Про важливість друкованого слова йшлося під час організованої НСЖУ онлайн-зустрічі редакторів з представниками Міністерства культури та інформаційної політики України
Головна редакторка газети «Запорізька правда», секретар Наглядової ради парламентського Комітету з питань свободи слова Наталя Зворигіна: «Там, де зникають українські ЗМІ, їхній інформаційний простір швидко захоплюють російські медіа».
Публікуємо виступ пані Наталі.
– На сьогодні нам дуже важливо зберегти весь спектр медіа в Україні – і друковані видання, і телебачення, і радіо, адже кожне з них має свою аудиторію, своїх вдячних читачів, слухачів, глядачів. На територіях, що наближені до лінії фронту, де через відсутність електрики, зв’язку, телесигналу, люди не мають можливості отримувати інформацію, стають надзвичайно важливими місцеві газети..
«Запорізька правда» виходить у світ 106 років, тож легко уявити, скільки поколінь читали і сьогодні читають нашу газету. А її авторитетність засвідчує той факт, що гауляйтер тимчасово окупованої частини нашої області видає газету під логотипом «Запорізької правди». Щоправда, у них наша україномовна газета виходить російською, і її контент не має нічого спільного з нашим виданням.
Сьогодні доводиться говорити про те, що там, де зникають українські ЗМІ, їхню аудиторію і їхній інформаційний простір тут же захоплюють російські пропагандистські медіа. В Запорізькій області (особливо по Азовському узбережжю) ще до великомасштабної війни в місцях, де не дотягувались Інтернет і український телесигнал, відразу ефір і FM хвилі заполоняло російське радіо.
До всього, українські користувачі соціальних мереж часто стають також заручниками російських платформ. Телеграм канали, інші подібні мережі дезінформують, подають ніким не контрольовану і неперевірену інформацію, далеку від журналістських стандартів. І з цим ми можемо боротися тільки власною правдивою інформацією українських медіа.
Ми дуже вдячні за інформаційну, юридичну, ідеологічну підтримку, але найбільше зараз медіа з прифронтових територій потребують економічної, фінансової допомоги. Ми постійно говоримо про те, що рекламного ринку немає, провести повноцінну передплату на територіях з постійними обстрілами, де відсутня робота і у людей дуже сутужно з грішми, практично не можливо. Тому саме матеріальна допомога дуже важлива для медіа, які у неймовірно складних умовах стараються зберегти видання, не припиняти вихід у світ.
Зрозуміло, що коштів у державному бюджеті катастрофічно не вистачає, але в нинішній ситуації нашим ЗМІ дуже потрібна державна підтримка. Вважаю, було б дуже на часі створення Фонду підтримки медіа, який дасть можливість пережити важкі часи і не втратити стійкості багатьом локальним ЗМІ.
Думаю, що в пригоді може стати класний досвід Національної спілки журналістів України, коли ми звертаємося до міжнародних партнерів, до зарубіжних колег і донорів, і нам йдуть назустріч. Завдяки такій підтримці чимало газет і в нашій Запорізькій області відновили вихід у світ.
Повторюся: там де зникне українське медіа, його місце тут же окупує вороже російське.
Підготувала Ольга Войцехівська, “Журналіст України”