Про це говорила на вебінарі НСЖУ «Як журналістам зацікавити широку аудиторію кримськими темами? Журналістські розслідування» відома журналістка-розслідувачка, головна редакторка інформаційної агенції «Центр журналістських розслідувань» Валентина Самар. «Саме кримські журналісти, експерти, аналітики, – сказала вона, – формують нині, приміром, базу даних порушників режиму закритих портів, режиму закритих летовищ тощо».
– Санкційна політика – це взагалі моя улюблена тема, – підкреслила Самар – українська санкційна політика на сьогоднішній день, на жаль, неадекватна. Наші співробітники постійно знаходять санкційних «потєряшок», як ми їх називаємо. Це компанії, які є в санкційному списку США, але РНБО України чомусь не хоче їх санкціонувати. Таких, наприклад, тільки у 2018 році ми знайшли 70…
Валентина Самар була спікеркою заходу, який є частиною онлайн-курсу для журналістів «У фокусі – КРИМ», що його реалізує Національна спілка журналістів України у партнерстві з Європейською федерацією журналістів.
Модератор зустрічі, голова НСЖУ Сергій Томіленко і на цій зустрічі наголосив, що в українських медіа наразі дуже мало матеріалів про актуальні проблеми Криму. Тож ми стоїмо перед викликом: або підтверджуємо, що Крим – це територія України, а отже тематика Криму буде представлена в наших медіа, або викреслюємо цю тему і таким чином відвертаємося від нього, чого допустити не можна.
Інформаційна агенція «Центр журналістських розслідувань» якраз і проводить регулярні журналістські розслідування, що стосуються окупованого півострова. Воно і не дивно. Як наголосив на вебінарі куратор онлайн-курсу відомий український кримський журналіст Микола Семена, Валентина Самар була однією з тих, хто закладали в 90-хроках у Криму основи Кримської української журналістики. У неї дуже великий досвід в жанрі журналістського розслідування.
Але, на початку зустрічі учасники семінару, а їх було понад 140, переглянули коротке, проте дуже динамічне кепшн-відео, яке підготували за результатами попередніх вебінарів курсу. Фактично, це було представлення Миколи Семени, а також усіх, хто прорвав інформаційну блокаду Криму.
Уже після відео перед слухачами вебінару виступила спікерка Валентина Самар, котра відразу наголосила, що тема Криму складна для пересічного українця. Аудиторія вже звикла до негативу звідти, у людей не затримуються в голові незнайомі їм тюркські імена і прізвища репресованих. Тим паче, що до 2014 року ніхто так і не розповів, чого хочуть кримські татари і чому цього не треба боятися.
– Але щоб тема Криму не зникала з порядку денного, щоб наші західні партнери не обмежувалися лише висловлюваннями занепокоєнь стосовно ситуації на окупованому півострові, потрібно продовжувати давати інформацію про Крим, проводити моніторинги, показувати, що там відбуваються порушення прав людини, що там відбуваються воєнні злочини, що потрібне міжнародне правосуддя з цієї тематики, – говорила спікерка.
Робити це не просто. Росія вже навіть через головний офіс YouTube намагається заблокувати сюжети Агенції про політичних в’язнів, про порушення прав людини. Варто зауважити, що в Україні лише «Центр журналістських розслідувань» проводить розслідування воєнних злочинів у Криму. Не військових, які стосуються військовослужбовців, а саме воєнних, які виписані в Римському статуті, і який Україна ніяк не ратифікує, що дуже дивно і нелогічно. Серед найвдаліших Самар назвала спецпроект «Шуцмани Путіна» про воєнні злочини на початку окупації півострова (за аналогією з Другою світовою війною, коли Третій Рейх на окупованих територіях створював поліцію з місцевих колаборантів). Такими шуцманами в Криму стали так звана «Самоборона Криму», «Самооборона Севастополя» і нібито козаки. Агенції вдалося ідентифікувати багатьох осіб, котрі сприяли окупації Криму. Але справа по них в наших судах не рухається роками…
На жаль, Уряд України не проводить системний моніторинг різних сфер життя в Криму. Цим займаються правозахисні групи, журналісти-розслідувачі, ті, хто проводить моніторинг. Таким є ще один спікер вебінару, керівник Інжир media Михайло Батрак, який до 2014 року не був журналістом. Але з часу окупації Криму і до 2018 року готував матеріали з окупованого півострова для українських медіа. Після того як тиск на проукраїнських активістів і журналістів посилився, він змушений був залишити окуповану територію. Зараз живе і працює в Херсоні, де створив і очолив видання INжир media. Створив для того, щоб журналісти, які залишилися в Криму, мали майданчик для своєї діяльності, і щоб кримська тематика не зникала з інформаційного простору. Його інформаційний ресурс готує матеріали тільки про Крим. А презентація Михайла Батрака на вебінарі мала назву «Журналісти сірої зони». Він розповів про те, як працюється журналістам в окупованому Криму і як їх переслідують. Озвучив і поради журналістів Криму стосовно того, як краще працювати з ними українським ЗМІ.
У вебінарі взяла участь також перша секретарка НСЖУ Ліна Кущ.
Крім журналістів національних та регіональних ЗМІ, учасниками онлайн-семінару були і студенти та викладачі журналістики. Партнерами заходу були Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара, Cхідноукраїнський національний університет імені Володимира Даля (м. Сєвєродонецьк), Херсонський державний університет, Чернівецький національний університету імені Юрія Федьковича.