Нині в умовах російської агресії проти України всі українські медійники потребують підтримки іноземних колег і міжнародних журналістських організацій. Особливо ж це стосується тих журналістів, які втратили свої робочі місця внаслідок окупації їхніх міст і селищ, а також працівників ЗМІ, які безпосередньо висвітлюють воєнні події, виїжджаючи на передову.
Про це йшлося сьогодні під час конференції Міжнародної федерації журналістів, присвяченої дотриманню трудових прав і трансформації робочих місць медійників і редакцій ЗМІ в Східній Європі. Участь у конференції взяли голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко та перша секретар НСЖУ Ліна Кущ.
Як зазначив заступник генерального секретаря Міжнародної федерації журналістів Джеремі Дір, диджиталізація економіки створює перед засобами масової інформації нові виклики. Важливо, щоб у цих умовах для представників ЗМІ було максимально збережено робочі місця, а їхніх трудових прав – у повній мірі дотримано. Разом із тим, цими питаннями сучасна журналістська проблематика не обмежується. Особливо це стало очевидно із початком російської збройної агресії проти України.
Джеремі Дір подякував Національній спілці журналістів України за ту роботу, яку вона проводить задля підтримки журналістської діяльності – як українських, так і іноземних медійників у цій країні.
– Сьогодні в небезпеці всі українці, в якому б регіоні країни вони не перебували. Так, місяць тому російська ракета розірвалася в 700 метрах від центрального офісу Національної спілки журналістів України. Крім того, від обстрілів зруйновано офіс харківської обласної організації нашої спілки, – сказав голова НСЖУ Сергій Томіленко. – На жаль, багатьом журналістам довелося виїхати з Харкова і Харківщини – так само, як і з інших охоплених війною регіонів України.
Як наголосив Сергій Томіленко, великі групи журналістів і медіа є жертвами нинішньої несправедливої війни. Зокрема, це колеги, які рятуються з тимчасово окупованих Росією територій і намагаються виїхати як у безпечніші місця України, так і за кордон. Крім того, частина журналістів працюють або працювали безпосередньо у зоні зіткнення. Частина журналістів і медіа постраждали під час спроби окупації Київщини у лютому-березні. Всі ці групи медійників потребують особливої підтримки.
– Але загалом ми сьогодні змушені казати про те, що підтримка потрібна всім журналістам, які працюють в Україні: війна руйнує економічні підвалини діяльності ЗМІ, логістичні шляхи доставки друкованих видань читачам тощо, тож ми всі зараз перебудовуємо свою діяльність, – сказав голова НСЖУ. – На сьогодні внаслідок російської агресії в Україні загинуло 43 працівника ЗМІ. Серед них при виконанні професійних обов’язків полягло 8 осіб. Інші стали цивільними жертвами загарбників або загинули, будучи мобілізованими військовими.
Сергій Томіленко також додав, що на окупованих територіях жодна незалежна журналістська діяльність неможлива: медійників змушують або стати російськими пропагандистами, або замовкнути.
– Ми вдячні за підтримку Міжнародній федерації журналістів, Європейській федерації журналістів, ЮНЕСКО, іншим авторитетним організаціям, які допомагають нам у роботі. Зокрема, за підтримки ЄФЖ ми розгорнули цілу мережу Центрів журналістської солідарності. Наразі вона працює в 6 містах і дозволяє оперативно надавати посильну допомогу українським журналістам, – сказав Сергій Томіленко.
Голова НСЖУ також нагадав, що українська журналістська спільнота протестує проти створення на окупованих українських територіях осередків союзу журналістів росії й закликає до виключення сжр із Міжнародної федерації журналістів.
Як наголосив, реагуючи на виступ Сергія Томіленка, Джеремі Дір, міжнародні партнери України підтримуватимуть українських журналістів доти, доки українці не житимуть у вільних безпечних умовах.