Що робити із часткою статутного капіталу в разі смерті одного із засновників (співзасновників) реформованої газети? З таким питанням до НСЖУ звернулася редакція газети «Новини Прибужжя» із м. Червоноград на Львівщині.
Як пояснює медіа-юристка Людмила Опришко, під час реформування видання кожен із засновників приватного підприємства, створеного в процесі реформування, отримав частку у статутному капіталі. Ця частка у статутному капіталі є майном (надає майнові права, зокрема, право на отримання дивідентів та інші).
Відповідно до статті 190 ЦК України, «майном як особливим об’єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов’язки. Майнові права є неспоживною річчю. Майнові права визнаються речовими правами».
Відповідно до частини 1 статті 167 ГК України корпоративні права – це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Після смерті учасника приватного підприємства відкрилась спадщина. Зазначені майнові права входять до складу спадщини, як це передбачено статтею 1218 ЦК України.
Втім, варто мати на увазі, що до складу спадкового майна не входять, зокрема, право на участь у товариствах та право членства в об’єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами, що прямо передбачено пунктом 2 частини 1 статті 1219 ЦК України.
«Наведене говорить по те, що після смерті одного із учасників приватного підприємства на його частку відкрилась спадщина. Його спадкоємці, у разі прийняття спадщини, отримають свідоцтво про право на спадщину, зокрема, на цю частку.
Після цього необхідно буде вирішувати питання про те, чи приймати їх до складу учасників підприємства, чи відмовити в цьому, виплативши вартість цієї частки тощо. Це питання необхідно вирішувати виходячи із приписів Статуту приватного підприємства, який повинен містити відповідні норми (законодавством України діяльність приватних підприємств практично не врегульована)», - коментує Людмила Опришко.