Радіо є нині чи не найдієвішим способом достукатися до людей на правому й лівому березі Херсонщини. Про це сказала днями на зустрічі з медійниками херсонка Катерина Цимбалюк.
Вона з командою однодумців наприкінці 2023 року, а точніше 11 листопада, у день визволення Херсона, оголосила про запуск власної радіостанції «X.ON».
– Як ми кажемо, ми така собі «крейзі команда». Сьогодні ми – єдине в Херсоні локальне радіо. Працюємо з 11 листопада – дня визволення міста. Зараз нас троє, – каже пані Катерина.
Кожен з членів команди має свій бекграунд, великий досвід. Так, сама Катерина в журналістиці з 1997 року.
– Чому саме радіо? Для людей Лівобережжя перевага в тому, що не треба реєструватися, щоб слухати радіо. Інколи люди бояться, що при перевірці телефонів можуть виявити, чи особа підписана на якісь телеграм-канали. А для радіо цього не треба. Люди просто слухають новини, а, слухаючи нас, вони знатимуть ці новини, висвітлені правдиво, – каже Катерина Цимбалюк. – А ми говоримо, щоб бути почутими, бо радіо – це завжди поряд.
Серед членів команди і Валентина Федорчук. Журналістка родом з селища Борозеньке, що на Херсонщині. З чоловіком перебувала в окупації понад півроку. НСЖУ надавала допомогу евакуйованій у Івано-Франківськ журналістці, яка згодом повернулася в Херсон і увійшла в команду радіо «X.ON».
Для колективу X.ON, що складається із трьох ведучих, звукорежисера й директора, проживання в місті є принциповою позицією та одним із критеріїв підбору співробітників.
«Нам хочеться, щоб у нас працювали херсонці, щоб вони розуміли херсонський контекст», — пояснює Федорчук.
Радіо X.ON мовить на частоті 87.7 FM у Херсоні, охоплює частину Миколаївської та Одеської областей, а також пробивається у деяких районах окупованої Херсонщини. Саме це, на думку Федорчук, є найважливішим — адже прослуховування FM не залишає по собі слідів. Місією X.ON журналістка вважає, перш за все, контрпропаганду, про це вона розповідала в розмові з NV.
– Ми завжди на робочому місці і можемо коментувати все, що відбувається. Маємо прямі ефіри, подкасти, – каже Катерина Цимбалюк. – Також всю інформацію подаємо в соцмережах.
Журналістка каже, що найвпливовішим все ж є телеграм-канал. Він, мовляв, нині «живе своїм активним життям».
– Там такий собі майданчик для спілкування херсонців, яких розкидало по всьому світу, – каже пані Катерина. – Вони отримують інформацію від нас, і сприймають новини саме у контексті подій у Херсоні, тож інформація подається через сприйняття херсонців.
Найрейтинговіший нині проєкт у радіо «X.ON» – це ранкове шоу: триває з 8 до 9 ранку.
– Популярний також проєкт «Люди Х». Про цікавих і важливих людей. Це можуть бути медики, волонтери, психологи… Будь-хто важливий для Херсона, корисний для Херсона! Ми навіть вигадали собі термін «херсонізація», – зазначає Катерина Цимбалюк.
Наразі робить радіостанція тримається на Катерині Цимбалюк та невеликому гурті людей, які щоденно працюють у рідному місті і залучають до ефірів херсонців з усього світу, що змушені були виїхати через війну.
– Вважаємо, що слід постійно говорити про наше місто. Ми фактично транслюємо життя в Херсоні і весь світ може це чути, – каже Катерина Цимбалюк.
Про це йшлося на зустрічі місцевих редакцій у рамках міжнародного проєкту Українського Медіа Фонду. Зокрема, у рамках цього проєкту херсонське радіо підсилить свою програму «Люди Ікс».
Редакція радіо планує за допомогою роботи в соціальних мережах збільшити цільову аудиторію, аби мати можливість залучати більшу кількість людей для розв’язання нагальних питань. Також завдяки медійникам інформацію про нагальні питання будуть доносити до відповідних органів, налагодиться активніша комунікація між представниками влади та мешканцями міста. Радіоефіри стануть майданчиком для озвучення думок жителів та влади міста про проблеми і бачення шляхів їх розв’язання.
***
Протягом двох місяців 21 місцеве і регіональне медіа за ініціативи НСЖУ впроваджуватимуть власні проєкти, націлені на посилення взаємодії з аудиторією та спільнотами місцевих громад. У межах роботи над проєктами редакції отримують допомогу від Українського Медіа Фонду за сприяння Німецького Фонду Маршалла Сполучених Штатів. У проєкті братимуть участь теле- і радіо компанії, онлайн-медіа та друковані видання.
Назарій Вівчарик