Російські вояки усвідомлено розстрілювали авто з написом «Преса» та зумисне грабували швейцарського журналіста Гійома Бріке в Україні. Незалежний репортер був поранений та пограбований, коли намагався проїхати у напрямі з Кіровоградської до Миколаївської області. Після спілкування з росіянами вважає їх не військовими, а злочинцями. Про це Гійом Бріке розповів під час спілкування з експерткою Тетяною Поповою, яка записала ексклюзивне інтерв’ю з європейським колегою спеціально для Національної спілки журналістів України.
Зокрема, Гійом розповів, що є громадянином Швейцарії, понад 20 років працює репортером, побував у різних гарячих точках світу, де готував репортажі для відомих інформаційних агенцій. Він не вперше відвідує Україну, де раніше висвітлював події Євромайдану, збройного протистояння між сепаратистами та українськими збройними силами на Донбасі. Нинішній візит планував присвятити дослідженню Чорнобильської зони, приїхав в Україну за п’ять днів до початку війни з міжнародною прес-карткою.
Гійом Бріке пояснив, як натрапив на російський блокпост шостого березня.
«Я поїхав до Миколаєва. Прямував на український блокпост. Мені дали дозвіл рухатись далі. Після отримання дозволу проїжджати – продовжив шлях», – розповідає він.
Швейцарський журналіст зазначив, що його авто мало відповідне маркування, котре надає імунітет у зонах бойових дій. Більше того, не помітити напис «Преса» на ньому міг лише незрячий – він був і попереду, і позаду, і з обох боків.
«Моя машина має метрове скло, дуже велике, і на ньому напис «Преса» практично через весь мій автомобіль. 1м 20см довжиною білим кольором написано слово «Преса». Не можна не побачити це слово», – пояснює він.
За його словами, його не супроводжував український гід і він перебував у машині сам.
«Я працюю один і дуже добре знаю це місце. Це не проблема. Я їду на КПП до українця, він мені дає дозвіл на продовження руху. Це українське місце», – розповідає він.
Репортер зазначає, що росіяни відкрили вогонь по авто без попередження, і його врятувало тільки слово «журналіст», яке він постійно промовляв під час спілкування з солдатами РФ.
«Через 4 км у мою машину почали стріляти – чотири постріли одночасно біля мого обличчя. Я виходжу біля своєї машини, піднімаю руки і кажу: «Я журналіст, не вбивайте мене, не вбивайте журналіста!». Підійшло багато хлопців, я кажу: «Ти українець, ти росіянин? Що це? Чому ти в мене стріляєш? Я журналіст!». Один хлопець сказав мені, що вони з російської армії.
Після цього інший хлопець засунув руку мені в кишеню і забрав мої гроші. У першу хвилину у мене не стало грошей. Я запитав у цього чоловіка: «Чому ти взяв мої гроші? Це пограбування!». Той відповів: «Зараз така ситуація» і засміявся.
Однак російські окупанти вирішили не обмежуватися вилученням валюти. Після того, як вони обстріляли машину репортера та вкрали його гроші, вони ще й забрали його професійне спорядження.
Журналіст розповідає: «Вони забрали мій комп’ютер, мою камеру, всю мою їжу. Після цього росіянин сказав мені: «У вас є три хвилини для того, аби повернутись назад, або я вб’ю вас».
Гійом Бріке називає інцидент на блокпосту злочином.
«Це воєнний злочин, що дуже важливо розуміти. Якби у мене не було прес-картки, він би мене точно вбив. Він подумав, що я шпигун. Я зайшов у телефон. Він сказав мені: «Не блокуй свій телефон, я подивлюся твої фотографії на телефоні». Я не маю фото журналіста. У мене в телефоні є фото російської армії в Сирії. Я маю багато фотографій з війни. Той хлопець сказав: «Ой, у вас фото війни». Я підтвердив: «Так, я військовий фотограф». Цей хлопець, ця група — вбивці. Це не військові, це путінські вбивці».
Досвідчений репортер помітно хвилюється, згадучи події тієї ночі, коли ледь не загинув. Каже, що йому довелося мобілізувати всі свої навички та ресурси, аби відстояти право на професійну діяльність
«Зрештою, мені повернули телефон і один фотоапарат. Я сказав, що якщо ви не віддасте мені їх, я нікуди не піду, і ви мене вб’єте: «Це моя робота. Без роботи я помру. Ти вб’єш мене негайно!». І тоді хлопець дав мені один фотоапарат і мій телефон. Це не військові. Військові – розважливі. Я сказав: «Ти не розсудливий. Ви тварини». Я був дуже злий», – підкреслює репортер.
Він також пояснив, яким чином отримав численні поранення на голові та на руці: «Вони стріляли, розбили скло, і багато маленьких уламків полетіло мені у руку».
На щастя, окупанти дали йому можливість повернутися на територію, що контролюється українськими військами. Йому допомогли українські медики та поліцейські, організували лікування та ночівлю в місті Кропивницькому.
Інцидент набув міжнародного розголосу, Гійому Бріке зателефонував помічник Президента Швейцарської Конфедерації.
Також цей епізод назвали неприпустимим у Національній спілці журналістів України та Європейській і Міжнародній Федераціях журналістів, які фіксують воєнні злочини окупантів проти представників ЗМІ, та з якими Гійом перебуває на постійному зв’язку.