Розповсюдження шоломів, бронежилетів та посібників з техніки безпеки, проведення онлайн-тренінгів, психологічна підтримка та фінансова допомога, а також юридичний супровід – «Репортери без кордонів» працюють на всіх можливих фронтах через свій Центр свободи преси в Україні з 11 березня, щоб покрити потреби журналістів, які ризикують життям, щоб висвітлити події цієї війни. «Репортери» публікують свій звіт про роботу.
Оскільки в Україні посилюються прямі напади на репортерів, загалом семеро журналістів загинули під час висвітлення подій війни, Центр свободи преси «Репортерів» у західному місті Львові невпинно активізує свою діяльність.
«Журналісти є основною мішенню для режиму Путіна, тому кожна дія допомагає тим, хто чинить опір, і допомагає розповісти світові про жах, який зараз охоплює Україну, – прокоментував координатор львівського центру «Репортерів» Александр Кері-Маяра. – Кожен жилет, кожен шолом і кожен комплект засобів персонального захисту, що захищає журналіста, який розповідає правду про те, що тут відбувається, є зброєю проти ворогів вільної преси. Ми дякуємо всім тим, хто своєю щедрістю та відданістю допомагає підтримувати нашу діяльність у найконкретніший спосіб».
Нижче інформація про допомогу та підтримку, вже наразі надану українським журналістам із цього центру, створеного на заході країни майже місяць тому за підтримки багатьох партнерів:
· 158 бронежилетів і 100 шоломів
Загалом, станом на 6 квітня до Львова було доставлено 158 жилетів і 100 шоломів. З початку війни до Центру було здійснено загалом чотири поставки. Ці партії доставляли з труднощами через потребу в спеціальних дозволах, які уповільнюють їх постачання через Польщу. З моменту відкриття Центру у Львові «Репортери» замовили 541 бронежилет і 490 шоломів.
ГО «Інститут масової інформації», яка є партнером «Репортерів», та Національна спілка журналістів України (НСЖУ) оцінюють загальну потребу в близько 700 жилетах і шоломах.
· «Посібник з безпеки для журналістів» перекладений українською мовою
«Посібник з безпеки для журналістів», створений у партнерстві з ЮНЕСКО і надає практичні поради для журналістів, які виїжджають у зони підвищеного ризику, перекладено українською мовою НСЖУ. Друкується тисячу примірників, і він уже доступний на спеціальному веб-сайті.
· Навчання з фізичної та психологічної безпеки 78 журналістів
У рамках оперативної підтримки журналістів Львівському прес-центру вдалося – у рекордні терміни – організувати онлайн-тренінги українською мовою, які покликані допомогти журналістам та їхнім фіксерам зберегти своє фізичне та психічне здоров’я. Пропонуються два тренінги на тиждень, один з психологічної безпеки тривалістю дві години, а інший з надання першої допомоги. Станом на 6 квітня навчання пройшли майже 80 українських журналістів.
Також було організовано тренінг з фізичної безпеки англійською мовою для співробітників Центру та для інших журналістів.
· Незабаром буде доступно 1100 IFAK аптечок
Ці дуже повні та компактні медичні набори можна використовувати для лікування будь-якої травми в екстрених випадках. Попри проблеми з доставкою, незабаром у Львівському центрі очікується 1100 наборів, які будуть видані журналістам на місцях.
· 65 журналістів і 15 ЗМІ отримають екстрену фінансову допомогу
Незважаючи на труднощі, пов’язані з переказом міжнародних коштів під час війни, грошові перекази були надіслані 31 березня деяким із 65 журналістів, визначених «Репортерами», оскільки вони були позбавлені звичайних джерел фінансування.
Водночас експерти «Репортерів» визначили близько 15 незалежних українських ЗМІ, яким буде надано необхідне для продовження роботи екстрене фінансування.
· П’ять позовів до Міжнародної торгової палати, один позов у Франції, стосовно 29 журналістів
Юридичні фахівці «Репортерів» збираються подати ще два позови до Міжнародного кримінального суду на додаток до трьох, уже поданих до Міжнародної торгової палати, та одного, поданого у Франції. Ці шість позовів стосуються актів нападів щодо щонайменше на 29 журналістів та знищення телерадіомовного обладнання. Практично в усіх випадках «Репортери» встановили, що відповідальність за це несуть російські збройні сили і що ці дії можна розцінити як військові злочини. Деякі випадки все ще аналізуються для встановлення точних обставин, зокрема, артилерійські та авіаційні обстріли, жертвами яких стали журналісти.
«Репортери» дякують всім своїм партнерам за підтримку:
– Інститут масової інформації та Національна спілка журналістів України (НСЖУ).
– “Free Press Unlimited”, амстердамська організація, що спеціалізується на розвитку медіа, команда “Jnomics” і “The Fix”, берлінська мережа і шведська прес-група “Bonnier”.
– Місто Львів за гостинність, фонди “Limelight Foundation”, “Adessium Foundation”, “Schöpflin Foundation”, “King Baudouin Foundation”, “Oak Foundation”, “Fritt Ord Foundation”, “Open Society Foundations”, ЮНЕСКО, “Washington Post” та Представництво Європейського Союзу в Україні.
– Німецька та шведська філії «Репортерів» за їх вагомі внески.
Центр свободи преси, створений «Репортерами без кордонів», розташований у Львівському міжнародному медіа-центрі на площі Ринок, 32, Львів, Україна.
Контакти: [email protected]