Про це йдеться у розповіді голови Рівненської обласної організації НСЖУ Дмитра ТАРАСЮКА.
Повномасштабна війна, яку російські загарбники розв’язали в Україні 24 лютого 2022 року, суттєво вплинула і продовжує впливати на пріоритети в діяльності секретаріату та правління Рівненської обласної організації НСЖУ. Та, враховуючи обставини, у Рівненській обласній організації НСЖУ продовжували працювати і розвивати усталені форми роботи. У 2023 році тридцять осіб штатних та позаштатних працівників ЗМІ Рівненщини стали новими членами Національної спілки журналістів України.
Чимало медійників Рівненщини наразі служать у лавах ЗСУ, і обласна організація НСЖУ, колеги підтримують захисників України. Зокрема, були передані кошти прес-офіцеру 65-ї бригади ЗСУ – редакторові «Володимирецького вісника» Сергію Скібчику на придбання антидронового радара.
За інформацією управління Державної служби з надзвичайних ситуацій на сьогоднішній день у Рівненську область прибуло майже 85 тисяч переселенців, серед яких є і наші колеги-журналісти. У міру можливостей у Спілці стараються не залишати їх поза увагою і підтримати.
Та все ж особливу увагу зосереджували на питаннях інформаційної безпеки, перешкоджання журналістській діяльності, вирішенню правових питань працівників ЗМІ, захисту свободи слова та права громадян на одержання інформації. Інформація про всі заходи, що відбуваються в Рівненські обласній організації НСЖУ, в оперативному порядку розміщується на сайті: uju.rv.ua.
Чим запам’ятався кожен місяць року. Про значимі та неординарні події – коротким абзацом.
2023 рік запам’ятався цікавими виставками і презентаціями, зустрічами зі студентами і головою НСЖУ Сергієм Томіленком, спартакіадами і відзначенням кращих медійників області.
Виставки, зустрічі зі студентами, відзначення ювілею газети.
У лютому в рівненському ТРЦ «Злата плаза» організували фотовиставку «Лютий. Рік війни» в якій узяли участь фотожурналісти і фотохудожники майже з усіх областей України. А вже в березні у Рівненській обласній науковій бібліотеці відкрилася виставка робіт члена НСЖУ, відомого далеко за межами України карикатуриста із Здолбунова Віктора Голуба. На виставці представлено більше півсотні робіт, що публікують у десяти країнах світу, зокрема, в Італії, Франції, Нідерландах, Бельгії, Японії та США. Відбулася також презентація альбому Віктора Голуба «Карикатурою проти війни»
В березні в Свято-Воскресенському кафедральному соборі ПЦУ міста Рівне відбулися заходи з нагоди 20-річчя виходу у світ першого номера газети «Духовна нива». Штатним і позаштатним творцям газети були вручені відзнаки секретаріату НСЖУ та секретаріату Рівненської обласної організації Спілки.
На факультеті журналістики Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка Степана Дем’янчука відбувся черговий майстер-клас другого обласного конкурсу «Турнір юних журналістів». Провели захід голова Рівненської обласної організації Національної спілки журналістів України, заслужений журналіст України Дмитро Тарасюк, декан факультету журналістики, кандидат наук із соціальних комунікацій, доцент Вікторія Золяк та доцент, заслужений журналіст України Віктор Мазаний. Також Дмитро Тарасюк зустрівся зі студентами цього вишу. Головна тема розмови – положення Закону України «Про медіа».
Гуртом проблеми вирішуються легше, і радість – подвійна.
Багато цікавих моментів було в квітні. Зокрема, обговорено питання подальшої взаємодії і співпраці під час робочої зустрічі керівників обласних організацій творчих спілок Рівненщини – Національної спілки журналістів України, Національної спілки письменників України, Національної спілки фотожудожників України, Національної спілки художників України та Всеукраїнської музичної спілки.
«І слово вічно буде жити…» – під такою назвою відбувся вечір пам’яті членів НСПУ та НСЖУ, котрі жили і творили у нашому краї. Згадували Олександра Богачука, Петра Красюка, Леоніда Куліша-Зінькова, Марію Немиро та інших.
Травень.
