Корсунь-Шевченківський звучить не тільки на Черкащині.
Радіо «На хвилі Корсуня» – підприємство комунальне, адже локальних мовників реформування ще не торкнулося. Тільки тепер, в січні 2020 року, передано на розгляд Верховної Ради законопроєкт «Про медіа», де передбачено й реформування регіональних та місцевих комунальних телерадіокомпаній. Наразі цей законопроєкт викликає чимало запитань у керівництва НСЖУ, самих журналістів.
–Вважаємо, що законотворці зобов’язані врахувати всі зауваження, думки працівників місцевих радіо і телекомпаній, – каже директор радіо «На хвилі Корсуня» Галина Добровольська-Рибалкіна. – Адже нам жити і працювати за цим законом багато років наперед.
СТАРТ РАДІО ДАЛА ІНІЦІАТИВА ГОЛОВИ РАЙДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ. ПОЧИНАЛИ З ПРОВОДОВОГО.
Комунальне підприємство «На хвилі Корсуня» (тоді ще проводове), було створене в 2011 році з ініціативи тодішнього голови місцевої РДА Анатолія Івашкевича. Ідея була підтримана депутатами районної ради, і тоді ж були виділені кошти на організацію в Корсуні-Шевченківському районного радіо.
– На ці кошти було отримано ліцензії, придбано обладнання для передачі сигналу, для монтажу програм, двакомп’ютери, найнеобхідніші меблі для старту роботи. Проте ніколими не отримували бюджетних коштів на зарплату, –розповідає директор радіо Галина Добровольська-Рибалкіна.
Працівників , коли радіо тільки організовувалося, було аж… двоє – директор та ще бухгалтер на півставки. На всі необхідні виписки, виготовлення штампів і печаток тощо коштів у районному бюджеті закладено не було, тож, за все це директорка платила з власної кишені.
І на зарплату працівникамз першого дня роботи та й до сьогодні жодної копійки з бюджету не виділялося і не виділяється. Працювали попервах як волонтери – практично на громадських засадах. Молоді журналісти – зі своїми комп’ютерами. І коли з’ясовується, що дехто з депутатів райради і тепер вважає, що працівники радіо отримують зарплати з бюджету, у Галини Добровольської це викликає, м’яко кажучи, здивування.
З часомна радіо почали заробляти власні кошти. А тоді, на початках, Галина Яківна звернулася по допомогу на підприємства і в організації Корсуня (як сама каже, пішла по людях з простягнутою рукою).
Розуміючи важливість збереження радіо і знаючи саму Галину Яківну за її попередньою роботою (працювала журналістом з районній газеті), підприємці відгукнулися і виділили кошти. Суми були невеликі – хто скільки міг, стільки й виділив. Але, як кажуть, з миру по нитці… Тож про тодішню підтримку небайдужих людей і тепер пані Галина згадує з вдячністю.
А ще вона зазначає:
– Сказати, що господарська діяльність радіо абсолютно не залежна від бюджетних коштів, не можна. Завдяки дії обов’язкових щорічних програм підтримки радіо «На хвилі Корсуня», крім оплати на забезпечення виходу в ефір, районна рада виділила кошти ліцензоване програмне забезпечення, на продовження ліцензії на мовлення. Крім того, в районі діє щорічна програма висвітлення діяльності органів державної влади, за якою ми укладаємо угоди на надання інформаційних послуг з районною держадміністрацією.
Сидячи в кабінеті, передачу не підготуєш, отже колектив працював, не рахуючись з часом, забуваючи про відпочинок. Так поступово радіо «На хвилі Корсуня» набирало слухацьку аудиторію. А це своєю чергою, привело на радіо рекламодавців.
В найскрутніші моменти ентузіазму та сил додавала думка, що радіо «На хвилі Корсуня» потрібне людям, про що свідчили відгуки слухачів, звернення з проханням допомогти вирішити проблему.
ВЖЕ СІМ РОКІВ У ФОРМАТІ 24 на 7 І НЕ ТІЛЬКИ В СВОЄМУ РАЙОНІ.
