Щонайменше 30 українських журналістів перебувають у російському полоні станом на початок липня 2025 року. Це наш біль, і це – спонукання до вжиття всіх можливих заходів, аби визволити колег. Правління Національної спілки журналістів України вимагає звільнення всіх українських журналістів, ув’язнених росією – під час засідання правління Спілки, яке відбулося 3 липня, НСЖУ висловила рішучий протест проти системної політики репресій, що з 2014 року здійснюється російським режимом щодо українських журналістів та працівників медіа та закликала міжнародні правозахисні організації, журналістські об’єднання, уряди демократичних країн публічно вимагати звільнення всіх українських журналістів, які перебувають у російському полоні, ініціювати розслідування фактів катувань, незаконних затримань і загибелі журналістів, запроваджувати персональні санкції проти осіб, причетних до репресій проти медійників, активізувати дипломатичні зусилля для повернення додому незаконно ув’язнених журналістів. Серед них – немало медійників із Запорізької області.
Нагадаю, 70% Запорізької області окуповано. Але з самого початку, як тільки окупанти почали заходили територію області – у такі великі міста, як Бердянськ, Мелітополь, Пологи – ми робили все для того, щоб допомогти нашим колегам, які залишалися там один на один з ворогом.
По-перше, коли була можливість, ми передавали ліки для колег – завдяки священикам, яких ще пускали на окуповані території. Також ми передавали гуманітарні набори, гроші тощо. Ми були свідками того, як наші колеги виїжджали з наших окупованих міст. Але нічого не могли зробити з тим, що медійників почали арештовувати. Ми були свідками трагедії, яка трапилася спочатку з Іриною Дубченко, потім з Іриною Левченко, яка потрапила в полон разом з чоловіком Олександром у травні 2023 року. Олександра відпустили в минулому році, а Ірина залишається за гратами.
Хочу звернути увагу, на ситуацію з медійниками у Мелітополі, Саме в Мелітополі постраждало і потрапило в полон багато наших журналістів. Це Анастасія Глуховська, Георгій Левченко, Яна Суворова, Влад Гершон і Євген Ільченко. Всім відома історія з Світланою Залізецькою, батько якої теж був затриманий. І це було зроблено для т ого до того, щоб Світлана повернулася за батьками і її би теж заарештували. Долі полонених росією медійників є кричущим нагадуванням про ціну свободи слова.
Але ми були стійкими, солідарно боролися і боремося за своїх полонених колег. Дякую Національній спілці журналістів, дякую громадським організаціям за підтримку. До речі, з громадськими організаціями та з уповноваженим прав людини в Запорізькій області ми тісно співпрацюємо, зокрема, провели два дуже велелюдні і продуктивні медіафоруми, під час яких прийняли звернення на підтримку наших полонених колег. Також у співпраці з «Репортерами без кордонів» ми провели велику телеконференцію до Дня Свободи преси.
Ще дуже важлива і болюча проблема – це доля наших журналістів, які не змогли виїхати з окупованих територій через різні обставини. Так, у Миколи Тишакова з Бердянська, якого тримали у підвалі, стався інфаркт. Його потім все ж таки випустили, але за підпискою про невиїзд, і він змушений десь ховатися за містом.
Також дуже важко медійникам в окупованому Мелітополі, де з поважних обставин залишилось троє медівників, а було четверо. Олегу Гончаренку вдалося виїхати до Естонії, де у нього живе донька, але по приїзду у нього стався інсульт. Спілка дуже швидко відгукнулася, підставила плече, ми надіслали гроші, але через три місяці перебування в комі Олег пішов в життя…
І ще хочу наголосити на постійному нашому зв’язку з запорізькими медівниками, які сьогодні за кордоном. Коли у нас почала функціонувати мережа Центрів журналістської солідарності НСЖУ, ми налагодили зв’язок з тими журналістами, яким вдалося вирватися з окупації, і виїхати за кордон. Через них ми теж отримуємо свідчення про те, що там робиться на окупованих територіях. Ми намагаємося допомагати усім нашим колегам, які потребують підтримки. Адже це – наша спільна справа.
Наталія Кузьменко, голова Запорізької обласної організації НСЖУ

Довідка. Наталія Кузьменко – голова Запорізької обласної організації Національної спілки журналістів України, співкоординатор Запорізького Центру журналістської солідарності, заслужена журналістка України – завжди у контакті з медійниками, прагне допомогти кожному з колег, хто потребує підтримки, і націлює свою роботу на поліпшення медіаландшафту у Запорізькій області.
3 липня 2025 року відбулося розширене засідання Правління Національної спілки журналістів України, в якому взяло участь понад 50 представників керівних органів організації. Основними питаннями порядку денного стали: виконання пріоритетних напрямів діяльності НСЖУ у 2025 році (безпека журналістів, підтримка полонених, допомога прифронтовим медіа), діяльність мережі Центрів журналістської солідарності, підтримка регіональних медіа, а також організаційні питання щодо створення нових регіональних структур у Одесі. Учасники одноголосно ухвалили заяву про солідарність з українськими журналістами в російському полоні та резолюцію про необхідність системної підтримки місцевих медіа.
Дискусія з цього приводу: