У минулі вихідні в будинку журналіста в Казімежі Дольному відбувся Надзвичайний статутний та програмовий з’їзд делегатів Асоціації польських журналістів, в якому взяли участь 80 делегатів від осередків асоціації
Головною метою з’їзду була розробка та прийняття нового статуту асоціації. Проєкт змін у цьому найважливішому документі для найстарішої та найбільшої журналістської організації Польщі став результатом дворічної роботи Статутного комітету, до складу якого увійшли представники осередків та органів влади Асоціації. Учасники з’їзду також визначили програмні цілі асоціації на найближчі роки, враховуючи поточну ситуацію в громадських та комерційних ЗМІ.
Разом з тим, з’їзд виступив на захист мережі «Белсат». На з’їзді виступив Голова нацради з питань телерадіомовлення Мацей Свірський, який заявив, що національна рада не погодиться на ліквідацію «Белсату».
– Звільнення Агнешки Ромашевської може бути передвісником ліквідації «Белсат», – заявив він. – Система суспільних ЗМІ в Польщі має чітке правове обґрунтування. І після 20 грудня жодних правових змін не відбулося. Було те, що я називаю узурпацією з боку міністра Сенкевича. Право призначати дирекції та наглядові ради громадських ЗМІ узурпував міністр культури та національної спадщини, а потім узурпував право ліквідовувати суспільні медіа, абсолютно всупереч закону, – зазначив голова Нацради з питань телерадіомовлення.
Мацей Свірський підкреслив, що ст. 7 Конституції Польщі, де зазначено, що органи державної влади діють на основі закону, є також статтею захисту свободи доступу до інформації, оскільки наслідки цих дій призвели до обмеження доступу громадян до інформації, наприклад шляхом призупинення Каналу TVP Info. Також було порушено два акти: про Національну раду з питань телерадіомовлення та Національну раду з питань телерадіомовлення.
– Міністр Сенкевич створив хаос у суспільних ЗМІ, а Національна рада з питань телерадіомовлення захищає свободу слова та суспільний інтерес у ЗМІ. Суспільний інтерес — це верховенство права в ЗМІ. Те, що сталося 19 грудня і пізніше, свідчить про те, що в цей момент державна влада може все. Після 20 грудня система, яку ми знали досі, яка була створена після 1989 року і пізніше підтверджена Конституцією, фактично перестала діяти, – сказав Мацей Свірський.
Мацей Свірський нагадав, які дії наразі вжила Національна рада з питань телерадіомовлення, зокрема: до прокуратури було подано повідомлення про можливість вчинення злочину на шкоду компанії міністром Бартоломеєм Сенкевичем. Голова національної ради з питань телерадіомовлення пояснив, що після вимкнення сигналу TVP Info та регіональних центрів Telewizja Polska вони перестали генерувати заплановані доходи від реклами.
– З одного боку, ми маємо політичну атаку на медіасистему в Польщі, а з іншого – економічну діяльність, яка впливає на позицію Telewizja Polska, – підкреслив голова Національної ради телерадіомовлення.
Далі Мацей Свірський сказав, що серед іншого є плани перенести частину програм «Белсату» на TVP World. Але ми знаємо про це не від керівництва TVP, яке має надіслати таку інформацію до нацради, а з повідомлень ЗМІ, зазначив голова. Він наголосив, що звільнення директора «Белсату» Агнешки Ромашевської може бути передвісником ліквідації телеканалу.
– Будь-яка така зміна щодо ліквідації каналу, переведення на іншу платформу чи обмеження його фінансування має бути затверджена постановою Нацради, але ця інформація до нас ще не дійшла. Громадські засоби масової інформації, якими керують несанкціоновані іноземні особи, ігнорують конституційний орган, якому вони зобов’язані надсилати інформацію. Система, яка існувала досі, зникла, – сказав голова Свірський і запевнив, що Національна рада з питань телерадіомовлення точно не погодиться на ліквідацію «Белсату».
Він порівняв роль «Белсату» на Сході з функцією Радіо «Вільна Європа» за часів комунізму.
