Публікуємо тези із виступу голови Львівської обласної організації Національної спілки журналістів України Ярослава Климовича під час розширеного засідання Правління НСЖУ, яке пройшло наприкінці грудня:
- Під час річного звіту Правління Львівської обласної організації, до якого входять 35 відомих журналістів нашого краю, прозвучав одноголосний акцент стосовно закидів, що останнім часом ідуть проти Спілки журналістів. Було сказано: «Маємо свою позицію і завжди повинні стояти вище. Ми вже довели і постійною нашою роботою доводимо, що ми є найбільшою і згуртованою творчою громадською організацією, яка підтримує і захищає всіх журналістів».
Важко зрозуміти, як можна було в державі допустити катастрофу в середовищі засобів масової інформації, коли штучно реформували, а фактично знищували обласні державні телерадіокомпанії.
Тепер на всіх рівнях медіа середовища звучить занепокоєння долею реформованих друкованих видань.
На Львівщині, де завжди медіа нормально розвивалися, і все було, як то кажуть, добре, сьогодні закрилося багато наших видань. Обласна організація НСЖУ звернулася до депутатів Львівської обласної ради і до керівництва облдержадміністрації з тим, щоб організувати і провести конструктивний діалог між редакціями газет з керівництвом місцевих об’єднаних територіальних громад.
Справа в тому, що всі кошти тепер сконцентровані саме в ОТГ. А там часто складається ситуація, коли кожний царьок хоче наслідувати олігархів і випускати свою газету, мати своє радіо і телебачення. Але ж згідно із законом вони цього не мають права робити, і тому мені здається, що це питання повинно бути на сьогодні одним з ключових. Якщо ми не підтримаємо зараз місцеві друковані засоби масової інформації, це буде справжня повна катастрофа.
Наша обласна організація старається підтримати ЗМІ. Через традиційний обласний конкурс «Четверта влада» і цього року допомогли редакціям фінансово. Стараємось постійно комунікувати з депутатами, і в кінці року Львівська обласна рада знайшла кошти на закупівлю газетного паперу, що буде вагомою підтримкою для видань.
Але весь час відчувається, що немає стабільності, все йде якимось хвилями і залежить від депутатів, фінансового становища в області. Отже, сьогодні добилися допомоги, а завтра такої підтримки може й не бути. Поки держава не повернеться обличчям до журналістів і редакцій, місцеві ЗМІ можуть не вижити і припинити свій вихід у світ.
Хотілося б звернути увагу на питання, пов’язані з так званою свободою слова на всеукраїнських телеканалах. Вмикаєш будь-який телеканал або заходиш на сайт і відразу розумієш, хто його фінансує. Мені здається, що це дуже велика проблема – продажність журналістів, коли вони перетворюються на заробітчан. Не знаю, до чого дійде держава з такою псевдо журналістикою на приватних всеукраїнських телеканалах.
Хотілося б, щоб держава бачила журналістів і відзначала кращих поряд з представниками інших професій у дні професійних і державних свят. Те саме стосується і президентських стипендій.
Нам не потрібні нагороди задля нагород, нам важливо мати свою позицію і стояти на захисті держави. Але хотілося б відчувати свою потрібність і увагу з боку нашої держави.
Ярослав Климович, голова Львівської облорганізації НСЖУ