Майже 400 журналістів, студентів та викладачів журналістики з усієї України звернулися зі словами підтримки до громадянських журналістів Криму, які перебувають у в’язницях Росії та тимчасово окупованого Криму. Ці побажання висловили мешканці різних регіонів: від Луганська до Ужгорода й Івано-Франківська, які взяли участь у навчальному курсі «У фокусі – КРИМ», організованому Національною спілкою журналістів України у партнерстві з Європейською федерацією журналістів. У цих коротких, але щирих дописах сконцентроване спільне прагнення до торжества закону і справедливості, яке, на їхню думку, неодмінно настане.
Про те, що РФ грубо нехтує нормами міжнародного права та прав людини, журналістська спільнота говорить уже протягом семи років російської окупації півострова. Про це йшлося йшлося в заяві Правління Національної спілки журналістів України у вересні.
«За даними правозахисних організацій, незаконно позбавлені свободи 124 громадяни України. 89 українських громадян тримають із політичних мотивів у Росії, а 35 – у тимчасово окупованій Автономній Республіці Крим. Серед політичних в’язнів – і ті, хто виконував журналістську роботу, висвітлюючи події на окупованому півострові», – йдеться в документі.
Ці вражаючи цифри не раз озвучували й спікери під час вебінарів: голова НЖСУ Сергій Томіленко, куратор програми – кримський журналіст, оглядач сайту Крим.Реалії, секретар НСЖУ Микола Семена, перша секретар НСЖУ Ліна Кущ, головна редакторка видання «Українська правда» Севгіль Мусаєва, голова Центру Прав людини ЗМІНА Тетяна Печончик та інші авторитетні журналісти й правозахисники, яких не полишає кримська тематика.
Під час навчального курсу курсі «У фокусі – КРИМ» НСЖУ виступила з ініціативою: написати слова підтримки заарештованим громадянським журналістам Криму. Цей заклик підтримала вся медійна спільнота, і документ з побажаннями керівництво Спілки передало правозахисникам, журналістам, адвокатам, які, у свою чергу, переадресують їх бранцям Кремля. Далі наводимо деякі з побажань, які важко читати без хвилювання.
«Ця ситуація очевидно демонструє всю тяжкість та складність професії журналіста, але так не повинно бути! Виказую свою підтримку постраждалим журналістам!» Анна Головко, Харківська область.
«Не полишайти віри в краще. Буде день, коли усі хто причетний до цього цирку – будуть покаранні, а перед Вам вибачаться винуватці». Марія Моровщик, Полтавська область.
«Бажаю вам повернутися до рідної домівки, до родини. Бажаю вам терпіння. Ви є гордість України». Христина Прошак, Івано-Франківська область.
«Будьте сильними. Ми в вас віримо». Анна Жмакіна, Одеська область.
«Сподіваюся, що найближчим часом справедливість переможе. Ви подолаєте будь-які труднощі. Я у вас вірю!». Дарія Рєзанова, Одеська область.
«Не здаватися! Завжди пам’ятайте, що вас удома чекає родина! Слава Україні!». Юлія Дмитрівна Голованова, Полтавська область.
«Тримайтеся, я теж навчаюся на журналіста. Ми вас визволимо та докажемо права на свободу громадян. Крим наш. Крим – це Україна». Анна Дяченко, Полтавська область.
«Велика вдячність за позицію та гідний приклад для колег і майбутніх журналістів». Марина Свалова, Полтавська область.
«Все буде добре. Головне – віра в найкраще! Ви сильні, ви зможете! Не падайте духом!». Карина Козловська, Рівенська область.
«Вітання з Луганщини! Якщо журналістика обрала вас, щоб нести інформацію людям, і ви через те втратили свободу, здоров’я, можливість спілкування з рідними і можливість вільного пересування, то знайте, що то все тимчасово. Ми молимося за Вашу і Нашу свобду, за вільну, незалежну Україну, за український Крим і український Донбас!». Марина Животкова, Луганська область.
«Увесь світ розуміє цинізм з боку Путіна щодо активістів, патріотів, політиків чи навіть просто звичайних мешканців тимчасово окупованих територіях, у тому числі і Криму, які не підтримують незаконне вторгнення Росії на українські території, з подальшими діями щодо їх захоплення. Політв’язням, журналістам, волонтерам, а особливо тим, хто потерпає від дискримінації через національність, етнічну приналежність, зазнаючи переслідувань, маніпуляцій, фальсифікацій з боку російської влади в Криму, хочу побажати сили волі і терпіння. Ніщо не зможе зламати чи знищити людину, якщо правда на її боці». Максим Остапець, Рівненська область.
«Не здаватися і бути впевненими в тому, що після грози з’явиться веселка. В минулому страшний диктатор зараз – лише мертвий старець. Тому все буде добре! Ми звільнимо Крим, виженемо з нього всю російську гниль, головне вірити в це». Кирило Виновий, Дніпропетровська область.
