Вінницький інформаційний сайт I-VIN.INFO, як і більшість інших українських ЗМІ, наразі переживає важкі часи: доходи від реклами впали, частина працівників редакції звільнилася, інші отримують зарплату явно нижчу, ніж раніше. Проте, у виданні є ідея, як за допомогою держави можна було б змінити ситуацію на краще.
– Зараз реклами практично немає, і головний засіб нашого виживання – переважно благодійні внески і мінігранти, – розповіла НСЖУ головна редакторка інтернет-видання Тетяна Щербатюк.
На початку повномасштабної війни через економічні труднощі виникли перебої із виплатою заробітної плати – її доводилося затримувати. Як наслідок, кількість працівників довелося скоротити з десяти до семи.
– Системний адміністратор пішов у тероборону, одна журналістка поїхала з дитиною за кордон, ще одна перейшла на іншу роботу, – розповідає редакторка. – Без системного адміністратора погано, тому ми знайшли іншу людину на цю посаду. Тож нас зараз уже вісім.
Певна стабілізація воєнної ситуації в країні і, як результат, економічного стану видання дозволила покращити ситуацію із виплатою заробітної плати – вона стала принаймні регулярною. Удається уникати і «відпусток за власний рахунок», які поширилися в багатьох інших виданнях. Проте це не означає, що все добре.
– Обсяги роботи збільшилися, ціни зросли, а заробітки залишилися тими самими, – каже Тетяна Щербатюк. – Тож по факту заробітні плати скоротилися, ще й значно. Наразі ми більше волонтеримо, ніж заробляємо. Дещо легше стає, коли вдається виграти якийсь мінігрант. Але зробити це, на жаль, вдається не завжди.
Тетяна Щербатюк каже, що в колективі розуміють: до завершення війни економічний стан видання навряд чи зміниться на краще.
– Отже, це треба пережити. Ситуація складна, і ми бачимо, що багато видань позакривалися. Найгірше живеться газетам. Ми це все бачимо, знаємо, тому вважаємо, що в нас ситуація ще слава Богу, хоча й не найкраща. Сподіваємося, що із завершенням війни вдасться відновитися й життя стане кращим, – додає редакторка.
Тетяна Щербатюк має ідею, як поліпшити фінансовий стан журналістів у воєнний період.
– Крім збройної війни, точиться й війна інформаційна. Й для України вона не завжди успішна. «Ерефія» має скрізь своїх агентів і веде масовану пропаганду на весь світ, здійснює інформаційні маніпуляції. Натомість, українських аргументів багато країн світу не чують узагалі. Тож ми з колегами вважаємо, що було б добре, якби була державна програма, яка, з одного боку, могла б підтримати українські медіа, а з другого – сприяти донесенню українських наративів світові. Ми могли б, крім основної роботи, створювати контент для іноземців, – каже редакторка.
Вона додає, що її видання вже робить відео з англійськими субтитрами про злочини РФ. Першим було інтерв’ю з Русланом Сиваченком, керівником МДЦ «Нейромед», у будівлю якого 14 липня влучила російська ракета, спричинивши загибель багатьох цивільних людей.
– Держава могла б виставити на конкурс пропозиції щодо організації подання інформації засобами масової інформації на певні країни. Можна було б розподілити подачу контенту на різні країни між різними виданнями. Як результат, і видання могли б вижити, й світ отримував би інформацію безпосередньо з України. Це дозволило б краще підтримувати імідж нашої країни, – вважає редакторка.