На юридичну гарячу лінію для журналістів та ЗМІ надходять запитання не лише локального, а й загального характеру. Оприлюднюємо відповіді фахівців на ті з них, які цікавлять багатьох медійників.
Просимо надати юридичну консультацію з приводу запропонованої угоди Укрпошти на продаж і доставку друкованих медіа, оскільки ми вбачаємо у проєкті свідоме уникнення відповідальності за доставку газети до абонентської скриньки та відсутності належних посилань на конкретні статті законодавства про поштовий зв’язок.
На запитання відповідає юрист Даніл Сербін, IBC Legal Services:
– Укрпошта надає типовий договір на продаж і доставку друкованих медіа, тому можу сказати одразу, що з вірогідністю 99% Укрпошта не погодиться вносити будь-які зміни чи доповнення. Судячи з онлайн-зустрічей з представниками АТ «Укрпошта», в яких я брав участь, позиція у них така – «правила для всіх однакові».
Проте зверну увагу на окремі положення:
1) п. 3.3.2. За умови застосування положень ст. 9 Закону «Про державну підтримку медіа, гарантії професійної діяльності та соціальний захист журналіста», надати Розповсюджувачу, в строк за 7 (сім) календарних днів до кінцевої дати подання документів (інформації) для організації включення Медіа до Каталогу, довідку про собівартість виготовлення одного примірника Медіа, оформлену відповідно до вимог нормативно – правового акту центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері надання послуг поштового зв’язку (далі – Довідка) та висновок незалежного суб’єкта аудиторської діяльності щодо підтвердження відповідності методології розрахунку собівартості виготовлення одного примірника передплатного Медіа повному виробничому циклу виготовлення одного примірника відповідного Медіа (далі – висновок незалежного суб’єкта аудиторської діяльності).
У випадку пролонгації
Договору на наступний календарний рік, Видавець надсилає Розповсюджувачу
офіційного листа з Довідкою та висновком незалежного суб’єкта аудиторської
діяльності за 7 (сім) календарних днів до кінцевої дати подання документів
(інформації) для організації включення Медіа до Каталогу, визначеної
Розповсюджувачем на Сайті у наступному календарному році. У разі не надання Видавцем Довідки та
висновку незалежного суб’єкта аудиторської діяльності, у визначені цим
підпунктом строки, Послуги за Договором надаються Розповсюджувачем за діючими
на час надання (оформлення) відповідної послуги тарифами, розміщеними на Сайті
Розповсюджувача.
Щодо собівартості виготовлення примірника медіа, питань не виникає. Цей
термін зазначений в ст. 1 Закону «Про державну підтримку медіа, гарантії
професійної діяльності та соціальний захист журналіста», а саме: «собівартість
виготовлення одного примірника передплатного друкованого медіа – будь-які прямі
матеріальні і загальновиробничі витрати, пов’язані із створенням друкованого
медіа, без урахування колірності друку та витрат на оформлення передплати,
доставку передплатникам чи будь-яких інших витрат розповсюджувача».
Проте, крім довідки про собівартість, вимагається також надати висновок незалежного суб’єкта аудиторської діяльності. По-перше, це додаткові витрати для редакції, по-друге, не всі суб’єкти аудиторської діяльності погодяться займатись підтвердженням відповідності методології розрахунку собівартості виготовлення одного примірника передплатного Медіа повному виробничому циклу виготовлення одного примірника відповідного медіа. При цьому, встановлені конкретні строки, коли суб’єкт у сфері медіа має подати відповідні документи, та, відповідно, у разі їх ненадання, або надання з пропуском строків, доведеться сплачувати за послуги згідно з затвердженими тарифами Укрпошти.
Тому слід взяти до уваги це положення, та не зволікати з отриманням відповідних документів та їх подачею у встановлені строки.
2) п. 3.3.16. Забезпечувати замовників (передплатників) Медіа, які Видавець включив до Каталогу. Заміна одного Медіа на інше може розглядатися як виняток у кожному окремому випадку під час звернення до Розповсюджувача.
