На юридичну гарячу лінію для журналістів та ЗМІ надходять запитання не лише локального, а й загального характеру. Оприлюднюємо відповіді фахівців н ті з них, які цікавлять багатьох медійників.
Як оформити декретну відпустку журналістці, яка працевлаштована в медіа, яке під час воєнного стану перебуває “у простої”: медіа не працює, співробітники зарплату не отримують, однак вони не звільнені, трудові книжки знаходяться у редакції?
На запитання відповідає юрист Даніл Сербін, IBC Legal Services:
— Відповідно до Закону України від 15.03.2022 р. №2136 в умовах воєнного часу українські роботодавці можуть призупинити дію трудового договору зі своїми працівниками. Призупинення дії трудового договору має свої особливості. Так, за час призупинення дії трудового договору роботодавцю не потрібно нараховувати та виплачувати працівнику заробітну плату.
Оскільки в період
призупинення дії трудового договору втрати заробітку через хворобу або травму у
працівника не відбувається, то й на оплату лікарняного листа він розраховувати
не може. Тобто лікарняні, що припали на період призупинення дії трудового
договору, не підлягають оплаті.
Проте Фонд соціального страхування (надалі – ФСС) робить один важливий
виняток. У своєму роз’ясненні від 01.04.2022 спеціалісти відомства
заявили: “Виплати з вагітності та пологів фінансуються незалежно
від призупинення дії договору”.
Тому в разі отримання декретного лікарняного (листка непрацездатності) від працівниці, з якою призупинено дію трудового договору, роботодавець має призначити допомогу по вагітності та пологах за загальною процедурою. Тобто роботодавець має нарахувати декретні виплати та подати до ФСС заяву-розрахунок.
При цьому, навіть якщо
роботодавець не зміг опрацювати листок непрацездатності та подати за ним
заяву-розрахунок до ФСС у зв’язку із бойовими діями за місцем їх
розташування, працівниця може самостійно звернутись до ФСС для
отримання «лікарняних» і «декретних» допомог. Для цього застраховані
особи мають звернутись до будь-якого зручного відділення Фонду – за місцем
тимчасового перебування внаслідок евакуації, за місцем реєстрації тощо.
Надання матеріального забезпечення відбувається відповідно до Порядку надання
матеріального забезпечення за рахунок коштів ФСС деяким категоріям
застрахованих осіб, затвердженого постановою правління ФСС від 24.01.2017 р. №
8 (п. 2.1).
Для призначення матеріального забезпечення застраховані особи повинні мати при
собі паперовий листок непрацездатності або е-лікарняний. Також
варто підготувати копії паспорта або іншого документа, що посвідчує
особу, реєстраційного номера облікової картки платника податків. За
наявності також подаються інші документи, передбачені у Порядку. Довідка про
взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи в цьому випадку не вимагається.
Також у своєму роз’ясненні ФСС заявили про те, що навіть у період воєнного стану і під час призупинення дії договору роботодавець не може відмовити працівниці в наданні відпустки у зв’язку із вагітністю та пологами, а також не може звільнити її під час такої відпустки. Тобто, у разі, якщо вагітна працівниця бажає скористатись декретною відпусткою, вона має направити роботодавцю заяву про таку відпустку та надати відповідний лікарняний лист.
Після чого, роботодавець має:
1) оформити наказ (розпорядження) про скасування призупинення дії трудового договору на період декретної відпустки;
2) видати наказ (розпорядження) про надання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.
Допомога з вагітності та пологів застрахованій особі виплачується за весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, тривалість якої становить у загальному випадку 126 календарних днів. Розмір зазначеної допомоги обчислюється сумарно та надається застрахованій особі в повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів (ст. 25 Закону про соцстрахування).
Довідково.
Юридична гаряча лінія для журналістів та ЗМІ працює під егідою мережі Центрів журналістської солідарності Національної спілки журналістів України за підтримки ЮНЕСКО та Міжнародної і Європейської федерацій журналістів. В рамках програми медійники можуть отримати необхідну юридичну підтримку. Консультації надають висококваліфіковані фахівці юридичної компанії «IBC Legal Services» – адвокати, юристи з великим досвідом, які не лише є висококласними фахівцями, а й приємні в спілкуванні люди, які щиро вболівають за свою справу в цілому та за кожного клієнта зокрема. Керуючий партнер компанії – доктор юридичних наук, адвокат Михайло Кочеров.
Для медійників сервіс є безкоштовним та доступним із будь-якого регіону чи країни, де перебувають медійники. Оформити заявку можна, заповнивши спеціальну ФОРМУ. Необхідно вказати контактні дані, назву ЗМІ, в якому працює медійник, регіон проживання, коротко викласти зміст звернення та надати інформацію, яка допоможе юристам розібратися у суті питання та надати допомогу.
Про Національну спілку журналістів України
Національна спілка журналістів України (НСЖУ) – найбільша журналістська організація України, яка об’єднує 18 тисяч членів та має обласні організації в кожному регіоні. З початком повномасштабної війни росії проти України НСЖУ спрямувала свої дії на допомогу українським журналістам. Зокрема, українські медійники можуть отримати захисне спорядження для роботи в зоні бойових дій, а також фінансову та психологічну допомогу.
Про мережу Центрів журналістської солідарності
Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну та інші види допомоги.
Про компанію «IBC Legal Services»
«IBC Legal Services» – компанія з багаторічним досвідом сильного колективу професіоналів: юристів, адвокатів, аудиторів, бухгалтерів, оцінювачів, судово-економічних експертів. Широка спеціалізація та багаторічні партнерські стосунки із фахівцями різних галузей та напрямів, дозволяють компанії забезпечувати комплексну підтримку клієнтів у будь-яких складних ситуаціях.
Про ЮНЕСКО
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.