«Нещодавно брала інтерв’ю у піхотинця однієї зі стрілецьких рот нашої бригади на позивний Ведмідь. Дуже запам’яталася його фраза: «Я стану на коліна у двох випадках: перед мамою і перед побратимом, якого діставатиму з окопу. Перед ворогом – ніколи!»
Начальник служби зв’язків з громадськістю 44 окремої механізованої бригади Анастасія Шевченко-Приходьон із захопленням говорить про воїнів свого з’єднання.
– Це – люди, які щодня під щільними та інтенсивними обстрілами російських загарбників заходять на позиції та виходять з них, які під камерами дронів – як на долоні, буквально вигризають своє життя у ворога. Попри страх, попри поранення, які є в багатьох, вони й далі йдуть на позиції, щоб давати відсіч ворогу! – каже Анастасія. – Ні для кого не секрет, що наш напрямок, Куп’янсько-Лиманський, сьогодні – один із найгарячіших.
Цивільна професія нашої співрозмовниці – журналістика, в якій вона – з 16 років. Анастасія працювала у різних виданнях в рідному Запоріжжі, у Львові, в який закохалася, щойно приїхавши туди у турпоїздку, а також у Києві. Писала в різних жанрах – від репортажів з місць подій, інтерв’ю – до розслідувань, працювала й на телебаченні. Крім того, викладала журналістику в Економіко-правничому фаховому коледжі Запорізького національного університету. З початком широкомасштабного вторгнення дівчина вирішила мобілізуватися в лави Збройних сил України. Звісно, хотіла служити за спеціальністю, але тоді місць у пресслужбах не було – і Анастасія попросилася на будь-яку посаду в армії. Тож певний час була зв’язківцем. Але все одно мріяла стати військовою журналісткою, аби висвітлювати реалії агресії армії рф, злочинів, які вони вчиняють на території України – і така можливість з’явилася саме у 44 ОМБр.
– Я на своєму місці. Я обожнюю цей ритм, цю динаміку – люблю виїжджати в підрозділи, спілкуватися з військовослужбовцями, розповідати про них, про ті виклики, які вони долають, виконуючи бойові завдання на передовій – каже Анастасія.
Важливою складовою роботи пресофіцера є співпраця з цивільними журналістами, їх супровід до військовослужбовців, які виконують бойові завдання на передовій. Від спілкування з колегами в Анастасії – тільки позитивні враження.
– Абсолютно всі журналісти (українські та закордонні) розуміють оперативну обстановку на передовій і якщо пресофіцер просить певний об’єкт не знімати, бо це може допомогти ворогу ідентифікувати місце розташування підрозділу, то вони цього не роблять. Журналісти розуміють, що вони приїхали, познімали й поїхали, а для нас важливо, щоб і після їхнього від’їзду нашим військовослужбовцям не «прилетіло», бо йдеться про їхні життя, – каже пресофіцерка.
Не менш важливою є й безпека журналістів. Майстерність пресофіцера –так продумати логістику їхніх поїздок, щоб колеги повернулися додому цілі й неушкоджені.
– Якщо я дізнаюся в артилеристів чи «ППОшників», що сьогодні, приміром, велика активність ланцетів чи розвідувальних дронів, чи FPV, яких на нашому напрямку зараз дуже багато, то зйомки я переношу. Або ми їх проводимо в більш безпечному місці, – каже Анастасія. – Крім того, виїжджаючи на зйомку, я завжди запрошую представника підрозділу, де ми її проводимо. Тому як тільки з’являється дрон, небезпека артилерійского обстрілу, нас одразу інформують, і ми намагаємося залишити поле зору противника – або ховаємося в бліндаж, або в інше місце на шляху від місця «вигрузки» до місця зйомки, поки небо не стане чистим.
Із повагою пресофіцерка говорить і про місцеві медіа, які гідно інформують населення про події як на місцях, так і в Україні в цілому. На переконання військової журналістки, місцеві жителі достатньо добре поінформовані й поводяться патріотично, всіляко намагаючись допомагати українським військовим.
За словами Анастасії, командування бригади та ЗСУ на всіх рівнях чудово розуміє значення інформаційної війни, інформаційного протиборства в умовах активних бойових дій. Тому висвітленню діяльності Збройних сил України, їхніх успіхів і досягнень у протистоянні ворогу, наданню аудиторії достовірної й точної інформації приділяється неабияка увага.
– Від успіху в інформаційній війні значною мірою залежить і наша спільна Перемога! – переконана Анастасія Шевченко-Приходьон.
Національна спілка журналістів України регулярно висвітлює діяльність пресофіцерів. Зокрема, читайте матеріали про Вячеслава Скоряка, Олександра Квятковського, Дмитра Плетенчука, Володимира Фітя і великий матеріал із розповідями пресофіцерів про свою професію «День військового журналіста України – свято тих, хто наближає Перемогу».
Максим Степанов, інформаційна служба НСЖУ
Фото з архіву героїні публікації