У разі погодження з Розповсюджувачем цього питання, Видавець та Розповсюджувач повідомляють замовників (передплатників) про заміну, що відбулася або має відбутися. Медіа, що надається для заміни, має бути схожим за змістом та відповідати вартості передплаченого Медіа. Доставка Медіа, що надається для заміни, у випадку перевищення обсягу Медіа, що замінюється, сплачуються додатково Видавцем за відповідними Тарифами на оформлення передплати та доставку передплатникам друкованих медіа, затвердженими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері надання послуг поштового зв’язку (далі – Тарифи), які розміщені на Сайті Розповсюджувача за посиланням: http://ukrposhta.ua. У разі незгоди замовників (передплатників) із заміною Медіа, Розповсюджувачем здійснюється анулювання прийнятої передплати на відповідне Медіа за рахунок Видавця.
Щодо цього положення – виникає питання, якими критеріями керується Розповсюджувач для погодження заміни одного медіа іншим.
Також, як зазначено в цьому положенні, у разі незгоди замовників (передплатників) із заміною медіа, Розповсюджувач здійснює анулювання прийнятої передплати на відповідне Медіа за рахунок Видавця. При цьому виникає питання, який відсоток (мінімум) передплатників має відмовитись для того, щоб Укрпошта мала право здійснити анулювання прийнятої передплати. Відповіді на це питання в договорі немає, отже формально можна вважати, що необхідна відмова більшості передплатників.
Далі виникає питання, яким чином згода / відмова буде висловлюватись, та багато інших питань. У випадку анулювання Укрпоштою передплати, редакція може понести великі збитки, у зв’язку з відсутністю детального регулювання випадків, коли Укрпошта має право на анулювання передплати, спір, швидше за все, доведеться розглядати в суді.
3) п. 4.2.7. У разі зміни тарифів на Послуги, які надаються за цим Договором у період його дії, зазначені тарифи застосовуються Сторонами для визначення вартості Послуг та їх оплати з моменту введення в дію таких тарифів Розповсюджувача та не потребують їх оформлення додатковою угодою до Договору.
У принципі, досить стандартна умова для великих компаній, тим паче враховуючи те, що майже всі послуги за договором надаються на підставі передплати редакції. Проте, можуть виникнути ситуації, коли редакція сплачує вартість наданих послуг в порядку післяплати. Для того, щоб виставити рахунок за новими цінами, достатньо, щоб такі ціни були затверджені Укрпоштою та доведені до відома користувачів, наприклад, опубліковані на їхньому офіційному веб-сайті. Тому, рекомендую періодично стежити за актуальними цінами.
4) 5.2.5. За порушення умов пп. 3.3.14. п. 3.3. цього Договору компенсує Розповсюджувачу всі фактичні витрати за виставленими рахунками останнього. Розповсюджувач не несе відповідальності за уповільнення надходження Медіа до замовників (передплатників).
Відповідно до п. 3.3.14., без укладання окремого договору та узгодження з Розповсюджувачем, не можна вкладати у Медіа рекламно-інформаційні матеріали, інші предмети та носії інформації, що містять у собі відомості, які підпадають під визначення поняття реклами згідно із відповідними актами законодавства. Так, згідно з договором, послуги з розповсюдження рекламної продукції мають погоджуватись окремо, та оплачуватись відповідно до встановлених цін.
Відповідно до Закону «Про рекламу», реклама – це інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб, і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо такої особи чи товару. Тобто, рекламою визначається будь-що, що містить інформацію про особу чи товар. Так, якщо до примірників буде йти якийсь подарунок, наприклад, закладка з найменуванням або логотипом редакції, це також буде вважатись рекламою. Для уникнення негативних наслідків, рекомендую стежити за дотриманням цього положення, а у випадках необхідності розповсюдити рекламні матеріали – окремо погоджувати такі дії з представниками Укрпошти.
