Публікуємо повний текст спеціального звернення до українських журналістів та прокурорів від Гільєрме Канели, який очолює відділ ЮНЕСКО з питань свободи вираження поглядів та безпеки журналістів. Пан Канела відзначає зусилля Національної спілки журналістів України щодо захисту українських журналістів та дякує за організацію україномовного перекладу «Рекомендацій ЮНЕСКО у справах про злочини проти журналістів». Відеозвернення Гільєрме Канели було оприлюднене під час презентації Рекомендацій, яку організувала у Києві НСЖУ спільно із Офісом Генерального прокурора України.
«Мені дуже приємно, що ви долучилися до круглого столу на тему «Роль прокурорів у справах про злочини проти журналістів». Я хотів би подякувати Офісу Генерального прокурора України за участь у цьому важливому діалозі щодо вирішення питань нападів та злочинів проти журналістів. Я також дякую Національній спілці журналістів України за ініціативу та організацію заходу із нагоди Міжнародного дня припинення безкарності за злочини проти журналістів.
Як спеціалізоване агентство Організації Об’єднаних Націй, яке має особливий мандат сприяти та захищати свободу вираження поглядів, свободу преси та доступу до інформації, ЮНЕСКО займається розширенням можливостей та знань представників судової влади з цих важливих питань. З 2013 року у рамках програми «UNESCO Judges’ Initiative» пройшли підготовку понад 23 000 представників судової гілки влади та громадянського сектору з усього світу.
Ці навчальні заходи сприяють реалізації Плану дій ООН щодо безпеки журналістів та проблеми безкарності, метою якого є створення вільного та безпечного середовища для журналістів та працівників засобів масової інформації.
Частиною цієї стратегії є співпраця з прокурорами за сприяння Міжнародної асоціації прокурорів, що призвело до спільної розробки «Рекомендацій для прокурорів у справах про злочини проти журналістів». Зараз це видання доступне на 16 різних мовах, у тому числі, завдяки допомозі Національної спілки журналістів України, українською. Як члени судової спільноти, прокурори можуть відігравати істотну роль у захисті та просуванні основних прав, включаючи право на свободу вираження поглядів. Ми сподіваємось, що ці Рекомендації стануть корисним інструментом для прокурорів України не тільки для розслідування вбивств, погроз насильством та нападів на журналістів, а й для подальшого запобігання такого виду злочинів.
Важливо зазначити, що, за даними ЮНЕСКО, у період з 2006 по 2020 рік було вбито понад 1200 журналістів, майже 9 із 10 справ залишають нерозкритими. Крім того, журналістів переважно вбивають у країнах, де немає збройних конфліктів, і вони все частіше стають жертвами через висвітлення історій, пов’язаних з корупцією, порушеннями прав людини, екологічними злочинами, торгівлею людьми та політичними злочинами. З огляду на ці виклики зараз як ніколи важливо відстоювати верховенство права та забезпечити притягнення винних у таких злочинах до відповідальності.
Таким чином, Рекомендації для прокурорів охоплюють три основні складові ролі прокурорів у провадженнях за журналістськими статтями:
- забезпечення захисту журналістських джерел у таких справах;
- ініціювання або рекомендування до проведення контекстуального аналізу для визначення взаємозв’язку між злочином та медіа діяльністю;
- вивчення та прийняття п’яти основних механізмів взаємодопомоги для підвищення ефективності міжнародного співробітництва у розслідуваннях та судових процесах щодо злочинів проти журналістів.
Ми сподіваємося, що влада сприятиме подальшому впровадженню Рекомендацій у майбутніх тренінгах для прокурорів та суддів в Україні.
Зі свого боку, ЮНЕСКО готова підтримати вас у цих зусиллях щодо зміцнення верховенства права та сприяння створенню більш вільного та безпечного середовища не лише для журналістів та працівників засобів масової інформації, а й для всіх громадян».