Що таке Мережа центрів журналістської солідарності?
Це мережа, яку створила Національна спілка журналістів України за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО для допомоги представникам медіа, що працюють в Україні під час війни.
Центри діють у шести містах: у Києві, Львові-Чернівцях, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі.
Хто може звернутися до центрів?
Будь-який український журналіст чи журналістка, незалежно від місця проживання, або будь-який іноземний журналіст чи журналістка, які працюють в Україні. Звернутися можна через онлайн-форму, телефоном або відвідати центр особисто.
Оскільки ми прагнемо допомогти якомога більшій кількості колег та задовольнити найгостріші потреби, фахівці нашої мережі проводять попередню верифікацію запитів.
Яку саме допомогу центри надають журналістам?
У центрах журналістської солідарності можна отримати:
- Засоби індивідуального захисту для роботи в небезпечних місцях. Українським та іноземним журналістам надаємо в користування брендовані бронежилети, шоломи, тактичні аптечки. Якщо вам необхідно отримати в безоплатне тимчасове користування засоби захисту – заповніть цю ФОРМУ.
- Технічну допомогу. Ми отримуємо від донорів і надаємо колегам, які цього потребують, відеокамери, фотоапарати, ноутбуки, іншу професійну техніку. Щоб подати заявку на таку допомогу, надайте обґрунтування та детальну інформацію про себе і свою роботу, заповнивши цю ФОРМУ.
- Матеріальну допомогу. Ми виплачуємо разову екстрену матеріальну допомогу за обґрунтованими зверненнями: виїзд із зони бойових дій або з окупованих територій, пошкодження житла або майна, придбання техніки замість знищеної окупантами.Для того, щоб подати заявку на матеріальну допомогу, скористайтеся ФОРМОЮ.
- Юридичну допомогу. В рамках мережі центрів діє гаряча лінія юридичної підтримки. Поставити запитання юристам можна, заповнивши спеціальну ФОРМУ;
- Психологічну допомогу. Кожен медійники може отримати психологічну підтримку. Для цього НСЖУ організовує проведення психологічних тренінгів, воркшопів, вебінарів і семінарів, які допоможуть журналістам впоратися зі стресом та вигоранням, отримати консультації аби бути ефективнішими. Дізнатися про них можна
- з анонсів на сайті nsju.org
- у телеграм-каналі SpilkaNews https://t.me/spilkanews
- з фейсбук-сторінки НСЖУ https://www.facebook.com/nsju.org
- Акредитація ЗСУ. Журналісти можуть звернутися з усіма питаннями, пов’язаними з отриманням акредитації ЗСУ, а також надати пропозиції щодо покращення роботи в зоні бойових дій. Скористатися гарячою лінією можуть усі працівники медіа, в тому числі ті, хто не є членами НСЖУ. Щоб отримати допомогу, потрібно заповнити ФОРМУ-ЗВЕРНЕННЯ.
- Нові навички і знання. Ми організовуємо і проводимо тренінги та інші навчальні заходи, покликані допомогти журналістам виконувати свою роботу в умовах війни. Вони присвячені таким темам, як безпека в умовах бойових дій та окупації, радіаційна безпека, фактчекінг, робота фіксерів тощо. Крім того, ми проводимо просвітницькі заходи, цікаві зустрічі для студентів, журналістів-переселенців та місцевих медійників і медійниць.
- Консультаційну й організаційну допомогу. Ми інформуємо колег з різних питань: як отримати гранти, як освоїтися на новому місці, як виїхати з окупованих територій, а також допомагаємо з тимчасовою релокацією за кордон.
- Робоче місце з інтернетом. Всі шість центрів нашої мережі – це ще й коворкінги, обладнані генераторами і терміналами Starlink. Сюди можна прийти працювати з власною технікою, а також скористатися нашою. Ну і, власне, просто посмакувати кавою.
Як знайти центри журналістської солідарності?
У будні центри завжди відчинені. Але ліпше попередньо зателефонувати координаторам, аби узгодити зручний для вас час. Центри розташовані за такими адресами:
- у Києві – вул. Хрещатик 27-а, телефон: 050 680 52 04 (Ілля Суздалєв);
- у Львові – вул. Соломії Крушельницької, 5, 2 поверх; телефон: 097 907 97 02 (Наталія Войтович); точка присутності в Чернівцях – пр. Незалежності; 96, телефон: 068 286 37 06 (Володимир Бобер);
- у Івано-Франківську – вул. Січових стрільців, 25; телефон: 066 677 07 26 (Вікторія Плахта);
- у Запоріжжі – пр. Соборний; 152, телефон: 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура);
- у Дніпрі – вул. Старокозацька, 8; телефон: 050 919 84 79 (Наталя Назарова);
- у Харкові – телефон: 095 421 5477 (Ганна Черненко).
Про ЮНЕСКО. ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.