Проєкт НСЖУ «Ми з України!» став улюбленим проєктом редакції. Так про участь у ньому говорить головна редакторка інформаційного агентства ВолиньPost Іванна Рудишин. Видання долучилося до двох проєктів Спілки, завдяки чому змогло ефективно працювати у найтяжчі часи. Завдяки участі в проєктах НСЖУ кращі учасники змогли отримати фінансову підтримку від ініціативи Ukrainian Media Fund, яку започаткувала Фундація Gazeta Wyborcza разом із партнерськими організаціями медіакомпаній скандинавських країн.
«Під час втілення проєкту «Ми з України!» ми написали 13 публікацій про українців та українок, які самовіддано кинулися рятувати інших від біди, спричиненої війною. Без перебільшення можемо сказати, що проєкт «Ми з України!» став улюбленим проєктом редакції щонайменше від початку повномасштабного вторгнення. Найперше – через те, що його життєствердні історії давали журналістам сили і віру у те, що із такими героями та героїнями ми точно переможемо. Проєкт надихав працювати і розповідати ці історії так, аби про приклади героїзму простих українців дізналися якнайбільше людей. По-друге, цей проєкт стабілізував економічну ситуацію видання у той час, коли відчай через безгрошів’я досягнув максимуму», – зазначає Іванна Рудишин.
Як зазначає Іванна Рудишин, ця підтримка допомогла виплатити заробітні плати, оплатити послугизв’язку та технічну підтримку роботи сайту.
«У час спричиненої війною кризи проєкт став рятівною соломиною і, що не менш важливо, показав, що журналістська солідарність працює, що є спільнота і вона здатна простягнути руку допомоги. Без вагань можемо констатувати, що уявлення редакційної спільноти про ефективність роботи НСЖУ змінилося саме завдяки тісній співпраці у межах цього проєкту, а далі, спостерігаючи за діяльністю Спілки, ми щоразу більше переконувалися у її дієвості в прагненні допомогти українським медіа. Коли люди були у відчаї через початок війни, життєствердні матеріали про їхніх співвітчизників та співвітчизниць додавали сил та підтримували бойовий дух. Люди потребували таких текстів, і проєкт «Ми з України!» став поштовхом для їхнього системного створення», – додає Іванна Рудишин.
Як приклад, кількість переглядів створеного в межах проєкту першого тексту про жінку з Луцька, яка прихистила декілька сімей переселенців, набрав 25 тис. переглядів.
«Робота у межах проєкту «Журналісти важливі» триває. Наразі готуємо нові авторські публікації про роботу колег у час війни. Це неабияк об’єднує медіагазуль, яка, зокрема на Волині, завжди була поділена на окремі «цехи» (редакції), які конкурували. Війна і робота НСЖУ, спрямована на допомогу представникам різних ЗМІ із різних регіонів, показала, що усі ми – в одному човні.
Журналісти – важливі! Ми можемо говорити світові правду, протидіючи машині російської пропаганди. Важливі не лише ті, хто зараз працює у зоні бойових дій, а й ті, хто показує життя своїх громад, віддалених від фронту, адже немає сьогодні в Україні села селища чи міста, якого б не торкнулася війна і її наслідки. Саме тому важливо підтримувати економічну стійкість і робити все, аби українські ЗМІ працювали!» – підсумовує редакторка.
***
За час дії програми допомоги українським медіа у 2022 році Національна спілка журналістів України, за вагомої підтримки партнерів Ukrainian Media Fund та Gazeta Wyborcza Foundation, надала фінансову допомогу 43 редакціям.
У контентних проєктах «Ми з України!» та «Журналісти важливі!», ініційованих НСЖУ, на постійній основі взяло участь 36 медіа. Вони отримували фінансову допомогу від партнерів терміном два місяці і більше. Зокрема, серед учасників проєктів – 29 регіональних та місцевих редакцій. Допомогу від НСЖУ та Ukrainian Media Fund отримало й 7 всеукраїнських медіа, загальна аудиторія яких становить понад 3,5 мільйона читачів. 25 українських медіа – учасників проєктів НСЖУ – завдяки допомозі змогли оплачувати друк своїх газет.
За час дії проєкту «Ми з України!», ініційованого НСЖУ за підтримки Ukrainian Media Fund та Gazeta Wyborcza Foundation, у місцевих та національних медіа вийшли друком чи в ефір понад 480 авторських матеріалів про сильних духом українців, які допомагають співвітчизникам під час війни. За два місяці впровадження ініціативи «Журналісти важливі!» медіа-учасники проекту опублікували понад 80 матеріалів про роботу своїх колег. Проєкт ще триває.
Ініціативу Ukrainian Media Fund започаткувала Фундація Gazeta Wyborcza разом із партнерськими організаціями медіакомпаній скандинавських країн. Фонд був заснований на знак солідарності з журналістами та фотографами, які щодня ведуть репортажі з передової в Україні. Його головною метою є мобілізація міжнародної підтримки – як фінансової, так і матеріальної – для місцевих засобів масової інформації в Україні. Так через Ukrainian Media Fund для українських журналістів було передано захисне спорядження і обладнання для роботи: ноутбуки, павербанки, фото- та відеокамери, штативи, смартфони.