У День свята захисників і захисниць України вся наша спільнота вшановує своїх героїв: і тих, що зараз на передовій, і тих, хто віддав своє життя, зупиняючи російську агресію. Серед них – Сергій Пущенко, художник, заслужений діяч мистецтв України, громадський діяч, волонтер, член Національної спілки журналістів України – повідомив на своїй сторінці в фейсбуці Харківський художній музей.
Сергій народився на Дніпропетровщині 28 червня 1960 року. Після Володимирівської середньої школи закінчив Дніпропетровське художнє училище (відділення живопису), а згодом – Український поліграфічний інститут ім. Івана Федорова у Львові. Здобув фах художника-графіка, оформлювача книжкової та друкарської продукції, художнього редактора. Працював у видавництві «Прапор» (Харків) художнім редактором. Згодом перейшов на творчу роботу. Працював як живописець, графік, дизайнер, ілюстратор та оформлювач книжок.
У мистецтві часто експериментував, опробовуючи свої пластичні та кольорові напрацювання (системи). Діапазон живопису широкий: від декоративного до класики реалізму. Художник створював серії робіт. Серед них найбільша – «Козацькому роду нема переводу», яка налічує сотні полотен. Сергій Пущенко показав себе як оригінальний баталіст, знавець звичаїв і побуту козаків. Історія запорожців стає лейтмотивом його творчості впродовж багатьох років. Сюжетні полотна історичної тематики ставали водночас ілюстраціями до друкованих видань – книжок і часописів. До серії належить і казковий семиптих з авторськими легендами «Народження та перші сім днів життя Івана Сірка».
Особливе місце у творчості митця займали етюди й пейзажний живопис. Це були водночас і праця, і релакс.
Упродовж усього творчого життя писав також портрети. Вони й шаржі доповнювали одне одного, давали змогу глибше розкривати образ.
Як графік Сергій Пущенко використовував різні матеріали. У його творчому доробку – різцеві гравюри, а також гравюри в техніці ґратографії, літографії, сухої голки тощо. Серія з 60 творів «Світ і гра…» виконана в техніці офорту високим друком. Унікальність праці не тільки в темі й професійному виконанні, а й у розробленій власній системі гравіровки та отримання оригіналу високим друком.
З початку російської збройної агресії проти України Сергій Пущенко тривалий час перебував у зоні бойових дій. Упродовж 2015–2018 років він виконав з натури серію живописних і графічних портретів побратимів – воїнів-добровольців 5-го окремого батальйону Добровольчого українського корпусу «Правий сектор» і 5-го окремого батальйону Української добровольчої армії. Праця налічує 113 портретів (59 олійних на полотні й 54 – графічними матеріалами на папері). З цієї серії 106 портретів увійшли до книжки «Портрети добровольців на війні». Ця серія здобула суспільне й державне визнання. Виставки творчого доробку та презентації книжки відбулися в Києві, Харкові, Львові, Черкасах, Херсоні, Рівному, Тернополі, Івано-Франківську, а також у приміщенні Верховної Ради України (Київ). Про цю свою працю митець казав: «Це пам’ятник усьому добробату, що є в Україні».
Останніми роками рівнобіжно з іншими йшла робота над проєктом «Фронтовий кобзар». Сергій Пущенко – автор проєкту дизайну видання та 50 фотографічних мистецьких творів-колажів. «Кобзар» Тараса Шевченка з підзаголовком «Фронтовий кобзар» надрукований у Харкові видавництвом «Майдан». Цей твір презентували на тлі виставки книжкових розворотів у Києві, Львові, Чернігові, Херсоні та містечку Городок. У виданні поєдналися вічне Тарасове слово з документалізованим сьогоденням боротьби українського народу за право жити у своїй державі.
Талант рисувальника й ілюстратора виявився також у художньому оформленні медичних посібників. Тривалий час митець співпрацював з ДУ «Інститут загальної та невідкладної хірургії ім. В. Т. Зайцева НАМН України» в Харкові. Майстер розробив дизайн серії медичних книжок з технологій хірургічного лікування (автор і упорядник видань – академік НАМН України В. В. Бойко). До 13 книжок серії увійшли понад 1100 авторських малюнків анатомії людини, техніки оперативних втручань та різноманітних схем алгоритмів лікування.
Мистецькі твори Пущенка є в численних приватних колекціях і музеях України, серед них: Гуляйпільський краєзнавчий музей; Музей історії запорозького козацтва (острів Хортиця, Запоріжжя); Національний історико-культурний заповідник «Гетьманська столиця» (Батурин); Національний історико-археологічний заповідник «Кам’яна Могила» (Мелітополь, 23 олійних полотна з серії «Художник і час»); Рівненський обласний краєзнавчий музей; Черкаський обласний художній музей; Національний музей літератури України (Київ); Національний музей історії України (Київ).
«Україна понад усе!» – цей девіз для нього був сповнений справжнього, непоказного почуття гарячої любові до Батьківщини, за яку він заплатив власним життям! На початку повномасштабного російського вторгнення в лютому 2022 року художник знову пішов добровольцем на війну в складі Рівненського добровольчого підрозділу. Загинув уночі проти 2 березня в місті Василькові на Київщині під час бою з диверсійно-розвідувальною групою окупантів. За поданням Національної спілки журналістів України Указом Президента України від 6 червня 2022 року Сергія Пущенка нагороджено орденом «За мужність» III ступеня (посмертно).
Поховали Сергія Пущенка в Рівному разом з його бойовими побратимами. Це місто має стати пантеоном слави й пам’яті про справжніх патріотів Батьківщини, які в перші дні ворожої навали, не шкодуючи власного життя, зупинили ворога! Героям Слава!
Джерело: фейсбук
P.S. Цього святкового і справді святого для Друга Художника дня додам до написаного ще кілька штрихів – з особистих вражень спілкування з митцем у столиці.
Розповім про два подарунки, про які, певно, не знає широкий загал. Сергій Пущенко після серії проведених у країні виставок якось завітав на Хрещатику до центрального офісу Національної спілки журналістів України. На знак поваги й щирої вдячності за підтримку творчих проєктів митець подарував дві свої картини, привезені з Харкова. Першу особисто вручив однодумцеві (авторові цього спогаду), з яким часто спілкувався й підтримував стосунки після знайомства 2017 року. Друге живописне полотно передав як подарунок творчій спілці журналістів – цю картину (харківський пейзаж) відвідувачі можуть бачити, завітавши до кабінету голови НСЖУ. У січні 2019 року наш талановитий колега став заслуженим діячем мистецтв України, а дещо раніше – наприкінці 2018-го – з подання НСЖУ здобув Премію імені Богдана Хмельницького за краще висвітлення військової тематики у творах літератури та мистецтва. Орден «За заслуги» III ступеня – посмертна нагорода майстрові пензля й героєві, який любив журналістику.
Світла пам’ять тобі, Друже Художнику.
Сергій Шевченко, заслужений журналіст України