Напередодні Всесвітнього дня свободи преси, Івано-Франківська обласна спілка журналістів і Центр журналістської солідарності провели засідання за «круглим столом», на якому обговорили питання «Роль мас-медіа у воєнний час».
У роботі «круглого столу» взяли участь голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко й журналісти, які евакуювались із зони бойових дій, керівники провідних мас-медіа Прикарпаття, актив обласного журналістського осередку.
Напочатку «круглого столу» працівники медіа хвилиною мовчання вшанували пам’ять 23-х колег, які загинули в Україні від початку воєнного вторгнення окупантів.
Дискусію розпочав голова НСЖУ, член виконкому Європейської федерації журналістів Сергій Томіленко. «Варто наголосити на важливості медіа у воєнний час. Адже сьогодні журналісти – на передовій у боротьбі із токсичною російською пропагандою. Саме ця токсична пропаганда уможливила ті ракети, які тепер у нас летять. Ми з вами не були готові до війни. Наша з вами професія – професія мирних людей. І в один момент, 24 лютого, ми стали фронтовими журналістами», – зауважив промовець.
Голова Національної спілки журналістів України наголосив на неготовності до випробувань. Адже журналістам довелося працювати в непростих умовах і доволі часто – за відсутності засобів захисту: бронежилетів, шоломів. Проте, зараз Спілка спільними зусиллями із міжнародною організацією «Репортери без кордонів» намагається убезпечити редакціх. На сьогодні журналісти, які ближче до фронту, отримали 80 комплектів захисту.
До розмови активно долучилися журналісти, які через війну замешкали в Івано-Франківську: Олена Калайтан із Маріуполя, Аліна Кравченко із Сєвєродонецька, Анастасія Полєшко із Запоріжжя, Роман Кривко з Харькова. Про роль мас-медіа в нинішній ситуації, їхню готовність працювати у нових реаліях вели мову й наші прикарпатські колеги – Лілія Боднарчук, голова обласної спілки журналістів, Ігор Дебенко (ОТБ «Галичина»), Андрій Русиняк (ТРК «РАІ»), Віталій Чорненький («Голос-інфо»), Марія Палюга, яка 2014-го вимушено переселилася з Макєєвки (Прикарпатська інформаційна корпорація), Людмила Стражник («Голос України»), Ігор Бойчук (кафедра журналістики ПНУ ім. В. Стефаника), Михайло Мазур (газети «Вісті…» й «Порадниця») й інші.
Учасників зустрічі також ознайомили із роботою Центрів журналістської солідарності, які створено в трьох містах України: Івано-Франківську, Чернівцях та Львові. В обласному центрі Прикарпаття такий центр уже функціонує при обласній спілці журналістів. Допомогу тут можуть отримати не лише журналісти, які приїхали на Прикарпаття із зон бойових дій, але й ті, що безпосередньо знаходяться у гарячих точках. У центрі можна буде попрацювати, отримати доступ до Інтернету, провести зустріч чи онлайн-ефір, скористатися необхідною технікою та знайти потрібні контакти, отримати психологічну підтримку. Також передбачені тренінги й інші навчальні заходи для журналістів із різних регіонів. Працівникам медіа, які висвітлюють бойові дії, НСЖУ через центри журналістської солідарності надаватиме захисне екіпірування й аптечки першої медичної допомоги. В екстрених випадках журналісти, які евакуювалися з територій бойових дій, отримуватимуть одноразову матеріальну й іншу допомогу.
Сергій Томіленко на зустрічі з медійниками проанонсував відкриття фонду для допомоги родинам загиблих журналістів.
Засідання «круглого столу» відбулося в конференц-залі Івано-Франківської торгово-промислової палати. Модерувала захід – секретар НСЖУ, відповідальний секретар обласної спілки журналістів, координатор Центру журналістської солідарності Вікторія Плахта.
Отже, запрошуємо мадійників, які через війну опинились на Прикарпатті, завітати до нашого Центру. Він розташований у середмісті Івано-Франківська за адресою: вул. Січових Стрільців, 25, офіс 5; тел. 066 507 1024.
Працюємо для вас, шановні колеги, із 10-ї до 17-ї години.
Центри журналістської солідарності НСЖУ діють ще у Львові та Чернівцях.