Мешканці Приштини зібрали й передали кілька тонн гуманітарного вантажу для українців, які потерпають від широкомасштабної війни з росією. Ця акція стала проявом солідарності народу, котрий пережив воєнне лихоліття наприкінці 90-х. Тоді після розпаду Югославії спалахнула національно-визвольна війна, яка завершилась проголошенням незалежності Республіки Косово. З тих пір здатність до співпереживання в етнічних албанців, які становлять більшість населення держави, стала національною особливістю.
Про збір допомоги оголосили наприкінці липня. А вже в перші дні серпня представники 18 місцевих співтовариств почали приносити до пунктів збору допомоги хто що міг: дитячі памперси, побутову хімію, продукти харчування, кухонне спорядження, одяг та інші речі. У вівторок, 9 серпня, зібраний вантаж передали українським воїнам, які служать у миротворчій місії KFOR. У присутності волонтерів, представників мерії Приштини та українських журналістів – учасників програми професійного захисту “Резиденція в Косові” сотні пакунків завантажили в автомобіль, який доставить груз за призначенням.
“Політика не повинна впливати на наш дух солідарності, притаманний косоварам, – зазначає заступниця мера Приштини Донєта Сахатчіу. – У Косові чимало громадян хотіли б відправити допомогу дітям, літнім людям, жінкам та чоловікам, які потерпають через війну в українських містах і селах. Я й сама добре пам’ятаю війну, бо була в той час 10-літньою дитиною. Відтак допомога Україні – це і моя данина людям, які страждають від війни”.
Підтверджують слова посадовиці зустрічі з мешканцями Приштини, урядовцями, журналістами, випадковими перехожими, які, впізнавши українських журналістів, зазвичай висловлюють їм підтримку і співчуття. У центрі Приштини величезний стенд у жовто-блакитних кольорах національних прапорів Косова та України засвідчує: косовари підтримують українців. Водночас за дужками залишається важливе питання про визнання Косова Україною, яке ще належить вирішити політикам та дипломатам. А поки що дружні стосунки та щира взаємна симпатія діють на рівні народної дипломатії та, зокрема, проекту “Резиденція в Косові”.
Щодо ініціативи волонтерів зібрати допомогу для українців, то її підтримало Адміністративне управління під керівництвом Берсанта Бекі та радника Мухедіна Нуші. Громадські діячі Арвід Холл та Діана Нуші зустрічалися з представниками влади, щоб узгодити організаційні моменти, а потім взяли на себе роль посередників з українськими військовими. Під час передачі вантажу вони обоє були присутні в приміщенні, за яке відповідає Башкім Гоші, і спілкувалися зі старшим національним представником українського контингенту в складі KFOR Іваном Настенком. У свою чергу, офіцер вручив Донєті Сахатчіу грамоту за дружню співпрацю від командира національного контингенту в Косові Михайла Харука.
Лабінот Краснічі допомагав в організації збору товарів та продуктів, а Міранда Пацоллі опікувалась питаннями логістики.
Журналісти зустріли ще одного доброго знайомого, Роберта Фейзулаху, який розмовляє українською та охоче допомагає українцям. До російського вторгнення він працював в Україні в проектах Консультативної місії Європейського Союзу. Коли Роберт дізнався, що одна з присутніх журналісток приїхала з Чернігова, вигукнув: “О, Чернігів! Я побував там і згадую його як одне з найкрасивіших міст!”.
Ця партія гуманітарної допомоги від косоварів Україні, зібрана в Приштині – далеко не перша. Від початку повномасштабного російського вторгнення косовські волонтери в партнерстві з українськими військовими та громадськими організаціями неодноразово відправляли до України медикаменти, засоби гігієни та інші предмети першої необхідності. А місяць тому співробітники Місії Європейського Союзу з питань верховенства права в Косово (EULEX) відправили колонну з 10 автомобілів для української прикордонної служби. Вони були завантажені одягом, засобами особистої гігієни та медикаментами, зібраними та оплаченими міжнародним і місцевим персоналом EULEX.
Людмила Макей