Росія окупувала український півострів Крим навесні 2014 року. Відтоді в регіоні посилилися переслідування журналістів, правозахисників та громадських активістів. Кримські татари (мусульманська етнічна меншина) є корінними мешканцями Кримського півострова. Вони часто стають мішенню, оскільки багато хто з них відкрито виступає проти російської окупації. Авторитетна міжнародна правозахисна організація CRD зі штаб-квартирою у Стокгольмі закликає до негайного звільнення всіх ув’язнених кримськотатарських журналістів. Про солідарність із переслідуваними Росією в Криму правозахисниками і журналістами йдеться у огляді «Захист прав людини в Криму», опублікованому на сайті CRD у середу, 9 лютого.
Переслідування кримських татар
За часів Радянського Союзу кримських татар примусово депортували з їхньої прабатьківщини – Криму. Сьогодні на окупованому півострові ця громада знову систематично переслідується російською владою. Правозахисники, критики режиму та журналісти були першими мішенями окупаційної влади, і багатьом з них довелося виїхати. За відсутності незалежних ЗМІ їх замінили звичайні люди – вчителі, підприємці, екскурсоводи…
«За останні кілька років десятки журналістів були змушені
залишити Крим. Деяким журналістам влада заборонила в’їзд на термін від
10 до 34 років. Інші були залякані та поставлені перед важким вибором –
безпека життя чи професія. Я переконана, що достовірна та правдива інформація є Ахіллесовою
п’ятою режиму, який силою встановив свій контроль у Криму», – зазначає кримська правозахисниця та журналістка Лутфіє Зудієва.
Десять громадянських журналістів
ув’язнено
Більшість журналістів, які залишилися в Криму, є «громадянськими журналістами», які ведуть прямі онлайн-трансляції, як правило, у Facebook або інших соціальних мережах і надають важливу інформацію з окупованого регіону. Вони зазвичай не навчені як професійні журналісти, але на свої телефони знімають та фіксують порушення прав. Часто саме ці журналісти є єдиними надійними джерелами інформації з регіону. Майже всі громадянські журналісти належать до громадського руху «Кримська Солідарність», створеного 2016 року родичами заарештованих кримських татар, адвокатами та активістами як неформальна правозахисна організація для захисту жертв політичних репресій.
За словами голови Національної спілки журналістів України (НСЖУ) Сергія Томіленка, «громадянські журналісти – це звичайні люди, які прийшли в медіа-сферу не з цікавості та захоплення цифровими гаджетами, а з бажанням боротися з несправедливістю».
Наразі в Криму затримано 10 кримськотатарських громадянських журналістів – більшості з них висунуті фальшиві звинувачення в тероризмі та екстремізмі з вироком у 20 і більше років у в’язниці. Ув’язнено також двох українських професійних журналістів – фрілансера «Радіо Свобода» Владислава Єсипенка та Олексія Бессарабова.
Посилення ролі громадянських журналістів
Задля посилення ролі громадянських журналістів та покращення висвітлення українськими ЗМІ життя в окупованому Криму, Національна спілка журналістів України нещодавно здійснила освітній проєкт «У фокусі – Крим», що складався з десяти навчальних онлайн-вебінарів з відомими журналістами, правозахисниками, експертами з реалій життя та діяльності ЗМІ на півострові. У ньому взяли участь понад 1400 осіб – представники національних та регіональних ЗМІ, студенти та викладачі 26 факультетів журналістики. За підсумками онлайн-курсу його учасники отримали рекомендації та матеріали, які зможуть використовувати у власних доробках по Криму.
«Ми маємо об’єднати зусилля та посилити присутність теми тимчасово окупованого Криму в інформаційному просторі. Це історія солідарності: завдяки розголосу, постійному висвітленню та донесенню до міжнародної спільноти фактів ув’язнення українських журналістів Миколи Семени, Романа Сущенка, Станіслава Асєєва, вони були звільнені з місць позбавлення волі. Тому зараз важливо говорити про ув’язнених кримськотатарських журналістів, щоб суспільство не забуло про них», – стверджує голова НСЖУ Сергій Томіленко.
У рамках проєкту відбулися акції солідарності – журналісти, студенти та викладачі з усіх регіонів України писали побажання, які передавались родинам ув’язнених.
«Неможливо пояснити мої почуття, коли НСЖУ надіслала слова підтримки від понад 400 журналістів та студентів з усієї України. Я показувала та читала їх родичам арештантів – громадянських журналістів, і навіть адвокатам. Тепер їм важливо знати, що їхній біль відлунює в серцях інших людей. Що за них борються не лише близькі родичі, а й зовсім незнайомі люди. Курс НСЖУ для журналістів більш ніж затребуваний. Нам потрібні нові сили. Не можна допустити, щоб над нашим півостровом впала залізна завіса, а репресії над людьми в цій темряві ще більше посилилися», – говорить правозахисниця та журналістка з Криму Лутфіє Зудієва.
У Києві Спілка також організувала фотовиставку «Громадянські журналісти важливі!», під час відкриття якої дружини кількох ув’язнених громадянських журналістів розповіли про долі своїх чоловіків, один з яких засуджений до 14 років позбавлення волі.
НСЖУ разом із Європейською федерацією журналістів також ініціювала заяву, вимагаючи від Росії негайно звільнити всіх ув’язнених кримських громадянських журналістів.
Правозахисна організація CRD («Захисники громадянських прав») продовжують стежити за ситуацією з правозахисниками в регіоні та підтримують заклик звільнити всіх ув’язнених громадянських журналістів у Криму.
Ось повний перелік ув’язнених кримськотатарських громадянських журналістів:
Амет Сулейманов, Марлен Асанов, Осман Аріфмеметов, Ремзі Бекіров, Руслан Сулейманов, Рустем Шейхалієв, Сейран Салієв, Сервер Мустафаєв, Тимур Ібрагімов, Асан Ахтемов.