Загальний тираж місцевих медіа знизився за рік на 25 відсотків, насамперед – через високі поштові тарифи, несвоєчасну доставку видань та відсутність форм підтримки вітчизняних медіа. Про це заявив голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко під час наради в Комітеті Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики. Участь у нараді на чолі із заступником голови Комітету Микитою Потураєвим узяли народний депутат України, член парламентського Комітету з питань свободи слова Тетяна Циба, генеральний директор АТ «Укрпошта» Ігор Смілянський, головні редактори загальноукраїнських видань та місцевих газет із Кіровоградської, Черкаської, Донецької, Львівської, Вінницької, Харківської, Житомирської, Чернігівської областей.
Це вже друга нарада в Комітеті, присвячена обговоренню ситуації, яка склалася із доставкою періодичних видань, підвищенню поштових тарифів та іншим проблемним питанням друкованої преси. Микита Потураєв поцікавився, як формується кінцева ціна одного примірника газети, яку частину в передплатній ціні становить вартість послуг пошти. Редактори газет навели конкретні приклади непартнерської поведінки поштовиків.
«Не можна, щоб колектив монополіста знищував наші маленькі колективи, – наголосила головний редактор газети «Голос Відродження» (Бродівський район Львівської області) Надія Забокрицька. – Через те, що газети доставляються нашим читачам невчасно, люди відмовляються від передплати».
«У Маріуполі на відділенні зв’язку № 4 відвідувачам говорили: мовляв, не передплачуйте газету, у нас немає листонош. Таке враження, що ви не хочете, аби газети виходили», – звернулася до очільника «Укрпошти» головний редактор газети «Приазовский рабочий», голова Донецької обласної організації НСЖУ Олена Калайтан.
На нараді взяли слово також головний редактор газети «Черкаський край», голова Черкаської обласної організації НСЖУ Тетяна Калиновська, шеф-редактор газети “ЭХО” (Житомир) Володимир Яцкевич, видавець і редактор газети “33 канал” (Вінниця) Тетяна Редько, головний редактор Бобринецького редакційно-видавничого об”єднання “Новий день” Ігор Леус та інші газетярі.
«Ми очікуємо на розробку державної політики, яка складатиметься з поштових та інших пільг для друкованих видань, і готові напрацювати такі заходи», – сказав голова НСЖУ Сергій Томіленко. Голова озвучив пропозиції НСЖУ за підсумками зустрічі: «Пропонуємо звернутися офіційно від журналістської громади і парламентського комітету до Укрпошти із вимогою не ініціювати подальше підвищення тарифів, оскільки вони вже відповідають собівартості. Звернутися до Антимонопольного комітету для проведення публічного аудиту тарифів Укрпошти, із залученням громадськості. Створити робочу групу з напрацювання політики підтримки друкованих ЗМІ, з урахуванням досвіду європейських країн».
Генеральний директор «Укрпошти» Ігор Смілянський емоційно виступив проти ідеї проведення аудиту тарифів: «Хто буде конкретно що перевіряти? Ми по кожному селу рахуватимемо? Ринок – найкращий аудит. Я взагалі пропоную перейти на двосторонні договори і покласти край цьому питанню».
«Ми хочемо максимально позбутися залежності від листонош, – додав очільник «Укрпошти», виправдовуючи роботу пересувних відділень.
Микита Потураєв погодився з необхідністю створити робочу групу із напрацювання пропозицій для підтримки друкованої преси і запропонував Укрпошті на наступне засідання робочої групи зробити розкладку тарифу. «Я не впевнений, що ми знайдемо порозуміння з Мінфіном із приводу видачі Укрпошті чи видавцям дотації», – припустив заступник голови комітету.
Учасники зустрічі також обговорити проект Закону про медіа, який парламентський комітет схвалив до першого читання.
«Закон про медіа піде в сесійну залу в такому вигляді, який зараз має. Між першим і другим читанням до нього будуть внесені правки. Ми опублікуємо проект із правками, щоб усі бачили. Але питання прозорості власності медіа нікуди не подінуться. Це питання національної безпеки. Ми змінимо норми таким чином, щоб вам недорого і простіше було звітувати. Але звітувати будуть усі. Для великих – більш докладний звіт. Для невеликих – менший і простий. Для нас важливі власність і вплив», – сказав заступник голови парламентського комітету.
У свою чергу, представники НСЖУ та редактори газет наполягали на тому, щоб Національна рада з питань телебачення й радіомовлення регулювала би лише аудіовізуальні ЗМІ. Для друкованих медіа потрібен окремий закон, у якому були би передбачені права та обов’язки журналістів і редакцій. «В законі про пресу – не лише про відповідальність, а й про права. Нинішнє регулювання газет демократичне», підкреслив Сергій Томіленко.