Координаторка Центру журналістської солідарності НСЖУ у Дніпрі Наталя Назарова каже, що до останнього не вірила, що війна розпочнеться. Хоча таки послухалася свого чоловіка (теж журналіста) й заздалегідь зібрала документи та найнеобхідніші речі у так звану «тривожну валізу». Це дуже стало в нагоді, бо 24 лютого 2022 року, коли у вікно побачила, як на аеропорт Дніпра полетіли ракети, спочатку дуже розгубилася. А потім взяла речі, дітей та поїхала у рідні Кринички, вважаючи це більш безпечним місцем.
Для пані Наталі журналістика – не тільки професія, а й покликання. Тож саме вона координує роботу Центру журналістської солідарності НСЖУ у Дніпрі, допомагаючи колегам, які опинилися через війну у складних обставинах. Матеріал про колегу вийшов у газеті «Південна зоря» у межах ініціативи НСЖУ «Журналісти – важливі!»
Наталя Назарова згадує: «Практично з самого початку війни до голови Дніпропетровської обласної організації Національної спілки журналістів України Олексія Ковальчука почали телефонувати, звертатися за допомогою колеги, що виїжджали з окупованих чи близьких до лінії бойових дій територій. Часто Дніпро був тим транзитним містом, через яке пролягав шлях далі – за кордон чи у Західні області України. І Олексій Семенович допомагав розміститися на ночівлю, знайти транспорт, щоб їхати далі. Так Дніпропетровська обласна організація НСЖУ долучилася до підтримки колег».
В Україні сьогодні є шість центрів журналістської солідарності.
Вони створені на базі обласних спілок НСЖУ та діють за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, ЮНЕСКО. У Дніпрі такий центр запрацював з липня 2022 року.
До цього часу Наталя Назарова очолювала прес-клуб при обласній організації НСЖУ. Тепер до цієї діяльності додався ще один, під час війни, мабуть, найважливіший, напрямок – допомога тим, хто цього потребують. Пані Наталя каже, що, спілкуючись з колегами, неодноразово переконувалася, що колишніх журналістів не буває. Усі прагнуть залишитися у професії, працювати та допомагати Україні тримати інформаційний фронт.
Хтось, переселившись на нове місце, продовжує видавати електронні ЗМІ, наповнювати свої сайти, не залишають власну аудиторію без інформації. Інші шукають роботу у Дніпровських чи обласних ЗМІ.
Центр журналістської солідарності НСЖУ у Дніпрі допомагає не тільки переселенцям, а й колегам з Дніпропетровської області. Звичайно, на першому плані – підтримка журналістів, що пішли воювати та були поранені. Не залишаються поза увагою і ті, хто постраждав від обстрілів, чиє житло чи редакційні приміщення зазнали ушкоджень.
«Війна навчила нас об’єднуватися, згуртовуватися, – каже Наталя Назарова. – Ми відчули на власному досвіді, що разом можемо долати труднощі, які одному не по силах. А ще – зрозуміли, що дуже важливо відчувати підтримку та підтримувати одне одного у складний час. Вірю, що ми обов’язково переможемо! І хоча наслідки цієї війни будуть ще довго відчуватися, українські журналісти вийдуть з неї більш стійкими, загартованими, більш відданими своїй професії та Україні!».
Нагадаємо, що ініціатива «Журналісти – важливі!» має на меті розповісти широкій аудиторії про цінність роботи медійників, ризики і виклики, з якими стикаються працівники ЗМІ, висвітлюючи правду та разом із усім українським народом воюючи за свободу і незалежність нашої країни.