Щодо відсутності належних посилань на конкретні статті законодавства про поштовий зв’язок. Пряме посилання на положення законодавства не є необхідною частиною договору, оскільки положення закону застосовуються до правовідносин між сторонами, якщо сторони не визначили іншого правового врегулювання, або якщо такі положення є імперативними (обов’язковими, тобто не дозволяють сторонам відступити від таких норм, та регулювати ті чи інші відносини на власний розсуд).
«Ми вбачаємо у проекті свідоме уникнення відповідальності за доставку газети до абонентської скриньки», – зауважують медійники. – Основним нормативним актом який регулює порядок доставки є Закон «Про поштовий зв’язок». У ньому визначено, що доставка простих листів, поштових карток, бандеролей, періодичних друкованих видань та повідомлень про надходження реєстрованих поштових відправлень здійснюється до абонентських поштових шаф (абонентських поштових скриньок) адресатів.
І лише невиконання вимог щодо розміщення абонентських поштових шаф (абонентських поштових скриньок) звільняє оператора від відповідальності за доставку адресату поштових відправлень. У цьому разі оператор зобов’язаний повідомити користувачів про свою відмову від доставки поштових відправлень.
В силу зазначених статей, можемо дійти висновку, що дотримання таких вимог відносно доставки поштових відправлень до абонентських поштових шаф (поштових скриньок), національним оператором поштового зв’язку, і є дотриманням «показників якості», та дотриманням вимог встановлених законодавством.
При цьому, як зазначав Ігор Смілянський, під час зустрічі з ним, дуже велика кількість абонентів (передплатників) не встановлює поштові шафи (скриньки), в силу чого листоноші просто немає куди покласти листи, газету тощо. Тому, у разі якщо абонент має встановлену поштову скриньку (поштову шафу) за місцем свого знаходження, але не отримує передплачені примірники, є підстави для заявлення претензій до Укрпошти.
Довідково.
Юридична гаряча лінія для журналістів та ЗМІ працює під егідою мережі Центрів журналістської солідарності Національної спілки журналістів України за підтримки ЮНЕСКО та Міжнародної і Європейської федерацій журналістів. В рамках програми медійники можуть отримати необхідну юридичну підтримку. Консультації надають висококваліфіковані фахівці юридичної компанії «IBC Legal Services» – адвокати, юристи з великим досвідом, які не лише є висококласними фахівцями, а й приємні в спілкуванні люди, які щиро вболівають за свою справу в цілому та за кожного клієнта зокрема. Керуючий партнер компанії – доктор юридичних наук, адвокат Михайло Кочеров.
Для медійників сервіс є безкоштовним та доступним із будь-якого регіону чи країни, де перебувають медійники. Оформити заявку можна, заповнивши спеціальну ФОРМУ. Необхідно вказати контактні дані, назву ЗМІ, в якому працює медійник, регіон проживання, коротко викласти зміст звернення та надати інформацію, яка допоможе юристам розібратися у суті питання та надати допомогу.
Про Національну спілку журналістів України
Національна спілка журналістів України (НСЖУ) – найбільша журналістська організація України, яка об’єднує 18 тисяч членів та має обласні організації в кожному регіоні. З початком повномасштабної війни росії проти України НСЖУ спрямувала свої дії на допомогу українським журналістам. Зокрема, українські медійники можуть отримати захисне спорядження для роботи в зоні бойових дій, а також фінансову та психологічну допомогу.
Про мережу Центрів журналістської солідарності
Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну та інші види допомоги.
Про компанію «IBC Legal Services»
«IBC Legal Services» – компанія з багаторічним досвідом сильного колективу професіоналів: юристів, адвокатів, аудиторів, бухгалтерів, оцінювачів, судово-економічних експертів. Широка спеціалізація та багаторічні партнерські стосунки із фахівцями різних галузей та напрямів, дозволяють компанії забезпечувати комплексну підтримку клієнтів у будь-яких складних ситуаціях.
Про ЮНЕСКО
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.