З 24 лютого 2022-го року команда провідного краматорського тижневика «Технополіс», що на Донеччині, лишилася своєї основної діяльності – друкованої версії газети. Перший газетний номер (після півторарічної перерви) редакція надрукувала в серпні минулого року: завдяки підтримці НСЖУ та її міжнародних партнерів. Нещодавно Спілка журналістів спільно з організацією Free Press Unlimited також переказала «Технополісу» кошти на придбання смартфону.
– У 2014 році наше приміщення значно пошкодив снаряд, котрий залетів зі стелі, влучив у сейф і розлетівся навкруги. Усе майно ми відновлювали власними зусиллями, хоч це були, звичайно, дуже відчутні витрати. У лютому 2015-го року офіс знов потрапив під обстріл і залишився без вікон. А 2023-го ракета знищила будинок неподалік редакції: вибуховою хвилею обвалилася стеля, – розповів головний редактор і власник «Технополісу» Олег Кубарпід час зустрічі з Головою НСЖУ Сергієм Томіленком і Першим секретарем Ліною Кущ у Київському Центрі журналістської солідарності.
У березні 2022-го року частина колективу перебралася до Івано-Франківської області, де онлайново поновила роботу. Згодом, у червні та жовтні 2023-го, керівництво видання направило до НСЖУ лист із проханням надати фінансову допомогу для відновлення друку. За отримані кошті знов зібрала команду, почала видавати й розповсюджувати газету на Донеччині. На сьогодні, за словами Олега Кубаря, «Технополіс» – це єдине друковане видання Краматорська та деяких прилеглих до нього міст: Костянтинівки, Дружківки тощо.
– Перед війною видавали три різнопланові газети: «Технополіс», «Технополіс ТВ» і «Четвер» (тут містилися оголошення з рекламою). Інколи укладаємо договори щодо публікації оголошень із прилеглих міст. Приміром, нещодавно помістили рекламу на першій шпальті. Однак, головна мета видання – утриматися попри нестабільність і жорстоку економію. Це можливо з допомогою Національної спілки журналістів України, – зазначив головний редактор.
За словами Олега Кубаря, частковий прибуток газета отримує з регіональних оголошень. Утім, наразі не має стабільного фінансування від донорів і розраховує на гроші від власної комерційної діяльності. Фізично редакція знаходиться у Краматорську (однак більшість співробітників релокувалися з міста). «Технополіс» працює з Укрпоштою: вона й допомагає продавати регіональну газету, що станом на сьогодні має близько двох сотень передплатників (ця цифра, за словами головного редактора, поступово зростає).Видання друкується у Вінниці й через Покровськ потрапляє до читачів прифронтових територій Донеччини.
– Наразі газета виходить двічі на місяць, однак за воєнного часу я би збільшив не тираж, а кількість сторінок із форматом. До того ж, залучив би ще одного журналіста. Слідкую за рівнем продажів і помічаю багато проблем із логістикою: доставка вимагає додаткового часу через обстріли і тривоги. Поки з покровського поштового відділення газета доїде до читачів – це теж певний час, зважаючи на погіршення поточної ситуації в тому районі. Читачі дуже позитивно відреагували на відновлення газети в серпні, тож відчуваємо важливість того, що робимо. Робимо все можливе, щоби кожен читач отримав свою газету, – розповідає Олег Кубар.
Підтримує редакцію наразі тільки НСЖУ. Газета також отримала грант від Інституту масової інформації (ІМІ), що допоміг із технікою та обладнанням робочих місць для працівників (їх наразі в команді «Технополісу» працює четверо). Однак, цього все ще недостатньо для оренди приміщення у більш безпечних регіонах.
– Ми щорічно скорочувалися. Газети закривалися одна за одною: ця невтішна тенденція спостерігалася ще до повномасштабної війни.
Раніше газету розповсюджували не тільки за допомогою Укрпошти та спеціалізованих товариств, а й власної кур’єрської доставки. Найбільший разовий тираж із 1995-го року складав більше 30 тисяч примірників різного формату. У момент широкомасштабного вторгнення – близько 8 тисяч: на той час у команді «Технополісу» працювало 5 повноцінних працівників (без урахування позаштатних). Зараз газетний тираж скоротився до 1800 примірників.
– Ми активно взаємодіємо зі Спілкою, беремо участь у тренінгах і користуємося можливостями для медійників. Стали в нагоді, зокрема, навчальні психологічні програми з інструментами застосування самопідтримки. Дуже вдячні за той старт, що дала НСЖУ, зокрема і гроші на покупку смартфону. Неймовірно цінуємо таку вагому підтримку, — подякував Олег Кубар керівникам Спілки.
____________________________________________________________________________
Національна спілка журналістів України за підтримки Free Press Unlimited в партнерстві з порталом Gazeta.ua та журналом «Країна» ініціювала пілотний проєкт «Близько до «нуля»: життя прифронтових громад», в межах якого 13 українських медіа з прифронтових та деокупованих територій отримають допомогу на створення контенту та технічне посилення редакцій. В контентному проєкті беруть участь 5 друкованих медіа: «Рідне місто» (Мирноград, Донецька обл.), «Путивльські відомості» (Путивль, Сумська обл.), «Весть» (Чернігів), «Голос Гуляйпілля» (Гуляйпілля, Запорізька обл.), «Зоря» (Золочів, Харківська обл.). Технічну допомогу (смартфони) отримали 8 видань: «Південна зоря» (Нікополь, Дніпропетровська обл.), «Вісті Барвінківщини» (Барвінкове, Харківська обл.), «Дворічанський край» (Дворічна, Харківська обл.), «Трудова слава» (Оріхів, Запорізька обл.), «Вісті» (Слов’янськ, Донецька обл.),«Обрії Ізюмщини» (Ізюм, Харківська обл.), «Зміївський кур’єр» (Зміїв, Харківська обл.), «Технополіс» (Краматорськ, Донецька обл.).
Інформаційна служба НСЖУ