«Друзі, ви мужні і сміливі люди, віддані справі захисту прав і свобод людини! Я вдячна вам за приклад високої честі і моральності! Молюсь за кожного з вас! Нехай Бог додає вам витримки і надії! А ми докладатимемо всіх зусиль, щоб прискорити ваше звільнення. Тримаймося разом! Крим – це Україна!». Наталія Зворигіна, Запорізька область.
«Бажаю колегам витримки, сил і терпіння! Все, що відбувається з вами на окупованому півострові: переслідування, обшуки, ув’язнення – несправедливо, адже ви, як громадянські журналісти, намагались доносити об’єктивну і неупереджену інформацію про порушення прав людини в окупованому Криму. Віримо, що завдяки розголосу, ви не залишитеся наодинці і всі незаконні кримінальні обвинувачення стосовно вас будуть зняті. Тримайтеся! Про вас пам’ятають в Україні, вас підтримують і кожна ваша особиста історія надихає і спонукає активно діяти!». Людмила Долженко, Запорізька область.
«Шкода, що трапилась така прикра ситуація. Плекаю надію, що все стане на свої місця, справедливість покаже своє обличчя, а українці й українки будуть щасливі. Тримайтесь, рідненькі. Терпіння вам». Олександра Артеменко, Полтавська область.
«Борітеся – поборете, вам Бог помагає. За вас правда, за вас слава і воля святая». Давид Надворний, Харківська область.
«Висловлюю слова підтримки журналістам, які зазнали переслідувань і яким наразі висунуто обвинувачення. Вважаю таку ситуацію неприйнятною і такою, що загрожує побудові сучасного громадянського суспільства і якісної журналістики». Аліна Червінчук, Одеська область.
«Вас ув’язнили, але Ваша думка вільна, вільне Ваше слово, Ваша мужність незламна і Дух нездоланний. Ми не забуваємо Вас, бо своєю стійкістю Ви єднаєте журналістську спільноту і всіх спраглих Правди і Справедливості». Тетяна Миколаївна Хоменко, Львівська область.
«Фах журналіста нелегкий, і досить часто за хороші справи отримуєш зовсім нехорошу винагороду. Проте ми щиро віримо в те, що все буде добре, і вашу роботу оцінять гідно». Юлія Бойчук, Львівська область.
«Якщо вистачає сили говорити, коли навколо обирають мовчання, – це свідчить про неймовірну силу особистості і показує, якою є людина насправді. Якщо ви змогли вистояти перед переслідуванням, не зламалися, не полишили свою справу, то вам вистачить сили вистояти перед будь-чим. Бажаю вам швидкого звільнення і витримки. Свобода слова перемагає завжди». Ольга Бабишева, Миколаїв.
«Журналістика — не злочин, ви — не злочинці. На вашу долю випало складне випробування. Висловлюю вам свої найщиріші співчуття, зичу міцного здоров’я та молюсь за ваше швидке повернення додому, в Україну!». Андрій Архипов, Львівська область.
«Для нас цінна ваша праця, ваше слово, яке ви транслювали в маси. Правду кажуть, маючи – не бережемо, втративши – плачемо. Щиро сподіваємось, що ви повернетеся додому і ваш досвід стане отверезлюючим чинником, який не дасть забути, яким є насправді “русскій мір”». Світлана Мостепан, Полтавська область.
«Прагнучи до об’єктивності та висвітлення правди, ви стали мішенями. Мішенями для маніпуляторів, пропагандистів та спекулянтів. Прошу вас у цей важкий період не забувати, що своєю діяльністю ви неодноразово показуєте, що ви не маніпулятори, пропагандисти та спекулянти. Ви – не вони, а це найголовніше. Бо залишатися собою, зі своїми цілями та переконаннями – найкраще, що ви можете зараз зробити, у першу чергу для себе. Борітеся – поборете, вам Бог помагає!». Зоряна-Надія Гасій, Львівська область.
«Це складно – робити те, що робите ви. Але це також дуже важливо, адже окрім вас, цього не зробить ніхто інший. Ви є прикладом для багатьох, і ви є тією рушійною силою, завдяки якій кримськотатарське населення знає правду. Якщо ваші слова та дії привели вас за ґрати – це не означає, що вони були неправильними. А лише означає те, що вони мали справжню вагу. Вони отримали відгомін у душах людей. Ви зробили те, чого тисячам журналістів не вдається досягнути і після років практики. Ваше перо гостріше від ножа, ваше слово цінніше, ніж золото!». Софія Колісник, Чернівецька область.
У русі «Кримська солідарність» зазначають, що за цей рік стало відомо про щонайменше 17 затримань і перешкоджань діяльності кореспондентів організації на півострові.
Дев’ять журналістів організації перебувають у СІЗО та колоніях.