Національна спілка журналістів України засуджує втручання органів Національної поліції в діяльність незалежного журналістського об’єднання, яке є атакою на свободу слова.
Тиск на обласні організації НСЖУ з вимогою надати персональні дані всіх журналістів, які перебувають на обліку в організації, неприпустимий і суперечить чинному законодавству.
Національна спілка журналістів України вимагає припинити тиск на Вінницьку обласну організацію та переслідування її голови, члена Правління НСЖУ Василя Паламарчука (щодо діяльності обласної організації нині безпідставно розслідують «кримінальне правопорушення» про видачу членських квитків). Водночас НСЖУ звертається до Міністра внутрішніх справ України Дениса Монастирського й голови Національної поліції Ігоря Клименка з проханням ініціювати проведення службового розслідування дій співробітників поліції, які без ретельної перевірки безпідставних звинувачень, без звернення до обласної організації спілки, відкрили провадження про нібито «підробку документів» та отримали судову ухвалу про виїмку документів про всіх членів журналістської організації Вінниччини.
НСЖУ послідовно виступає проти видачі журналістських посвідчень стороннім особам. Через механізм публічних обговорень у Спілці й реагування Ревізійної комісії НСЖУ відповідально підходить до прийому нових членів до журналістської організації. НСЖУ засуджує торгівлю журналістськими посвідченнями, яку відкрито ведуть у соцмережах деякі ГО та ЗМІ. Водночас Національна поліція замість належних зусиль для боротьби зі зловживанням в процесі видачі журналістських посвідчень стороннім особам зосереджується на тискові на найбільшу журналістську організацію України. Декларуючи боротьбу з фейковими посвідченнями, правоохоронці намагаються в незаконний спосіб отримати персональні дані всіх журналістів-спілчан!
НСЖУ готова в порядку та у спосіб, передбачений чинним законодавством України, надавати інформацію про членство в Спілці конкретних осіб, які обгрунтовано підозрюються у вчиненні кримінальних правопорушень по кримінальних провадженнях.
Національна спілка журналістів України закликає Національну поліцію зосередитись на ефективному захистові працівників ЗМІ від перешкоджання й фізичних атак та на боротьбі з безкарністю злочинів проти журналістів.
Довідково. Представник вінницької обласної поліції подав 2 грудня ц. р. голові Вінницької ОО НСЖУ Василеві Паламарчуку ухвалу слідчого судді міського суду, якою надано старшому слідчому відділу розслідування особливо тяжких злочинів В. М. Фарисею дозвіл на тимчасовий доступ і виїмку копій документів, що перебувають у володінні ОО НСЖУ. В ухвалі зазначено, що від 27 серпня 2021 року розпочато досудове розслідування за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 Кримінального кодексу («видача завідомо підроблених посвідчень журналіста»).
Підставою для поліційного розслідування стали матеріали УСБУ у Вінницькій області, що ґрунтуються на звинуваченнях місцевого журналіста, який опублікував донос проти облорганізації НСЖУ в інтернеті та згодом дав пояснення на допиті. На основі ухвали представники поліції вимагали доступу до повної бази даних про членів НСЖУ у Вінницькій області (включно із заявами на вступ, рекомендаціями до вступу, протоколами, інформацією про сплату членських внесків тощо). Керівництво Вінницької ОО НСЖУ доступ до персональних даних журналістів не надало, по юридичну допомогу обласна організація звернулася до керівництва НСЖУ. У судовій ухвалі зазначено, що сторонніми особами – членами НСЖУ, за версією слідства, є Геннадій Мазур і Юрій Краківський.
За інформацією Вінницької ОО НСЖУ (до якої ні журналіст-звинувачувач, ні слідчі не зверталися), Геннадій Мазур є дійсним членом НСЖУ, позаштатним кореспондентом газети «Тростянецькі вісті», автором публікацій на місцеву тематику. Геннадій Мазур – волонтер, який спільно з редакцією газети понад 50 разів побував на Східній Україні, допомагаючи захисникам. Юрій Краківський працював із 2001 року заступником головного редактора журналу «Правозахисник», але через несплату членських внесків з 2010-го його статус в НСЖУ припинено (не підтверджується).
Водночас 3 грудня 2021 року представник ГУ Національної поліції в Тернопільській області (сектор захисту інтересів суспільства і держави) звернувся до голови Тернопільської ОО НСЖУ Василя Тракала з листом про надання повної інформації про всіх членів НСЖУ, які перебувають на обліку в області (із зазначенням адрес, телефонів, підстав для видачі журналістських посвідчень тощо).
Заяву прийнято на спільному засіданні активу НСЖУ: голів обласних організацій, членів Секретаріату та Ревізійної комісії НСЖУ.
7 грудня 2021 р.
uhvala-vinnyczya