Відзначили професійні свята.
Напередодні Всесвітнього дня свободи преси редакція газети «Сарненські новини» спільно із Сарненською асоціацією вільних журналістів і фотожурналістів визначили переможницю творчого конкурсу в галузі фотожурналістики імені колишнього фотокореспондента газети Петра Радчука. Нею стала вільна журналістка працівниця Клесівської селищної ради Ольга Мартинюк. Їй в урочистій обстановці онук Петра Васильовича вогнеборець Сергій Радчук, до речі теж вільний журналіст, вручив Диплом та грошову премію, а колеги щиро привітали з творчою перемогою.
До дня журналіста в Рівненській обласній раді відбулася зустріч провідних журналістів області з головою ради Андрієм Караушем. Групі журналістів вручені іменні годинники, Почесні грамоти та подяки обласної ради.
У Млинові напередодні Дня журналіста на фасаді редакції місцевої газети у присутності численних шанувальників преси відкрили меморіальну дошку пам’яті заслуженого журналіста України Євгена Цимбалюка та журналіста Василя Худика – колишніх працівників місцевої газети «Гомін і К», які передчасно пішли із життя.
На базі Млинівського технолого-економічного коледжу відбулися урочистості з нагоди професійного свята – Дня журналіста. Відповідно до рішення секретаріату РОО НСЖУ переможцям творчих конкурсів у семи номінаціях – «Газета року», «Радіо року», «Журналіст року», «Громадський кореспондент року», «Інтернет-видання року», «За краще висвітлення у ЗМІ військово-патріотичної тематики», «Первинна журналістська організація року» – вручено кубки та дипломи.
Весна, літо – традиційно це час для спорту.
Певним центром подій у травні стали Сарни. Тут на початку місяця відбулася перша регіональна журналістська літня спартакіада. Участь у заході взяло близько тридцяти регіональних медійників.
Влітку на базі спортивно-оздоровчого комплексу «Олімпієць» обласної організації фізкультурно-спортивного товариства «Україна» у селі Хрінники Дубенського району відбулася ХХIII літня Спартакіада журналістів Рівненщини. Участь у ній взяли майже три десятки медійників області.
Попри війну – зустрічі, нагороди, гарні новини.
Відзначився червень і тим, що у Львівській обласній організації НСЖУ відбулася розширена нарада за участю голови Національної спілки журналістів України Сергія Томіленка. У складі делегації від медійників Рівненщини були головні редактори газет «Вісті Рівненщини» – Василь Бурченя, «Сарненські новини» – Світлана Ляшко та «Новини Рокитнівщини» – Наталія Лозян. Вони поділилися власним досвідом організації роботи редакційних колективів в умовах воєнного стану.
Приємна і доволі неординарна подія відбулася в липні в редакції «Сарненських новин» – однієї, з найуспішніших місцевих газет на лише Рівненщини, а й усієї України. За клопотанням секретаріату Рівненської обласної організації НСЖУ та керівництва Сарненської асоціації вільних журналістів і фотожурналістів головній редакторці часопису, президентці гільдії головних редакторів друкованих видань області, члену секретаріату обласної журналістської організації Світлані Ляшко вручили орден «За розбудову України». Ця нагорода є однією з найвищих відзнак в системі громадських нагород «Знаки народної пошани».
У серпні в редакції «Сарненських новин» відбулася також значима і водночас незвична для медійного колективу подія: у присутності колег по перу професійній журналістці з Маріуполя Ірині Гусак вручили новий ноутбук від НСЖУ. З початком повномасштабної війни росії з Україною Ірина вимушена була покинути рідне місто і переїхати в Сарни. Але й ця обставина не стала їй на заваді продовжити журналістську діяльність і поширювати правдиву інформацію для тих, хто залишився на окупованих територіях. Нині Ірина Гусак разом з кількома колегами-однодумцями ведуть два інтернет-сайти: “Донбас-24” та “MRPL.Sity”.
Трохи згодом у Рівному побував голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко. Він особисто вручив ноутбук переможниці конкурсу «10 ноутбуків – для локальних медіа» виконуючій обов’язки головного редактора газети «Володимирецький вісник» (нині – «Вісник Полісся») Людмилі Босик.