Проводоверадіо на Черкащині, як і по всій Україні, прийшло до занепаду, в оселях все менше залишалося радіоприймачів-«говорунчиків». В 2013 році на зміну проводовому на Корсунщині прийшло радіо, яке працює в ефірі на частоті 104, 8 FMу форматі 24 на 7, тобто цілодобово і сім днів на тиждень. Власне, для цього й створювалося КП «ТРО «На хвилі Корсуня», як необхідне усім альтернативне місцеве медіа.
Трансляцію передач чуютьне тільки в місті Корсунь-Шевченківський. За умовами ліцензії радіо «На хвилі Корсуня» сягає усього Корсунь-Шевченківського району, а ще Городищенського, Канівського, частини Черкаського районів. Є ще зона невпевненого прийому, де радіо «На хвилі Корсуня» також доносить свій сигнал до слухачів. Добре чують радіо з Корсуня у Лисянському і Звенигородському районах Черкащини та на Київщині – у Миронівському, Богуславському районах.
Географію звучання «На хвилі Корсуня» найперше відстежили самі журналісти, коли, їдучи в машині або буваючи у справах в інших районах, «ловили» сигнал рідного радіо. Потім пішли відгуки на передачі з інших районів. Тепер географію свого сигналу знають ще й з того, звідки приходять замовлення привітати рідних, друзів, колег, коханих, а також заявки на розміщення реклами.
Звісно, що всі ці привітання і заявки на розміщення реклами не тільки з рідного району, а й з сусідніх регіонів приносять кошти, що підтримують життєдіяльність редакції. Приносить заробіток і політична реклама передвиборчого періоду.
– На зароблені на виборах гроші змогли собі дозволити придбати нарешті ще необхідне обладнання, – ділиться Галина Яківна. – Наприклад – пульт, без якого хоча й обходилися, але він дуже потрібний в щоденній роботі. Решту комп’ютерів, мікрофони, пантографи.
До реклами, варто сказати,тут ставляться зважено і критично. Наголошують: джинса у нас не звучала і не звучатиме, якими б не були заманливими пропозиції від рекламодавця.
ВОНИУНІВЕРСАЛИ І ДИВУЮТЬ СТОЛИЧНИХ КОЛЕГ.
Одного разу до них завітали київські тележурналісти: записували передачу про дует земляків – братів Томіленків «А ми удвох» і їхню співпрацю з радіо «На хвилі Корсуня». І знімали тоді одну передачу кілька журналістів і звукооператорів, що приїхали у відрядження на Черкащину.
Коли познайомилися ближче з роботою місцевих радійників, столичні колеги були здивовані і не могли второпати, як такому невеликому колективу і з таким мінімумом обладнання та фінансування вдається видавати в ефір стільки різнопланових, змістовних передач.
А злагоджений, творчий колектив радіо «На хвилі Корсуня» багаторічною працею доводить: можна не просто виживати, а працювати та ще й захоплювати своїм творчим ентузіазмом інших. Журналісти-ведучі, оператори разом зі своїм директором вважають: потрібне велике бажання бути необхідними і цікавими для людей.
Штат порівняно з віддаленимив часі 2011-2012 роками, коли комунальне радіо «На хвилі Корсуня» тільки створювалося, розширився. Тепер тут разом з директором працюють ще троє журналістів- ведучих. Є в штаті бухгалтер і оператор ефіру та монтажу. Причому свої сюжети журналісти пишуть, озвучують, монтують і виставляють, як правило, самі.
– Люди у нас працюють універсальні і беруть на себе щонайширші обов’язки, — пишається колегами директор Галина Добровольська. – Приміром, працює у нас журналістка Катерина Фещенко, яка веде програму новин. Але вона ж може прийняти від відвідувача оголошення, заявку на привітання, роз’яснить людині все, що тій не зрозуміло, підготує матеріал вітання до ефіру.
Також у нас є й окрема ведуча програми вітань ОксанаСемененко. Людині, не дотичній до нашої роботи, не зовсім зрозуміло, наскільки це відповідальна посада. А той, хто працює, як наша редакція, знає, як важливо, щоб людина почула саме ті слова вітання, які вона замовила, щоб було названо всіх,хто вітає ювіляра, ще й саме в тій послідовності, як забажав замовник (в родині скандал може спровокуватися, якщо, не дай Бог, назвати зятя поперед тестя чи тещі – посміхається моя співрозмовниця).
Окрема тема – пісні, що замовляють. Часто ж просять включити на привітання ту, що на слуху у всіх, тим часом у нас їх перелік обмежений. Доводиться пояснювати ці нюанси, переставляти,щоб пісні не повторювалися підряд одна за одноюхоча б протягом години.
Чекають земляки і програму «Погода з Оксаною Семененко», де радіоведуча до прогнозу погоди від метеоцентру додає свої родзинки – народні прикмети, цитати дня, поради.
Дуже важливою вважають у редакції програму новин, що виходить в ефір щогодини від 6.00 до 22.00. Її ведуть, як уже сказано, журналіст Катерина Фещенко і директор Галина Добровольська, що займається суто місцевими новинами. Зазвичай протягом дня створюється до семи випусків, які ідуть з повтором через кожні кілька годин. Якщо з’являється якась нагальна і важлива новина, вона тут же йде в ефір.
Поряд з новинними випусками Галина Добровольська веде програму «Гість студії» – це коли в редакцію приходять люди з бажанням розповісти про свою соціально значиму проблему. Не завжди гості можуть чітко сформулювати свою думку, і тоді на допомогу їм приходить журналіст-ведучий. В результаті такі програми через свою актуальність мають широкий резонанс.
А слова директора радіо, що всі її колеги – універсали, підтверджує й той факт, що дві програми в сітці мовлення – новинки з інтернету «А ви це знали?» і «Здоров’я» – готує і веде звукооператор Лариса Кондратьєва. Ведучий музичних програм Сергій Лисенко займається також і упорядкуванням музичної бази. Музичні програми «На хвилі Корсуня» вирізняються тим, що в них поряд з відомими виконавцями звучать голоси місцевих співаків, пісні місцевих авторів.
НАДІЙНІ ПОМІЧНИКИ І КОЛЕГИ. БЕЗ НИХ БУЛО Б СКЛАДНО.
Окремої уваги варті пізнавальні програми. Монтує їх звукооператор радіо «На хвилі Корсуня» Лариса Кондратьєва, а створюють і ведуть волонтери, що працюють поза штатом, не отримуючи жодної платні за зроблене. Більшість зних співпрацюють з радіо вже давно і постійно.
Наприклад, працівники музею, регулярно готують передачі, в яких розповідають про новинки історичних досліджень. А історія Корсуня, заснованого ще Ярославом Мудрим у прадавньому 1032 році, з його козацьким минулим в XVII-XVIIIст.ст., має багато цікавих таємниць і відкриттів.
Або – бібліотеки. Зараз вони не просто книгозбірні, це науково-дослідні центри, а їхнім працівникам є багато про що розповісти людям. Так, запам’ятався слухачам підготований бібліотекарями цикл програм «Туристичні стежки Корсунщини», з яких навіть місцеві узнавали багато нового про свої рідні села.
Двічі на тиждень з програмою «Книгосвіт» виходить в ефір завідувачка відділу обслуговування районної бібліотеки Олена Кавандіна. І це не тільки про книжкові новинки. Це передачі про видатних людей світу, про цікаві факти їхніх біографій, їхньої творчості.
Місцевий письменник, мовознавець Володимир Метелиця спочатку готував цикли передач про талановитих земляків «Літературне сузір’я», про правильне слововживання «Квітни, мово наша рідна», а затим – програму «Футбольна Корсунщина» про історію розвитку футболу нашого району.
Називають серед постійних радіоведучих-волонтерів Людмилу Бистрову-Дробот, яка веде програму про земляків – наших сучасників «Сонячний промінь від мене до тебе». Є серед героїв її програм і ті, що вже відійшли за земні обрії, але більшість – ті, хто сьогодні і зараз творить історію краю.
