Якою має бути сучасна журналістська освіта? Дискусії фахівців щодо вдосконалення освітньо-професійних програм підготовки медійників не вщухають, підсилюючись резонансом обговорень на різних професійних платформах чи сторінках видань. І привід тому цілком реальний: адже, з одного боку, редакції потребують висококваліфікованих кадрів, менеджери невпинно шукають претендентів на вакантні місця, а з іншого – величезна когорта випускників спеціалізованих кафедр та факультетів журналістики без роботи або не йде в професію.
Між редакційними вимогами сучасних медіа та навичками й знаннями, яких набувають у закладах вищої освіти, подеколи чимала відстань. А ось де сходяться і ті й інші, то це в усвідомленні, що здобувати професійні компетентності треба в практико-орієнтованому форматі. З-поміж різних методів практичного навчання, на наш погляд, вартий уваги досвід кафедри журналістики та філології Сумського державного університету. Протягом всього навчального року студенти та викладачі були залучені до «стуДІЇ ПРОФІ».
Ідеться про цикл практичних занять безпосередньо від представників медіагалузі. Відомі журналісти, теле- й радіоведучі, піарники, рекламісти, медіаменеджери особисто розповідають, радять, діляться досвідом із майбутніми колегами. Студенти та викладачі беруть «із перших рук» знання про особливості, ризики й тонкощі збору, обробки, структурування фактажу, технології виготовлення та публікації медіапродуктів, проведення рекламних кампаній тощо.
І що ж нового у подібних зустрічах? – запитаєте ви. Суть у тому, що це не традиційні майстер-класи від професіоналів. «стуДІЯ ПРОФІ» – це послідовна, ґрунтовна й системна робота представників медіагалузі зі здобувачами освіти та професорсько-викладацьким складом, що зафіксована в навчальному розкладі СумДУ. Бакалаври, магістри й аспіранти знають достеменно: щовівторка, об 11.40 – зустріч із черговим гостем. Серед організаторів переважної більшості подій – заслужена журналістка України, доцентка кафедри журналістики та філології Алла Федорина. На її думку, за останній навчальний рік «стуДІЯ ПРОФІ» набула оптимальної форми:
– Раніше теж проводили зустрічі зі стейкголдерами, але це було не системно. Тепер ми маємо в розкладі «наскрізне вікно» – щотижня для всіх курсів є один день і єдиний час, коли всі можуть приєднатися до спілкування в студії. Завідувач кафедри Володимир Садівничий запропонував формат, інакший, ніж попередній: гість не просто розповідає про себе та свою роботу – що теж цікаво! – а проводить заняття з конкретної теми. І зустрічі стали, вважаю, конструктивнішими.
Важливо, що кожне заняття унікальне, вирізняється не лише тематичною глибиною, змістовністю, а й авторським стилем, креативним підходом, дібраним матеріалом.
Важко переоцінити настанови й поради, отримані від Лариси Івшиної, заслуженої журналістки України, головної редакторки всеукраїнської газети «День», культурно-громадської діячки, професорки, членкині наглядових рад кількох провідних університетів, яка багато років поспіль тримає високі стандарти інтелектуальної і конвергентної журналістики:
– Журналістам потрібно постійно практикувати аналіз причинно-наслідкових зв’язків, щоб навчитися мислити. Перш ніж писати чи говорити, потрібно працювати над собою. Журналістика без внутрішньої праці – поверхова. А поверхова журналістика небезпечна, – говорить пані Лариса.
Відвертою, приязною та емоційною вийшла розмова із шеф-редакторкою новин «Громадського радіо» Іриною Сампан. Мовилося про воєнну журналістику, цензуру, глорифікацію і меморіалізацію російсько-української війни. Про те, як спілкуватися з військовими і цивільними, котрі втратили рідних… як документувати воєнні злочини та як дати раду собі, щоб уникнути професійного виснаження. Ірина працювала в багатьох гарячих точках, створила документальний фільм про воєнний злочин, скоєний армією Російської Федерації, – підрив Каховської ГЕС, оповідаючи правду про цей екоцид в різних європейських країнах:
– Працювати на своїй війні складніше, бо ти ментально належиш до сторони конфлікту. Ми є громадянами України і нам болить – за свою територію, за своїх людей, – каже Ірина Сампан.
