повідомив аналітик «КримSOS» Євген Ярошенко, громадянська журналістика Ірина Данилович розповіла про посилення тиску на неї в СІЗО. З анонімних джерел до «КримSOS» надійшов лист Ірини Данилович. У ньому активістка розповіла про відчутне посилення пресингу та про те, що співробітники СІЗО незаконно забрали її особисті речі, серед яких – вірші та нотатки.
«З листа Ірини Данилович можна зрозуміти, що в СІЗО активістка може відчувати порушення багатьох прав людини — права на повагу до приватного життя, права на свободу вираження поглядів, права на найвищий рівень фізичного та психічного здоров’я, що досягається», — розповів аналітик.
Як повідомлялося раніше, 29 квітня громадянську журналістку Ірину Данилович було викрадено російськими силовиками на дорозі з Коктебеля до Феодосії. Рідні та адвокат 12 днів не знали про долю та місце, де перебувала Ірина. Затримання Ірини Данилович містить усі елементи насильницького зникнення. Наразі Ірина Данилович перебуває в СІЗО №1 міста Сімферополя. Як стало відомо «КримSOS», понятим під час суду був співробітник окупаційної поліції, який надав неправдиві свідчення. А ще раніше журналістка розповідала, що зазнає тортур і психологічного тиску з боку російського ФСБ.
Ось лист Ірини Данилович:
«11.11 Мені принесли цей папірець за результатом мого звернення до прокуратури з приводу вилучених ліків… В обід – позаплановий обшук. Забрали лише мій зошит, де були: запис, який я готувала до «останнього слова»; 3 вірші та кілька нотаток, які хотілося зберегти в пам’яті. Змусили писати пояснювальну. Мотивували тим, що не можна зберігати замітки, які не належать до кримінальної справи.
Ось текст пояснювальної:
Відповідно до ФЗ № 103 ст. 17 п. 6 (від 15.07.1995 р.) підозрюваним та обвинуваченим дозволено мати при собі записи, що стосуються реалізації своїх прав та законних інтересів, за винятком тих записів, які можуть бути використані з протиправною метою. Відповідно до № 15 ст. 17 ФЗ № 103 від 15.07.1995 р. п/о мають право займатися самоосвітою.
У моїх особистих записах не міститься інформації, яка може бути використана з протиправною метою, та інформації, що містить держтаємницю. Цитати з книг та вірші записані мною з метою самоосвіти. Мої особисті переживання та нотатки, які стосуються кримінальної справи – з метою збереження психологічної рівноваги та пам’яті. Вилучення зошита порушує мої права, гарантовані ст. 17 п. 6 та п. 5 ФЗ № 103 від 15.07.1995 р.»
Тепер мені закрили дорогу на чоловічий корпус. Починається пресинг. Минулого разу мене «сховали» від комісії, бо комісія була великою — про це всі тут говорять. До яких ще методів вони вдадуться, щоб змусити мене мовчати, — не знаю. Треба про це говорити, щоб було важче їм.
Батьки нехай не переживають – я у своєму звичному стані. Все добре. Нехай подзвонять поки що Б-ну. Нехай скажуть йому, що нашу камеру «заморозили» через моє звернення до прокуратури та постійні претензії з мого боку з приводу хамства в мій бік. Б-н все зрозуміє та вживе заходів.
Коряво написала, сподіваюся, розберетеся.
Обіймаю всіх!
Спасибі що ви є!».
Як видно, Ірина Данилович – дуже мужня жінка, вона не припиняє боротьбу навіть у жахливих умовах несвободи. Ірина Данилович працювала медсестрою та вела сторінку в соцмережах, а також кілька блогерських колонок, присвячених правам медпрацівників та проблемам охорони здоров’я на анексованому півострові.
Українська Прокуратура Автономної Республіки Крим розпочала кримінальне провадження за фактом незаконних обшуків та затримання Ірини Данилович.
Громадські організації України, в тому числі НСЖУ, вимагають звільнення громадянської активістки Ірини Данилович.
Інформаційна служба НСЖУ