Яких помилок припускаються журналісти, коли працюють на прифронтових територіях і в зоні бойових дій – це стало основною темою зустрічі першої секретаря Національної спілки журналістів України Ліни Кущ з пресофіцерами Східного угруповання військ у Дніпровському центрі журналістської солідарності.
Найпоширеніше порушення – намагання медійників, які не мають акредитації або без погодження з пресофіцерами, взяти інтерв’ю у військовослужбовців, кажуть персофіцери. Також бували випадки, коли, блукаючи передовою без супроводу пресофіцера, журналісти натрапляли на розрахунки іноземної техніки, знімали її, а потім в етер виходили матеріали з номенклатурними номерами на боєприпасах, прив’язками до місцевості, обличчями людей, яких не можна показувати.
Здебільшого, розповідають військові, грубі порушення стосуються фрілансерів, які потім продають свої фото та відео на міжнародні інформаційні майданчики.
Дуже важливо відзнятий матеріал узгоджувати з пресофіцерами. Один із армійців згадав випадок, коли журналіст-фрілансер домовився про зйомку, отримав погодження, приїхав на позиції, потім прислав фото на погодження, їх затвердили. Через деякий час представники пресслужби на одному з інтернет-ресурсів знайшли фото, що не погоджувались і де важливі елементи не було заблюрено. Зокрема, було показано всі горизонти, а також бортові номери безпілотників. Журналіста було позбавлено акредитації без попередження.
Українські медійники, зазначають пресофіцери, в своїй більшості працюють відповідальніше, ніж їхні іноземні колеги, які часто нехтують елементарними правилами безпеки (наприклад, хочуть проїхати на позиції кількома машинами та ще й білих кольорів). Узагалі складається враження, що іноземці приїжджають в Україну «як на сафарі» й не оцінюють всі ризики для життя та здоров’я у зоні активних бойових дій, розповідають військові.
Пресофіцери стверджують, що намагаються максимально оптимізувати роботу зі ЗМІ, але в умовах повномасштабної війни остаточний дозвіл на роботу журналістів дають командири на місцях. Фактично, з кожною знімальною групою або з окремими журналістами доводиться працювати індивідуально. Треба пам’ятати, що все залежить від бойової обстановки, яка може змінюватися моментально.
Інформаційна служба НСЖУ