Забезпечення трудових прав працівників медіа, трудових і соціально-економічних відносин, оплати і охорони праці тощо – ці питання обговорювалися під час спільного онлайн-форуму «Захист трудових прав в умовах воєнного стану», організованого Національною спілкою журналістів України та Федерацією профспілок України. До фахівців ФПУ надійшло понад 90 запитань від медійників з усіх регіонів України, серед яких немало – з прифронтових та деокупованих територій.
Публікуємо відповіді спеціалістів Федерації профспілок України на запитання, які найбільше цікавили медійників.
–Якщо у людини втрачені документи, через війну в Україні, як вона може підтвердити свій стаж і заробіток? Чи це можливо через відомості за внесками до профспілок?
Ігор Рекун, журналіст, керівник проєктів, Сумський прес-клуб, Медіа-Коло, Газета «Ворскла», фрилансер, Сумська область.
– Під час обчислення пенсії дані про заробітну плату з 01.07.2000р. і про періоди роботи, починаючи з 01.01.2004р., органи Пенсійного фонду України визначають за даними, наявними у системи персоніфікованого обліку, без витребування додаткових документів.
Заробітна плата за період страхового стажу до 01.07.2000 р. враховується лише на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід). Під час встановленя заробітної плати за зазначений період не враховуються виписки із штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об’єднань або покази свідків.
За відсутності трудової книжки та інших документів, які приймаються для підтвердження стажу роботи до 01.01.2004 р., враховуються членські квитки профспілок, за наявності у них відмітки про сплату членських внесків за відповідний період.
Разом з тим, за відсутності документів у разі, коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються (розміщувалися) на територіях проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають (перебували) в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), а також коли майно (документи) підприємств, установ, організацій або їх правонаступників розташоване на території України та/або пошкоджене чи знищене внаслідок бойових дій, спричинених військовою агресією російської федерації проти України (за умови документального підтвердження пошкодження чи знищення майна (документів)), стаж роботи може бути встановлений на підставі показань не менше двох свідків, які б знали особу по спільній з нею роботі на одному підприємстві, установі, організації або їх правонаступників або в одній системі, і мають документи про свою роботу за час, щодо якого вони підтверджують роботу такої особи.
ДОВІДКА. Всеукраїнська онлайн прес-конференція на тему: «Захист трудових прав в умовах воєнного стану», яку організували і провели Національна спілка журналістів України і Федерація профспілок України у межах підписаного між організаціями Меморандуму про співпрацю, відбулась 14 березня. В онлайн-форумі взяли участь 87 представників медіа.
Інформаційна служба НСЖУ
Дискусія з цього приводу: