Передплати на газету «Замкова гора» в першому півріччі 2024 року не буде. Наразі в планах редакції тільки продаж через роздрібну торгову мережу та пошук інших способів доставки видання читачам. До такого кроку редакцію підштовхнули деструктивні дії «Укрпошти», – повідомляє своїм читачам в. о. головного редактора Острозької міської газети «Замкова гора» Іван Глушман.
І роз’яснює, чому редакція відмовляється від передплати, як читач зможе отримувати газету. Публікуємо його допис.
Скоротили листонош – і одразу виникли проблеми з доставкою газети.
В Острозі «Укрпошта» скоротила чотири посади листонош із семи. З липня почалися проблеми з доставкою «Замкової гори» та інших видань їхнім передплатникам. Люди масово телефонували редактору й скаржилися, що в їхніх поштових скриньках газети немає.
Після того, як звільнилася одна з трьох листонош, яка розносила кореспонденцію, ситуація з доставкою ще погіршилася. Для передплатників на поштових дільницях, які розташовані в районі Кідр і Карпат, відтоді газети взагалі не приносять. Хтось ходить на пошту й забирає сам, хто не має такої можливості чи не хоче цього робити, періодику не отримує.
Керівництво «Укрпошти» в Києві, здебільшого її гендиректор Ігор Смілянський, поставилося до передплатників, працівників друкованих засобів масової інформації, навіть поштарок і поштарів вкрай підступно. На 2024 рік збираються значно підвищити вартість доставки періодики. Хіба це партнерські стосунки? Напевно такі, як у вовка із зайцями…
На гарячу лінію НСЖУ надійшли сотні скарг щодо доступу до поштових послуг
Національна спілка журналістів України (НСЖУ) закликала не відмовлятися від наявного на початок вересня урядового регулювання тарифів на доставку української преси, адже доступна вартість друкованих ЗМІ є особливо важливою в умовах війни. Відповідний допис опублікував голова НСЖУ Сергій Томіленко. Він закликав уряд пріоритетно зреагувати на критичну ситуацію, викликану масовим звільненням листонош у другому півріччі цього року.
У повідомленні зазначено, що на гарячу лінію НСЖУ з серпня надійшло майже 800 скарг (станом на зараз – понад 1000, – Ред.) від громадян, представників місцевої влади, листонош і видавців на масштабне закриття поштових відділень, звільнення листонош, недоставку преси і недоступ до поштових послуг. Є там повідомлення й від мешканців нашої територіальної громади. Проте реакції влади України на такі звернення, наскільки я знаю, немає.
Одна жінка телефонувала мені й говорила, що «Укрпошта» не доставляє платіжки на комунальні послуги, і за ними, мовляв, треба йти у відділення поштового зв’язку. Мене не дуже цікавить інша робота пошти, але цим я хочу сказати, що деструктивні дії керівників цілеспрямовано вбивають не тільки друковану пресу, але й саму «Укрпошту».
Змушені підвищувати вартість газети. В людей немає таких грошей на передплату
Досі найбільше цінове навантаження лягало на тиражування газети. Вартість друку одного примірника цього випуску коштує для редакції 4,24 гривень (12 сторінок) і 2,89 – восьмисторінковий номер. Приблизно 1,5 гривні вартує доставка «Укрпоштою». Якщо нові тарифи затвердять, то наступного року за доставку газети треба буде платити більше 4 гривень.
Щоб редакція хоча б якось вижила в теперішніх умовах, передплата нашого та інших видань на рік не може бути меншою за 550 гривень. Для порівняння зазначу, що річна передплата на поточний рік повністю становила 352 гривні. Багато людей нарікали, що це дуже велика сума, що в них немає таких коштів.
Почув багато неприємних слів від передплатників…
Починаючи з липня цього року, я почув щодо себе багато неприємних слів від передплатників. Мабуть, за всю мою кар’єру в журналістиці з 1997 року не було стільки негативу. Основна причина – людям не доставляють газети.
Спілкуючись із передплатниками, я пояснював причину ситуації, яка склалася з доставкою, говорив, що редакція вчасно здала газету до друкарні й вона прибула в Острог та інші села краю. Але оскільки посади листонош скоротили, то ті три, які залишилися, фізично не можуть вчасно принести видання передплатникам.
Реакція людей на мої пояснення була різною. Були такі, що вимагали повернути гроші за передплату. Одна жінка обізвала мене шахраєм і безсовісною людиною, мовляв, гроші взяв, а газету їй не доставили. Така розмова «вибиває з колії» на кілька годин. Гірко, що окремі люди не хочуть об’єктивно з’ясувати ситуацію, живуть уявленнями з радянських часів…
Спілкувався з місцевою керівницею Острозького відділення, намагався говорити з керівником Рівненської дирекції. Результат нульовий – усі рішення ухвалює Київ, дві листоноші не встигають рознести всі газети навіть за три дні. На роботу листоношею люди йти не хочуть.
Кілька людей пропонували мені (вимагали) судитися з «Укрпоштою», домагатися, щоб вона виконувала свої зобов’язання. Але про суд не може бути й мови. У редакції працює одна людина, бракує коштів на все, минулої зими не вмикав опалення… Ситуація і без того скрутна, аби втягатися в додаткові витрати.
Частково зірвана передплата на друге півріччя 2023 року
Через підступні дії «Укрпошти» частково була зірвана передплата на другу половину 2023 року. Листоноші говорили людям, що їх посади скорочують, і газети носити не будуть – так частково й сталося. Наприкінці червня дехто з острожан телефонував у редакцію й запитував, що робити. Інші взагалі не передплачували нашу та інші газети. Наш тираж упав у липні майже на 170 примірників, як порівняти з червнем.
Я вважаю жахливим і підступним кроком Смілянського те, що він вирішив скорочувати посади саме в середині року, а не з початку 2024-го, наприклад. Цілком очевидно, що грошей передплатникам ніхто не поверне, хіба що через суд. Але хто буде зв’язуватися з ним? Це ще та морока й бюрократія. Зрештою, і коштів треба витратити в рази більше, не враховуючи нервів і часу, – знаю із власного досвіду. Краще хай пропаде менше, тобто наша й інші газети. Цим, на мою думку, Ігор Смілянський і користується, на жаль.
Інтернет – добре! Але ж є свої але
Дії «Укрпошти», на мою думку, цілеспрямовано знищують місцеву друковану пресу, заганяють газетярів у інтернет. Останнє не так уже й погано, але є певні нюанси. Частина старших людей не має доступу до всесвітньої павутини й відповідних пристроїв, а найгірше – не вміє (а дехто й не хоче) ними користуватися.
Такі люди (переважно старшого віку, частково середнього, хоча є і молодшого – їх менше) будуть позбавлені інформації про події в малих містах і громадах. Чомусь держава в особі Кабінету Міністрів, Президента, Верховної Ради не переймаються інформаційною безпекою країни в теперішніх умовах, коли триває російсько-українська війна.
Минулими тижнями спілкувався з колегами з інших районних і міських газет. Вони переважно, як і я, у розпачі. Переважна частина все ж і далі співпрацюватимуть із «Укрпоштою», щонайменше два видання мають намір припинити свій вихід у світ. Тобто кілька громад Рівненщини залишаться без місцевої друкованої преси взагалі.
Передплату на 2024 рік плануємо не оголошувати. Думаємо, як обійтися без «Укрпошти»
ТОВ «Редакція острозької міської газети «Замкова гора» ухвалила дуже важке, неприємне для нас рішення – не проводити передплату на наступний рік через «Укрпошту». Працювати з таким партнером, який думає тільки про свої прибутки й байдуже йому на всіх інших, думається, що не варто.
ТОВ «Замкова гора» не має наміру припиняти випуск однойменної газети. В Острозі будемо поширювати наше видання через міську торгівельну мережу. На жаль, із селами таке, мабуть, буде неможливо.
Водночас шукатимемо інші способи, як дешевше за «Укрпошту» доставляти наше видання читачам. Одним із варіантів буде цифрова передплата – розсилка читачам зверстаної в форматі PDF газети на електронну пошту. На місяць вона буде коштувати 2 гривні. За рік 104 гривні – це не 550 або й більше в разі доставки «Укрпоштою».
Спробуємо почати редакційну передплату. Тобто люди зможуть забирати «Замкову гору» в редакції, у бібліотеках міста (якщо вони погодяться на співпрацю), на своїх підприємствах, установах, організаціях. Можливо, соціальні працівники погодяться відносити газету літнім і людям з інвалідністю.
Уже тепер «Замкову гору» через магазини міста отримують шестеро передплатників. Єдина незручність для людей – треба йти до найближчого закладу торгівлі, з яким співпрацює наше видання.
Одна з читачок запропонувала залучати волонтерів, школярів. Ми не проти й готові сприяти розвитку цього напрямку, але ініціатива має бути обопільна, як із боку передплатника, так і волонтера. Нав’язувати цей метод ми не можемо, а особливо – якщо до справи можуть бути залучені неповнолітні.
Про редакцію
У штаті «Замкової гори» фактично є лише один працівник. Ще одна людина винятково на волонтерських засадах, через доброту свого серця та любов до журналістської професії, допомагає в міру своїх можливостей. Підготовка власних матеріалів паралельно з відвідуванням заходів, редагування, планування, верстка газети, прибирання в приміщенні й біля нього, доставка роздробу в торгові заклади міста, обов’язки бухгалтера – це сьогодні виконує одна людина. Раніше це робили щонайменше четверо й більше різних спеціалістів.
Причому основне робоче місце цього нашого універсального фахівця – сторож, щоб мати бодай мінімальну заробітну плату. У редакції працює за сумісництвом без відпустки з 2013 року, і його зарплата, припускаю, вразить багатьох – одна тисяча гривень.
Це абсурд і чимось схоже на мазохізм, але інакше «Замкова гора» була б уже рік чи навіть більше як ліквідована. Реклами, оголошень, вітань раніше, а тепер і поготів, дуже мало. Майже все або безкоштовно друкуємо, або зі значними знижками (буває, до 70 відсотків).
Не хочеться завершувати цю статтю вже аж надто песимістично. Будемо працювати й у 2024 році, й далі інформуватимемо читачів про події в Острозі, селах громади, друкуватимемо на своїх шпальтах корисну та цікаву інформацію.
Хочеться вірити, що переважна більшість наших передплатників, покупців підтримають нас, і в майбутньому залишатимуться із «Замковою горою». Сподіваюся, що спільно ми знайдемо спосіб, як найоптимальніше продовжити співпрацю.