Національна спілка журналістів України щороку оприлюднює антирейтинги «Ворог преси» щодо осіб, які перешкоджають вільній діяльності вітчизняних журналістів. Такий публічний осуд посадовців, які атакують права журналістів та зазіхають на свободу слова, став дієвим інструментом самозахисту журналістів.
У 2022 році кандидатом на звання «Ворог преси» пропонується особа голови Хорошівської селищної ради, що в Житомирській області, Володимира СТОЛЯРЧУКА.
Підставою для такої пропозиції послужили судові позови Володимира Столярчука до журналіста Сергія Сіваченка та ПП «Медіа Ресурс», на інформаційному сайті якого в грудні 2020 року було опубліковано статтю Сергія Сіваченка «Діагностика місцевих виборів або як неповноважні ради тримають у заручниках свої громади».
В розміщеній на інформаційному сайті «20 хвилин» статті йшлося про недотримання територіальною виборчою комісією Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Виборчого кодексу України. Автор статті зазначає, що через порушення в роботі комісії і нехтування законів України самими обранцями новообрані депутати районної ради і селищний голова Володимир Столярчук не провели процедуру легімітизації і тим самим не були визнані повноважними. Тим не менше, вони проводили сесії, порядок денний яких напряму суперечив положенням Виборчого кодексу та чинному Регламенту роботи Хорошівської селищної ради.
У статті сказано: «Свідомий умисел даних дій полягає в тому, що голова Хорошівської селищної ради Столярчук В.В. знав про наявність публічних звинувачень у власний бік щодо порушень виборчого законодавства, тому намагався якнайшвидше закріпити керівні повноваження до набуття широкого розголосу. Виникає питання: чи здатна будь-яка місцева рада та її голова відстоювати інтереси громадян, турбуватися про законність ухвалених рішень, якщо на початкових стадіях роботи виявляються кричущі порушення?»
Через рік (!) і три дні (порушивши термін позовної давності) Хорошівський селищний голова Володимир Столярчук звернувся до Житомирського районного суду з позовом до Сергія Сіваченка та ПП «Медіа Ресурс» на захист честі, гідності та ділової репутації, де вимагав також спростування недостовірної, на його думку, інформації та стягнення з журналіста 15000 гривень.
Житомирський районний суд у своєму рішенні 16 березня 2022 року зазначив, що «проаналізував фактичні обставини справи та норми законодавства, якими врегульовані правовідносини між сторонами, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову».
Суд визнав публікацію Сергія Сіваченка такою, що містить оціночні судження і зазначив, що «ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за висловлювання оціночних суджень. Оціночні судження не підлягають спростуванню та доведенню їх правдивості (ч.1 ст.30 Закону України «Про інформацію»). Межа критики щодо політичного діяча чи іншої публічної особи є значно ширшою, ніж окремої пересічної людини».
Також у рішенні сказано, що позивач не декларував 15000 гривень, які він нібито витратив на юридичні послуги і хотів стягнути з журналіста.
Рішення суду першої інстанції Хорошівського селищного голову Володимира Столярчука не задовільнило. На рішення Житомирського районного суду від 16 березня 2022 він подав апеляційну скаргу, додавши до суми стягнення з відповідачів 12500 гривень.
13 липня 2022 року в Житомирському апеляційному суді відбулося судове засідання, на якому колегія суддів ухвалила рішення про повторну відмову Володимиру Столярчуку в задоволенні його позову.
Сергій Сіваченко підкреслює:
«Маємо підтверджений у судовому порядку конкретний факт тиску на журналістів з боку представника влади. Можна предметно стверджувати, що дані позови є кричущою спробою залякати журналістів.
Саме тому разом з власником ПП «Медіа Ресурс» Олександром Васильківським та колективом видання «20 хвилин» просимо розглянути питання внесення Хорошівського селищного голови Володимира Столярчука до антирейтингу «Ворог преси».