Журналісти радіостанції Богуслав ФМ звинувачують керівництво Богуславської громади у тому, що воно змусило звільнитися працівника місцевого центру надання соціальних послуг через діяльність його доньки – журналістки радіостанції. Редакція радіостанції звернулася до Національної спілки журналістів з приводу цієї ситуації, яку вважає «перешкоджанням діяльності нашим журналістам – зокрема кореспондентці Оксані Федусенко з боку представників Богуславської міської ради».
Як ідеться в листі, ці дії мають ознаки ч.3 ст. 171 Кримінального кодексу України. Суть інциденту виклала в зверненні до НСЖУ головна редакторка радіостанції Богуслав ФМ Анастасія Ращенко.
«Шостого січня 2021 року заступник Богуславського міського голови Олександр Салата змусив написати заяву на звільнення працівника комунальної установи «Богуславський центр надання соціальних послуг» Ігоря Івановича Федусенка, батька кореспондентки радіостанції Богуслав ФМ Оксани Ігорівни Федусенко, без жодних логічних обґрунтувань. Однак, у розмові підтвердив, що це пов’язано з роботою доньки на радіостанції Богуслав ФМ. Після написання заяви його розрахували протягом декількох годин. Коли журналісти почали з’ясовувати обставини, сама директорка комунальної установи «Богуславський центр надання соціальних послуг», депутатка Богуславської міської ради Наталія Ковальова від коментарів відмовилась. А заступник міського голови Олександр Салата, як і сам міський голова Віталій Хоменко, в офіційних коментарях стверджували, що такої ситуації не було взагалі і заяву на звільнення Ігор Федусенко написав виключно з власної волі.
Просимо вас надати юридичну оцінку Національної спілки журналістів діям представників Богуславської міської ради для подальшого звернення до правоохоронних органів».
Вже колишній працівник комунальної установи «Богуславський центр надання соціальних послуг» Ігор Федусенко каже, що звільнення стало для нього прикрою несподіванкою.
«Вранці до керівника нашої установи зателефонував заступник міського голови Олександр Петрович Салата і сказав, що хоче відвідати нашу установу близько 10.00. На вказаний час я зайшов до керівника нашої установи. Він запропонував мені присісти за стіл, дав аркуш і ручку, щоб я писав заяву на звільнення, не пояснюючи, що, чому. Я спитав, чи стосується це радіо. Він сказав: «Так, це стосується радіо»», – розповідає він у сюжеті на радіо Богуслав ФМ.
Міський голова Віталій Хоменко в коментарі кореспондентці Оксані Федусенко вказав, що не знав про це звільнення.
«Це не моя компетенція – приймать на роботу спеціаліста, водія, слюсаря чи двірника. Є керівники структурних підрозділів, які цим займаються. Я говорив із керівником Наталією Василівною, спитав, чи приїжджав Салата. Дійсно, він приїжджав, оскільки він курирує цю службу. Але, зі слів Наталії Василівни, заяву приніс її колишній підлеглий: звільнити його за згодою сторін».
У коментарі пресслужбі НСЖУ директор радіостанції Богуслав ФМ Олександр Охріменко сказав: спочатку він та його колеги не повірили, що таке сталося.
«До останнього думали, що це на емоціях зроблено. Гадали, що звернемось до міського голови та його заступника, вони аргументовано пояснять і, можливо, вибачаться за те, що сталося. Але коли ми звернулися до них, вони просто брехали в очі журналісткам. Під час розмови була присутня дочка людини, яку звільнили. Вони без емоцій, без жодних людських елементарних понять оббріхували батька в очі дочці. Для мене це просто ницо і дуже негарно», – розмірковує він.
Як зрозуміло з листа на адресу НСЖУ, цьому інциденту передували інші.
«Цій ситуації передували кримінальні справи на директора радіостанції Богуслав ФМ Олександра Охріменка, ініційовані депутатом Богуславської міської ради Аркадієм Карпенком, однопартійцем міського голови Віталія Хоменка, та періодичні цькування і закиди щодо журналістів від низки представників Богуславської міської ради під час сесій та публічних заходів», – пише Анастасія Ращенко.
«Дійсно, в минулому році депутат Богуславської міської ради Аркадій Карпенко проти мене відкрив дві кримінальні справи, – коментує Олександр Охріменко. – Одна стосувалися начебто проникнення на його приватну територію, друга – перешкоджанню його депутатській діяльності. Спочатку він звернувся до поліції з заявами, але їх навіть не прийняли, тому що там відсутній предмет злочину. Тоді він змусив через суд поліцію відкрити дві кримінальних справи. Мене опитали і справи були закриті незабаром. А відкриті вони були через те, що перед цим ми зафіксували разом із поліцією його (Аркадія Карпенка – Ред.) незаконне будівництво в історичній частині міста. Він таким чином вирішив нас поставити на місце».
Про імовірні причини, які могли б спричинити звільнення Ігоря Федусенка, директор радіостанції Богуслав ФМ розповів так: «За нашими даними, які вже вдалося підтвердити, що звільнення Ігоря Федусенка – це помста за те, що кореспондентка Оксана Федусенко під час сесії міської ради зняла відео. Вона зняла одну з депутаток із провладної більшості, як та палила свічку. Йде відкрите засідання, депутатка просто палить свічку, а потім почала нею хрестить інших депутатів, відганяючи нечисту силу. Наша журналістка це зафіксувала і без жодних оціночних суджень радіостанція виклала на своїй сторінці в соцмережах: «Ось, дивіться результати сьогоднішньої сесії». Це була голова бюджетної комісії, і це була сесія, на якій затверджувався бюджет громади на 2022 рік. Чому вона так поводилась, ми не знаємо. Але до нас доходять чутки, що звільнення Ігоря Федусенка – це помста Оксані, журналістці, яка це знімала».
Водночас Олександр Охріменко переконаний, що ця ситуація – політична розправа, і не вірить, що вдасться щось довести в правовому плані.
«Єдине, що може посприяти вирішенню цієї ситуації – це розголос та засудження суспільством таких дій наших місцевих «царьків», які роблять все, що їм заманеться, і для яких навіть відкриті прокуратурою кримінальні справи не є стримуючим фактором».
У Національній спілці журналістів України стурбовані інформацією про тиск на колег із радіостанції Богуслав ФМ та на членів їхніх родин:
- Ситуація зі звільненням батька кореспондентки радіостанції з комунальної установи є тривожною, – наголошує голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Влада має постійно публічно звітувати про свою роботу, а не намагатися змусити замовкнути незручні ЗМІ.