Два доброчинні концерти на підтримку України дали 7 липня в Сайтамі (Японія) світової слави скрипаль-віртуоз Олег Криса і японська виконавиця Чіє Савада, що й організувала ці виступи. Разом з маестро виходили на сцену японські й українські артисти. Їхня вишукана музика полонила залу, в якій зібралися люди, що вболівають за долю України.
Митці створили атмосферу єднання, співпереживання та щирої підтримки українців у час війни. Прихильність глядачів здобули скрипалька Чіє Савада, співак-бас Денис Вишня, саксофоніст Петро-Кента Ігараші, віолончелістки Тетяна Лаврова і її донька Яна Лаврова, піаністка Мегумі Канеко, диригент і композитор Кенічі Нішізава, японський хор «Щедрик» та інші учасники програми. До слова, японки виходили на сцену в українському національному вбранні, а в ролі козака був Денис Вишня, який уже 14 років живе з родиною в Японії, де пропагує українське мистецтво.
Глядачі тривалими оваціями не відпускали митців зі сцени. На культурній події в Сайтамі був присутній і Надзвичайний та Повноважний Посол України в Японії Сергій Корсунський. Після фінальних номерів програми його запросили на сцену, з якої дипломат сердечно подякував японському народові за потужну підтримку України. Упродовж двох концертів – денного й вечірнього – артисти виконали низку творів українських композиторів Миколи Лисенка, Миколи Леонтовича, Мирослава Скорика, Євгена Станковича (його «Майже серенаду»). А ще на «біс» – відому пісню «This Land Is Your Land», яка лунала в «оновленому» вигляді – у ній згадано українські міста Маріуполь, Чернігів та інші, які зазнали рашистських атак, руйнувань та людського горя.
Ідею з цією піснею втілив продюсер обох концертів – японський громадський діяч і редактор журналу Джунічі Ковака. Присутність чотирьох українських медійників і громадських діячів (членів делегації національної творчої спілки та Всеукраїнського благодійного фонду «Журналістська ініціатива») додала культурній події в Сайтамі неповторної атмосфери. Людмила Мех, Сергій Шевченко, Тетяна Калиновська, Олена Макаренко спілкувалися з гостями, глядачами, учасниками дійства; люди купували у фоє сувенірну продукцію, робили пожертви на підтримку української преси. А про подарунок японки Хіроко Накадзіми продюсер Джунічі Ковака сказав: «Ці чудові значки у вигляді прапора України, а також інші сувеніри в синьо-жовтих кольорах – від душі зроблений внесок шанувальниці в підтримку вашої країни».
Крім того, у вечірній програмі були й онлайнові включення з Києва – вітальні слова голови НСЖУ Сергія Томіленка й композитора Євгена Станковича, повідомлення Сергія Подолянчука про доброчинні справи маестро у Львові, добрі побажання глядачам і діячам культури від інших українців, які нині перебувають на території, де триває війна.
У денному концерті його учасники зробили видатному скрипалеві, почесному членові Японської струнної асоціації викладачів велику приємність – на сцені привітали 80-річного Олега Васильовича Крису піснею «Многії літа!» Зворушений артист зізнався, що це для нього чудовий сюрприз. А відтак додав, що своїми улюбленими країнами, крім України, вважає Польщу, на території якої народився (але після того, на жаль, жодного разу не бував у рідному селі Ухані, що в Люблінському воєводстві), та… Японію!
Ці виступи в Сайтамі, а також майстер-класи в Японії – підсумок великої організаторської роботи, яку взяла на себе тендітна колега професора-скрипаля Чіє Савада, президентка Japan-Ukraine Art Association. Вона вразила публіку блискучим виконанням твору Мирослава Скорика, грою в дуеті з маестро, а також була ведучою на обох концертах.
У прикінцевій частині денної, а потім і вечірньої програми артисти натхненно виконали Державний гімн України. Його співали, поклавши правицю на серце, і дипломати, і преса, і краяни-глядачі, які приїхали до Сайтами з різних міст Японії.
Сергій Шевченко
Фото автора
м. Сайтама
Джерело сайт ВБФ “Журналістська ініціатива”