Національна правозахисна премія «За особистий внесок у захист прав людини в Україні в 2021 році» сьогодні нарешті – в руках волонтерки Людмили Гусейнової, яку окупанти три роки утримували в катівнях «ДНР». В Національній спілці журналістів України відбулося вручення відзнаки, яка досі була на зберіганні у Ольга Мусафірова.
Про це повідомила у фейсбуці перша секретар НСЖУ Ліна Кущ.
«Весь цей час ми не втрачали надії на визволення Людмили з донецької тюрми, де вона провела понад три роки. Стаття за «екстремізм», за якою звинувачували Люду, передбачає великі терміни ув’язнення, аж до вищої міри», – наголошує Ліна Кущ.
«Мене могли розстріляти», – сказала під час вручення нагороди Людмила Гусейнова. Все звинувачення було побудоване на дописах, репостах і «вподобайках» на сторінці Людмили у фейсбуку. «Слідство» ретельно вивчило всі дописи і знайшло їх такими, що «заперечують територіальну цілісність «ДНР», «містять негативні характеристики військовослужбовців «ДНР» як окупантів», «однозначно негативні категоричні характеристики «руського міра» і росії».
Тюрма і вироки за дописи і репости у соціальних мережах – це реалії окупованої території. Обтяжуючою обставиною для Людмили стало те, що вона була джерелом інформації для українських ЗМІ: розповідала журналістам про життя в окупованому Новоазовську. «Слідчий» навіть призначив експертизу тих повідомлень для журналістів. Висновок був такий: поширена інформація на становить державної таємниці, але ці дані можуть бути використані на шкоду «республіці», тому передавати їх заборонено.
Неймовірних зусиль коштувало Людмилі не зламатися, витримати все і дочекатися звільнення. Тепер про пережите вона планує розповісти в книзі. Для роботи над цими спогадами, для фіксації скоєних росією воєнних злочинів проти дорослих і дітей на окупованій території голова НСЖУ Сергій Томіленко вручив Людмилі Гусейновій ноутбук.
«Привітати і підтримати нашу волонтерку і громадянську журналістку прийшли друзі, колеги, однодумці. Це була зворушлива зустріч і дуже серйозна розмова. Визволення з полону – лише початок. Нам усім потрібні сили, щоб боротися за тих жінок і чоловіків, яких незаконно утримують на окупованій території за їхні українські погляди. І ця тема має бути в порядку денному і української влади, і українських медіа», – наголошує Ліна Кущ.
Нагадаємо, Людмила Гусейнова перебувала в ув’язненні в так званій «ДНР» з 9 жовтня 2019 року аж до обміну полоненими 17 жовтня 2022 року. Причиною затримання стала волонтерська діяльність – після 2014-го жінка опікувалася дітьми-сиротами, які жили фактично на лінії фронту у селі Приморському Донецької області.