Керівниця з реклами та PR мережі аптек «Подорожник» Катерина Джагацпанян презентувала університетському загалу вправи з «Письменницького ремесла для журналістів і піарників». Студенти й викладачі разом писали рекламні тексти, удосконалювали стилістику, аби зрештою зміст був лаконічним, змістовним та зацікавив цільову аудиторію.
Відтак за час реалізації проєкту «стуДІЇ ПРОФІ», відбулося понад два десятки зустрічей зі стейкхолдерами, серед яких: Тетяна Трощинська – журналістка, медіаменеджерка, радіоведуча, лауреатка Премії імені Георгія Ґонґадзе 2024 року, воєнкори Юлія Суркова, Анастасія Горпінченко, кореспондент «Сніданку з 1+1» каналу «1+1 media», телеведучий Олександр Ковальов (Сашко і Настя, до речі, є випусниками нашої кафедри), журналіст, письменник, телеведучий програми «Вердикт» на каналі Espreso.tv Сергій Руденко, представниця Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення в Сумській області Лариса Якубенко та інші високопрофесійні, авторитетні медійники.

Але найважливіша оцінка діяльності «стуДІЇ ПРОФІ», звісно, саме від студентів:
Дарина Рубан, третьокурсниця бакалаврату спеціальності «Журналістика».
– Щотижневі зустрічі у «стуДІЇ ПРОФІ» – про досвід та чесність. Адже медійники ділилися прикладами успішних проєктів і власними помилками, яких можна уникнути. Особливо цінним для мене було спілкування з Тетяною Трощинською та Юлією Сурковою, бо я почула важливі поради про висвітлення травматичного досвіду війни. Такі зустрічі в режимі реального часу – безцінні. Я можу запитати й миттєво отримати відповідь від гуру професії.
Анастасія Лутченко, четвертокурсниця бакалаврату спеціальності «Журналістика».
– Кафедральна ініціатива з організації «стуДІЇ ПРОФІ» як курсу неформальної освіти – це стратегічна інвестиція у нас як фахівців. Які б зусилля не докладали викладачі, намагаючись надати ґрунтовні теоретичні знання, студенти прагнуть пірнути у реальну стихію професії. І професійна дія студії цілковито задовольняє цей запит. Знання й навички, які ми тут здобуваємо, не отримаєш, прочитавши навіть із десяток підручників.
Переваги особистого спілкування стейкхолдерів, роботодавців із молоддю є очевидними. Зустрічі за чітким розкладом із тими, хто працює «у полях», допомагають визначитися із фаховою спеціалізацією, з’ясувати для себе складні, почасти спірні моменти, пов’язані, наприклад, із медіаетикою. Непоодинокі випадки, коли студенти одразу ж на занятті отримують запрошення на практику в редакційні колективи.
– Фактично всі стейкхолдери, а це особистості в медіагалузі, – резюмує завідувач кафедри журналістика та філології, доктор наук із соціальних комунікацій, професор Володимир Садівничий, – наголошували на важливості розумної журналістики, побудованої на мисленні, знаннях та відповідальності. Саме на цьому й будується наша освітня діяльність. Далі буде перше вересня, новий навчальний рік і «стуДІЯ ПРОФІ» продовжить роботу, адже вона стала своєрідним інтелектуальним і духовним орієнтиром для майбутніх медійників.
Ну, а допоки «стуДІЯ ПРОФІ» йде на літні канікули. Восени далі буде.




Раїса Стоян, журналістка, провідний фахівець кафедри журналістики та філології Сумського державного університету
Дискусія з цього приводу: