Під час Всеукраїнської наради редакторів, коли обговорювалися питання співпраці редакцій періодичних видань з «Укрпоштою», редактори – як один, говорили про затяжну катастрофічну ситуацію з доставкою газет, складність у з’ясуванні причин неякісної доставки. Тепер, від 1 липня 2023 року, за словами керівників редакцій, проводиться безпрецедентне скорочення листонош, для яких значно збільшено навантаження, що не відповідає розміру зарплати.
Генеральний директор «Укрпошти» Ігор Смілянський, як і під час минулих зустрічей з медійниками, апелював цифрами всеукраїнського рівня, доводив, що кількість листонош скорочено небезпідставно, питання щодо доставки газет до двору залишилося якимось розмитим.
У чомусь з ним можна погоджуватися, в чомусь його твердження викликають запитання. Отже можна погоджуватися або не погоджуватися, а говорив Ігор Смілянський про таке:
***
Подбати про медіа – це політичне питання, але точно не питання Укрпошти. Це питання НСЖУ разом з державою: або підтримати всіх, або підтримати, наприклад, україномовні видання, видання в прифронтових та на деокупованих територіях. Ми з радістю долучимось до обговорення цього питання з державою, більше того – ми вже порушували це питання.
***
У 2021-2022 роках кількість видань зменшилась відповідно на 35 і 23 відсотки, кількість індексів на 32 і 27 відсотків. Зрозуміло, що тут вплинула широкомасштабна війна, тимчасова окупація певних територій.
Хочу зауважити, що до цього року «Укрпошта» не змінювала тарифи і протягом півтора року не змінювала кількість персоналу. Так було до 1 липня 2023 року.
Тим часом, разовий тираж у 2021-2023 роках змінювався і відповідно становив по Україні 243, 225, 117 мільйонів примірників. Так відбувалося, зокрема, через тимчасову окупацію частину Запоріжжя, Харківщини, Херсонщини, через міграцію населення, через зміну аудиторії читачів, які перейшли на сучасні канали комунікації.
***
Згідно із Законом про поштовий зв’язок універсальні поштові послуги – це листи до 50 грамів. Я вже неодноразово наголошував, що послуга по доставці газет не є монопольною, редакція може підписати угоду про доставку газет з будь-якою кур’єрською службою, і це може бути «Нова Пошта» чи приватна компанія, чи хтось ще. Тому ще раз я просто хочу, щоб на законодавчому плані ми всі з вами дивились однаково: універсальні поштові послуги, які «Укрпошта» має забезпечити на 100 відсотків території країни це листи до 50 грамів.
***
«Укрпошта» – єдина компанія, але в цій нашій єдиній компанії в кожному регіоні працюють люди, які відповідають за передплату, які мають премії відповідно до результату передплати. Якщо передплата погана, то відповідно і премії там не отримують.
Я не кажу, що все ідеально і навіть не обіцяю, що вже зараз усе буде ідеально. Але я точно знаю, що буде значно краще, ніж те, що було.
***
Що стосується проблем з листоношами, то, безумовно, вони є. Більш того, коли відбувалася оптимізація, дуже часто не було оптимізації штату. Тобто можна, щоб були три листоноші в штаті по 0,3. Ми казали, що, шановні, ми хочемо, щоб люди в нас працювали на повну зайнятість, на нормальні, гідні заробітні плати. Запропонували листоношам перейти на повну зайнятість, і як ви думаєте, скільки з них погодилось?
Думаю, що ви всі з вами розуміємо, що маленька ставка плюс субсидія, плюс вільний час для домашнього господарства в сільській місцевості –це значно краще, ніж робота на повну зайнятість. Чи є проблеми з комплектацією штатів? Вони, безумовно, є, ми з ними розбираємось.
***
Якщо передплатник живе на хуторі, туди має приїжджати пересувне відділення.
Що стосується прикладу, коли газети залишають в магазині, ми розбираємо кожний такий випадок. Це – погане виконання своїх зобов’язань, а іноді це неможливість доставки через те, що листоноша не оформила адресу конкретного передплатника.
У нас є картка передплатника, де зазначено номер його телефону. Коли починаємо розбиратися з причинами недоставляння газети, то виявляється, що в 20 відсотках випадків зазначено один і той самий номер телефону – листоноші. Так само з газетами: якщо вона заповнила картку на одну адресу (як правило, свою домашню), то пересувне відділення фізично не знає кому належать ці газети.
Я дуже сподіваюсь на цифровізацію, коли вже навіть у процесі передплати ми будемо бачити купу примірників на одну у адресу і будемо відразу питати листоношу, чому всі примірники в селі передплачені на одну адресу.
***
Тарифи на доставку на наступний рік, які ми пообіцяли не змінювати протягом року, складають для загальнодержавних медіа – п’ять гривень, для місцевих – чотири. Для порівняння: доставка простого листа зараз становить 12 гривень, буде – 15.
Давайте казати чесно: збільшують тарифи всі, бо зростають витрати на паливо, на заходи безпеки тощо. Видавнича вартість збільшилась в середньому на 14,7 відсотка, наші тарифи – на 7,6, тобто темпи зростання тарифів «Укрпошти» менші, ніж темпи зростання видавничої вартості.
***
Ми переходимо на цифрові показники, і листоноші не отримають мотивацію, якщо зроблена редакційна передплата. Листоноші і працівники у відділеннях отримують мотивацію, якщо саме вони передплатили періодичне видання.
***
Коли я прийшов в «Укрпошту», середня ставка листоноші становила 0,4 ставки, люди працювали не з «Укрпоштою», люди працювали щоб мати пенсійний стаж і трохи собі заробляти.
Станом на сьогодні в нас мінімальна ставка листоноші 0,8. А коли люди працюють на 0,4 ставки, якість їхньої роботи, м’яко кажучи така, ніби вона відволікає від домогосподарства. Я думаю, що редактори знають про це не гірше за мене. Тому не варто казати, що раніше було добре, а тепер стало погано.
***
Питання стосовно закриття відділень. Ми не закриваємо відділення, в нас 9000 точок відділень, ще близько 2000 пересувних відділень. Якщо в селі залишилось 400 людей, відділення не може стаціонарно там працювати, бо там немає роботи на цілий день. Там навіть немає газет, щоб рознести в понеділок і вівторок. Тому просто сидіти палити кошти – це недоречно.
***
Листоноша носить не тільки газети, вона доставляє інші послуги. Редактори закидають нам, що ми вішаємо собі погони за проведення передплати. Щоб запобігати таким фактам, зараз ми впроваджуємо цифровізацію, щоб чітко бачити хто з листонош та операторів і що робив. На сьогодні я не бачу, хто зробив передплату – листоноша чи оператор.
***
Не заперечую: якщо редакція виконує частину роботи, що вкладена в собівартість передплати, ми маємо відраховувати ці кошти. Як компанія, де головний акціонер – держава, ми не можемо надавати індивідуальні знижки. Але ми ще раз опрацюємо питання компенсації витрат редакцій і тоді повернемось до цього питання. Наприклад, коли буде особистий кабінет і коли не наші працівники, а редакції самі будуть заводити туди редакційну передплату, буде зовсім інша ціна.
Отже, плануємо створення особистого кабінету видавця, де кожен редактор зможе дивитися свою статистику, свої оплати, і відповідно спілкуватися з нами через електронні засоби. Таким чином зможемо якісно відстежувати відповіді на запити редакцій.
***
На сьогодні в «Укрпошті» відбуваються якісні зміни. Зокрема, орендуємо нові сортувальні об’єкти, що дозволяє значно якісніше обробляти всю поштову кореспонденцію. Плануємо розвести потоки доставки окремо газет, листів, грошей, посилок і це дасть можливість забезпечити більш якісну доставку.
Наша мета – щоб до кінця першого кварталу наступного року в «Укрпошті» не залишилося паперової документації папірців. Усі листоноші мають отримати пристрої (до речі в Чернігові їх уже отримали), які докорінно змінять їхню роботу.
Якщо зараз кожна передплата в нас – як нова, то, починаючи вже з наступної листоноші, щоб продовжити передплату, залишиться тільки натиснути одну кнопку гаджета, і передплату буде продовжено.
***
Щодо відповідальності за доставку. У п’ятому розділі Договору визначено відповідальність «Укрпошти» за несвоєчасну доставку тиражів у розмірі двох відсотків вартості несвоєчасно доставленого тиражу. І зворотній бік: якщо редакція або видавництво порушують графік виходу з друку та передачі нам для доставки, наступає відповідальність видавців також у розмірі двох відсотків від вартості несвоєчасно переданого тиражу. Тому тут повністю дзеркальна відповідальність і видавців і «Укрпошти».
В ході Всеукраїнської наради відбулася коротка дискусія між медіаекспертом Сергієм Чернявським і гендиректором «Укрпошти» Ігорем Смілянським. Короткі запитання і відповіді на питання, що цікавлять багатьох редакторів видань.
СЧ Назвіть, будь ласка, конкретні строки, коли редакції зможуть отримати базу їхніх передплатників у електронному вигляді?
ІС Ніколи.
СЧ Коли редакції отримають графіки руху пересувних відділень, щоб вони могли повідомити людям про день і час прибуття пересувного відділення до населеного пункту? Це потрібно не тільки передплатникам, адже часто у віддалені села тільки «Укрпошта» може привезти продукти, засоби гігієни тощо.
ІС Усі розклади роботи включно з пересувними відділеннями є онлайн, але якщо колеги не можуть їх подивитися онлайн, вони можуть звернутися до відповідальних працівників «Укрпошти» і їм буде надана потрібна інформація.
На сьогодні кожен сільський староста знає наш графік.
СЧ Скільки у відсотках у структурі доходів Укрпошти займають доходи від передплати та роздробу в 2022 році.
ІС Це менше трьох відсотків.
СЧ Скільки коштів за передплачені на 2023 рік і недоставлені видання залишилась на рахунках «Укрпошти»? Скільки було повернено? Що робитимете з коштами, які не були затребувані?
ІС У резервному фонді виплати людям є кілька мільйонів гривень. Люди, яким не доставлялася передплачена газета, можуть звернутися до «Укрпошти» і отримати свої кошти за передплату за час, коли газета не доставлялася.
Є термін давності, коли люди вже не можуть подавати скарги, і після цього повернемо кошти відповідним виданням.
Щодо незатребуваних коштів, так будемо дивитися. В нас є купа таких питань, у тому числі і по субсидіях, і по інших виплатах людям, які перебувають на тимчасово окупованих територіях.
СЧ По скількох зверненнях у 2022 і 2023 роках редакціям була виплачена компенсація за несвоєчасну доставку видань? Серед моїх знайомих видавців я не знаю такого, хто отримав би таку компенсацію.
ІС Конкретних даних наразі не маю, треба дивитися документи. Це взаємини між «Укрпоштою» і видавцями, і видавці можуть краще відповісти на це запитання. Хотілося б поставити питання трохи по-іншому: хто звертався по компенсацію за невчасну доставку і не отримав її?
СЧ Наскільки я вірно інформований, зараз з об’єктивних причин значно зменшилася кількість пенсіонерів, які отримують пенсійні виплати через «Укрпошту», а значить і дохід «Укрпошти» зменшився. Можливо, ви вважаєте, що три відсотки у вашій структурі доходу від передплати врятують «Укрпошту»? Як менеджер смію запевнити, що не врятують, і ви це добре розумієте.
ІС Якщо ви позиціонуєте себе як менеджер, то маєте знати, що зарплата листонош в структурі доходів і витрат «Укрпошти» складає 60 відсотків. Тому дохід три відсотки важливої ролі в економіці «Укрпошти» не відіграє.
СЧ Чи можна почути, яка Ваша особиста зарплата, пане Смілянський? Вона залишається такою, як була до широкомасштабного вторгнення, чи зменшилася, чи збільшилася?
ІС Моя особиста зарплата зменшилась, тому що обмежені ресурси. Напевно, я кращий менеджер, ніж Ви, пане Чернявський, тому, мабуть, моя зарплата вища за Вашу.
В результаті дискусії голова НСЖУ Сергій Томіленко запропонував звернутися від імені Національної спілки журналістів України до керівництва «Укрпошти» із запитом поінформувати, скільки редакцій видань змогли отримати компенсацію за невчасну і неякісну доставку газети.