Під час зустрічей в Івано-Франківському центрі журналістської солідарності з вимушено переселеними особами – студентами кафедри журналістики Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника та кафедри журналістики, реклами та зв’язків з громадськістю Університету Короля Данила – молоді люди діляться своїми болючими спогадами про те, як через повномасштабну війну довелося покидати рідні домівки. А потім майбутні журналісти викладають їх на папері. Центр об’єднав їхні спогади під рубрикою «Юність, обпалена війною».
Зокрема, своїми спогадами поділилася першокурсниця кафедри журналістики Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника Віолетта Пісоченко з Миколаївщини.
– Коли я переступила поріг війни, то вже знала, що моє життя більше ніколи не буде таким, як раніше. Мої спогади про війну починаються з хаотичних вражень та емоцій перших днів бойових дій, коли кожна мить була наповнена страхом. Пам’ятаю, як ми зайшли в ту зону бойових дій.
Вулиці були порожні, лише дим від пожеж та розірваних будівель стояв у повітрі. Спогади про обстріл нашої школи й мого селища вкотре оживають у моїй пам’яті. Пам’ятаю, як сонце вже нахилялося до горизонту, коли раптово прогримів вибух. Перебуваючи біля школи, я чула перший сигнал тривоги – далекий гул, що оголосив про настання жахливої реальності війни, яка назавжди змінила наше життя.
Обстріли стали нашою новою реальністю, якої ми не могли уникнути. Кожен день приносив свою порцію страху та невизначеності. Обстріли повторювалися кожні кілька годин, а ніч виявилася найбільш напруженою частиною доби. Наші ночі перетворилися на безсонні, наповнені вибухами та віддаленими криками. За часів обстрілів навіть найпростіші речі, які здавалися очевидними, стали важливими. Місяць без світла. Ніч стала ще темнішою та більш спустошливою. Кожен крок у темряві був повним небезпеки, а кожен день без контакту зі світом залишав нас усіх у відчутті відчуженості та відірваності від решти світу. Проте, навіть у цих тяжких часах ми шукали внутрішню силу та взаємну підтримку, щоб протистояти всім випробуванням.
Під час війни панувала атмосфера страху і тривоги, яка огортала кожен куточок мого села. Кожен день починався з оглушливого вибуху, який розривав повітря, нагадуючи нам про постійну загрозу. Звуки пострілів і вибухів змішувалися з криками і стогонами поранених, створюючи жахливу симфонію хаосу.
Ці враження залишаться зі мною назавжди. Війна не тільки змінила моє життя, але й змінила мій погляд на світ. Хоча перед нами багато викликів, я вірю в силу людського духу та здатність людей підтримувати один одного у найважчі часи. Намагаючись знайти внутрішню силу та надію, ми продовжували боротьбу за мрію про мир та злагоду. Можливо, саме це є найважливіше навчання, яке я винесла з тих днів, – важливість єднання та взаємної підтримки в найважчі часи, – каже Віолетта Пісоченко.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Івано-Франківську – 066 677 07 26 (Вікторія Плахта, координатор Івано-Франківського центру), адреса: вул. Січових стрільців, 25.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Інформаційна служба Івано-Франківського ЦЖС