Позиція ведучої така, що про хороших і активних людей треба розповідати поки вони живі. Щоб люди знали про земляків, яких шанують в народі, які можуть бути за приклад для багатьох.
«Театр перед мікрофоном» – також одна з волонтерських програм, яка звучить «На хвилі Корсуня». Її режисер і натхненник Заслужений працівник культури України Михайло Волков. І це не просто запис передач, що були колись на Українському радіо. Це живий театр, акторами якого стають вчителі, школярі, студенти, працівники культури. За сприяння районного будинку культури вони спеціально для радіо записують п’єсу (наприклад, «Наталка Полтавка» Івана Котляревського), звукооператор будинку культури монтує запис. А редакції залишається тільки взяти запис з флешки і поставити його в ефірі. Мають уже солідну колекцію таких вистав, які виходять в неділю та вівторок. І хоча радіовистави частенько повторюють, слухачам вони не набридають. А редакція постійно приймає вдячні відгуки та переказує їх учасникам радіотеатру.
І – ПРОБЛЕМИ. ЯК ВИРІШИТИ?
Одна з проблем хвилює не тільки Черкащину. Це – мовні квоти. «На хвилі Корсуня» всі передачі ведуться тільки українською. Перевиконують квоти і в музичних програмах: зараз у них звучить 50 відсотків україномовного контенту, і в найближчих планах – відкоригувати цей показник до 70-75 відсотків. Але поки що у нас в Україні мало радіостанцій дотримуються встановлених мовних квот, з вуст і відомих українських співаків дуже часто звучать російськомовні пісні.
– Проблема полягає у відсутності якісного пісенного контенту, – поділилися переживаннями в редакції. – Не так і багато сучасних українських пісень достойного, драйвового змісту, які б дарували людям гарний настрій. А послухає людина одну-дві-три пісні на мінорі і перемкнеться на іншу радіостанцію, слухатиме російськомовні пісні. Тому маємо велике прохання до авторів, співаків, щоб вони звернули увагу на таку проблему.
Але й у цій проблемі є свій плюс. Останнім часом ми познайомилися з багатьма молодими співаками з усіх регіонів України, які, щоб просувати свій продукт, самі шукають радіостанції для виходу в ефір. Серед цих ще не відомих співаків дуже багато талановитих і з гарними піснями. Більшість із запропонованих фонограм, що присилають нам на електронну пошту чи приносять самі в редакцію, ми беремо. При цьому укладаємо з ними угоди на безкоштовне використання їхніх авторських творів. Уклали такі угоди і з деким з відомих співаків.
Не могло не прозвучати в нашій розмові й запитання щодо матеріального становища редакції. І почула у відповідь:
– Від самого початку ми позиціоновані як прибуткова організація. Така була вимога під час створення комунального підприємства з боку засновника – районної ради. Отож, мусимо заробляти. Були у нас й збиткові роки: отримувала тоді в райраді «на горіхи». Та й тепер не розкошуємо, працюємо «в нуль».
А як планують своє майбутнє у разі реформування, яке вже пережили друковані засоби масової інформації?
Якщо буде прийнятий закон про роздержавлення комунальних мовників, у корсунського радіо уже є досвід виживання в умовахсамостійності. Тут одразунавчилися заробляти кошти і раціонально їх використовувати. Звичайно, розуміють, що буде важко, але сподіваються на укладання угод на висвітлення з органами влади, як це роблять газети.
– Влада на місцях у будь-якому разі буде, і їй завжди буде потрібне висвітлення її діяльності, обнародування своїх постанов, розпоряджень тощо, прозвучало в розмові.– А новостворювані ОТГ уже тепер укладають з нами разові угоди, сподіваємось і на подальшу співпрацю. Наші постійні рекламодавці теж надійна опора…
Є в планах інші задумки, але поки що про це говорити зарано.
Ольга Войцехівська