– Надсилання правдивої інформації в цей регіон послаблює кримінальну владу і дає людям надію, – сказав Мацей Свірський. Голова нацради заявив, що рада готується вжити заходів для блокування можливих спроб ліквідації «Белсату».
На другий день засідання позачерговий статутно-програмовий з’їзд делегатів асоціації ухвалив низку важливих рішень. Серед іншого вони стосуються ситуації в громадських ЗМІ та журналістів, ув’язнених в Білорусі. Делегати протестували проти звільнення Агнешки Ромашевської-Гузи з посади директора «Белсату» та закликали скасувати ст. 212 Кримінального кодексу.
З’їзд схвалив постанову про публічні ЗМІ. В ній зазначено, що Надзвичайний статутний і програмовий з’їзд делегатів Асоціації польських журналістів висловлює свій рішучий спротив незаконному, насильницькому та неконституційному захопленню державних ЗМІ в країні урядом Дональда Туска та висловлює свій рішучий спротив ліквідації всіх громадських ЗМІ у Польщі як національних, так і регіональних. Це призводить до програмного, організаційного та фінансового спустошення TVP S.A., Polskie Radio S.A., 17 регіональних станцій Польського радіо та Польського агентства преси. Це також призводить до масових звільнень журналістів та інших працівників ЗМІ, що загрожує реалізації принципу свободи слова та журналістської незалежності. Ніколи в історії після 1989 року Польща не знала такого яскравого прикладу втручання чинного міністра, тобто політика, представника виконавчої влади, у сферу незалежності ЗМІ. Такої різкої форми захоплення суспільних ЗМІ, як після формування уряду Дональда Туска, ще не було.
В одній з резолюцій з’їзду зазначено, що рішення міністра культури Бартломея Сенкевича щодо ліквідації Польського телебачення, Польського радіо та Польського агентства преси порушили, зокрема, ст. 7 Конституції, що призвело до правового хаосу, який дає можливість розпродувати державне майно поза контролем суспільства. Асоціація польських журналістів обурена масовими звільненнями журналістів, знищенням архівних ресурсів та ліквідацією сучасних телестудій.
Учасники з’їзду SDP висловили рішучий протест проти скандального звільнення людьми, які видають себе за керівництво незаконно ліквідованої казначейської компанії TVP S.A. Агнешки Ромашевської-Гузи – творця і багаторічний директор телеканалу «Белсат». Немає потреби нікого переконувати в заслугах редактора Агнешки Ромашевської-Гузи. Антикомуніст-опозиціонер, надійний журналіст, який працює на TVP з 1990-х років, завжди була зразком чесного виконання професії. Створивши телеканал «Белсат», як керівник унікальної інституції в Центральній та Східній Європі, вона як ніхто інший розуміє необхідність передачі правдивої інформації в Білорусь, Росію та інші країни колишнього радянського блоку. Де-факто ми розцінюємо її звільнення як спробу перервати цю місію та початок ліквідації «Белсату» польською владою.
На думку делегатів, звільнення редактора Агнешки Ромашевської-Гузи, спроба ліквідації телеканалу «Белсат» та інших ЗМІ, серед іншого, білоруською мовою є безпрецедентним призупиненням допомоги опозиційним групам і незалежним людям з Білорусі, Росії та країн колишнього радянського блоку, адже йдеться про донесення правди. Допомога не надається польською дипломатією та незаконно призначеним керівництвом польських ЗМІ. Ми категорично протестуємо проти таких дій, які не тільки несумісні з польським правом, а й підтримують режими в Москві та Мінську.
З’їзд прийняв резолюцію щодо ув’язнених у Білорусі журналістів. У ній зазначено що журналісти Польщі висловлюють солідарність із незаконно ув’язненим у Білорусі Анджеєм Почебутом та ще 28 журналістами, ув’язненими режимом Олександра Лукашенка. Зїзд звернувся до влади Республіки Польща активізувати дії щодо їх звільнення, а до міжнародної спільноти – вимагати звільнення ув’язнених журналістів.
Інформаційна служба НСЖУ