У перший тиждень роботи трьох Центрів журналістської солідарності до них звернулися по допомогу понад 50 українських журналістів, які через війну вимушені були залишити домівки і виїхати в безпечні регіони. Такі центри, створені Національною спілкою журналістів України, діють у Львові, Івано-Франківську та Чернівцях на базі обласних організацій спілки. Звернутися за допомогою можуть журналісти з будь-якої області.
Потреби у медійників різноманітні: від бронежилетів, касок і сигнальних жилетів «Преса» до допомоги в пошуках роботи і житла. Частина колег, які евакуювалися із зон бойових дій, потребують екстреної фінансової допомоги. Також часто просять забезпечити їх технічними засобами, щоб попри усі труднощі і небезпеку, продовжувати професійну діяльність.
Серед тих, хто вже звернувся до Центрів журналістської солідарності, – переважно жінки-журналістки (70%).
«Навіть у цих важких умовах вимушеного переїзду до Дніпра з малими дітьми і літніми батьками ми щодня наповнюємо наш сайт і створений під час війни телеграм-канал гарячими новинами про війну і про те, як у самісінькій зоні постійних бойових дій живуть мешканці нашого Гуляйполя, як під ворожими обстрілами засівають зараз поля запорізького чорнозему, – розповідає головний редактор сайту Гуляйполе.City із Запоріжжя Тетяна Велика. – Маю гостру потребу в новому ноутбуці, відеокамері, бо вся техніка лишилася в редакції».
З таким самим проханням звернулася до НСЖУ Леся Бабкіна, журналістка газети «Зоря» смт Золочів Богодухівського району Харківської області. «Редакція розбита, переїхали до Львова і працюємо віддалено на позиченій техніці», – зазначає пані Леся.
Журналістка з Маріуполя Ганна Павленко встигла виїхати до Німеччини. «Залишилася без нічого, зате жива. Маю зараз тимчасовий прихисток в Берліні, хочу працювати далі в інформаційній сфері, буду вдячна за допомогу в працевлаштуванні».
Також журналісти говорять про необхідність отримати певні медикаменти, психологічну підтримку, юридичні консультації.
«Перевага мережі Центрів журналістської солідарності – в тому, що вони акумулюють усі запити від колег, які постраждали від війни або працюють у зоні бойових дій. Як правило, у журналістів-переселенців одразу кілька важливих потреб, і робота – чи не на першому місці. Після звернення до центру ми особисто контактуємо з журналістом чи журналісткою, вивчаємо ситуацію та включаємося у вирішення проблеми. Якщо потрібно – залучаємо для цього можливості наших міжнародних партнерів», – зазначила перша секретар Національної спілки журналістів України Ліна Кущ.
ДОВІДКОВО:
Завдання Центрів журналістської солідарності – допомогти журналістам-вимушеним переселенцям облаштуватися на новому місці тимчасового проживання, у тому числі за кордоном, знайти роботу, надати їм моральну, матеріальну, фінансову підтримку. ЦЖС також сприяють у роботі колегам, які перебувають у зоні бойових дій або приїхали у відрядження до України.
Як звернутися за допомогою до Центру журналістської солідарності?
Заповнити анкету за посиланням: https://bit.ly/3JcQFhK
Написати на електронну адресу: [email protected]
Написати на гарячу лінію у будь-який месенджер за номером телефону +380681266674
Мережу Центрів журналістської солідарності відкрито за сприяння Міжнародної та Європейської федерацій журналістів.