Приємна звістка надійшла на адресу секретаріату Рівненської ОО НСЖУ напередодні Дня Незалежності України. Наказом Міністра оборони України №1103 від 23 серпня 2023 року одразу чотирьох журналістів Рівненщини нагородили відзнакою Міністерства оборони України – нагрудним знаком «Знак пошани».
Осінь ділових зустрічей і обговорень.
«Чи виживуть друковані ЗМІ»? Відповідь на це запитання давали голова Рівненської ОО НСЖУ Дмитро Тарасюк та в.о головного редактора газети «Володимирецький вісник» Людмила Босик під час прес-конференції, яка відбулася на факультеті журналістики Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка Степана Дем’янчука.
У Рівненській дирекції АТ «Укрпошта» відбулася робоча зустріч новопризначеного регіонального директора Івана Люсака з очільниками редакцій низки провідних друкованих видань Рівненщини. Участь у цій нараді зокрема взяли головні редактори газет «Вісті Рівненщини» – Василь Бурченя, «Сарненські новини» – Світлана Ляшко, «Медичний вісник +») – Наталя Аврамова, млинівської «Гомін і К» – Віталій Тарасюк, острозької «Життя і Слово» – Вікторія Кригер, власний кореспондент газети «Урядовий кур’єр» у Рівненській області Інна Омелянчук та голова обласної організації Національної спілки журналістів України Дмитро Тарасюк.
На початку листопада голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко разом з очільником обласної організації Дмитром Тарасюком побували в Сарнах. У виставковій залі історико-етнографічного музею вони говорили про найнагальніші завдання спільноти фахівців інформаційної сфери в трагічному воєнному сьогоденні. Зустріч пройшла в теплій, дружній атмосфері, відбулось нагородження колег Почесними грамотами НСЖУ та Рівненської обласної організації Спілки. Гості також відвідали редакції часопису «Сарненські новини» і телерадіокомпанії «Полісся». Колективу «Сарненських новин» Сергій Томіленко подарував сучасну цифрову фотокамеру “Canon” і потужний павербанк.
В листопаді 1943 року вийшов з друку перший номер газети «Кармелюк» – сьогоднішнього «Володимирецького вісника». З нагоди 80-річного ювілею колектив організував урочистості, а гостями редакції стали голова НСЖУ Сергій Томіленко, голова Рівненської обласної організації НСЖУ Дмитро Тарасюк, представниця Нацради України у Рівненській області Лілія Гринюк, колеги з різних ЗМІ області і ветерани журналістики, представники місцевої влади.
Кращих медійників відзначено Почесними грамотами. Сергій Томіленко подарував редакції «Володимирецького вісника» прапор Євросоюзу, який привіз із Брюсселя.
Зима – не привід знижувати активність.
Грудень почався презентацією в Музеї книги міста Острог книжки колишнього головного редактора Острозької районної газети, члена НСЖУ Всеволода Горопахи «Рядки, наспівані душею». Ця книжка вийшла друком за сприяння та при допомозі секретаріату Рівненської обласної організації НСЖУ.
Під час одного із засідань секретаріату обласної Спілки відбулася також презентація книжки члена НСЖУ, доцента факультету журналістики Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка Степана Дем’янчука, заслуженого журналіста України Віктора Мазаного «Бібліографічний покажчик».
І на завершення року – низка значимих для спілчан заходів.
Так, у Рівному, на фасаді будинку № 5а на вулиці Буковинській відкрили пам’ятну дошку Олександру Галичу – першому в незалежній Україні доктору філологічних наук, літературознавцю, журналісту, лауреату Державної премії в галузі науки і техніки, викладачу факультету журналістики Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка Степана Дем’янчука.
В літературному музеї Уласа Самчука, відбулися заходи, присвячені 70-річчю від дня народження літописця рідного краю – відомого журналіста та письменника Миколи Берези. Про високий професіоналізм, журналістську діяльність колеги говорили рідні Уласа Самчука, письменники і журналісти. Музичним оформленням заходу став виступ тріо бандуристок – випускниць музичного коледжу Рівненського державного гуманітарного університету.