Під час повномасштабного вторгнення Національній спілці журналістів України довелося переформатувати свою роботу. Крім звичних конференцій і круглих столів – прокат бронежилетів та шоломів. Крім дискусій про творчість – екстрена фінансова допомога пораненим колегам. Крім традиційних нагород – збір коштів на придбання та ремонт автомобілів пресслужб у ЗСУ…
На розширеному засіданні Правління НСЖУ голова Сергій Томіленко підбив підсумки того, як найбільша медійна організація країни адаптувалася до реалій війни. Виявилося, що робота спілки тепер охоплює все – від порятунку життів журналістів до підтримки прифронтових редакцій, від солідарності з полоненими колегами до прямої допомоги українській армії.
Безпека журналістів – на першому місці у роботі НСЖУ
З часу повномасштабного вторгнення головним пріоритетом Національної спілки журналістів України стала безпека медійників.
Важливу роль у цьому відіграє мережа Центрів журналістської солідарності. Працює п’ять регіональних хабів (Запоріжжя, Дніпро, Харків, Івано-Франківськ, Львів-Чернівці). Шостий хаб діє у Центральному офісі НСЖУ у Києві.
– Це не просто офіси, команди яких активно працюють, а інфраструктура підтримки, де медійники отримують фінансову чи технічну допомогу. Кожен поранений журналіст або кожен журналіст, у якого зруйноване чи пошкоджене житло, завдяки донатам, пожертвам, зокрема Данської спілки журналістів, може розраховувати на екстрену підтримку. У Центрах організований прокат бронежилетів, шоломів, – зазначив Сергій Томіленко. – Центри НСЖУ допомагають по всій Україні, навіть там, де немає фізичної присутності. Головною координаторкою мережі є перша секретар НСЖУ Ліна Кущ. Мережа Центрів журналістської солідарності у штаб-квартирі ЮНЕСКО визнана ефективним інструментом допомоги журналістам під час воєнних дій.

Фінансування: донори з Європи
В Україні, де триває війна, з кожним днем посилюються загрозливі виклики, життєво важливою є допомога партнерських журналістських спілок Європейської федерації журналістів – Данії, Норвегії, Чехії. НСЖУ має підтримку від Німецької DJV, Італійської FNSI, Чеського синдикату журналістів.
Національна спілка журналістів України, як наголошує її голова, постійно працює з донорами, розвиває партнерські відносини, залучаючи фінансування, аби були можливості задовольняти певні запити українських журналістів, сприяти роботі медіа. Особливо це важливо у нинішній період, коли зупинена донорська допомога від США. Але Спілка закликає медіа не зупиняти роботу по написанню проєктів для отримання грантів, які пропонують європейські донорські організації.
Заява про полонених журналістів: солідарність із медійниками та вимоги щодо звільнення
НСЖУ проводить системну роботу щодо солідарності з українськими журналістами, яких тримає у полоні росія. Підтримує їхні родини, проводить заходи-нагадування як в Україні, так і за кордоном. Правління ухвалило заяву солідарності з українськими журналістами, які опинилися у неволі. Документ адресований міжнародним інституціям, українській владі й водночас є актом підтримки колег, що постраждали через професійну діяльність.
– Деяких медійників ми знаємо особисто, – каже Сергій Томіленко, – це журналісти із Запоріжжя, Мелітополя, Великої Новосілки. Їхнє звільнення – наш моральний обов’язок.

Базовий пріоритет для НСЖУ: підтримка Збройних Сил України
Національна спілка журналістів України концентрується, зокрема, на потребах армії.
– Базовим пріоритетом для НСЖУ є підтримка Збройних Сил України, – деталізує Сергій Томіленко. – Кожен робить свій внесок у оборону. Спілка визначила для себе точку докладання, допомагаючи пресслужбам і пресофіцерам бойових бригад.
Активною була підтримка збору, який проводила НСЖУ, на капітальний ремонт автомобіля для 24-ої окремої механізованої бригади. Техніку торік придбали за донати спілчан. У Часовому Яру, на Донеччині, автомобіль зазнав багато випробувань, потребував капітального ремонту. Спілчанами з усієї країни потреби були закриті. Як зазначив Сергій Томіленко, пресофіцер Іван Петричак, який має досвід роботи на ТСН, та багато інших пресофіцерів вдячні за підтримку.

Місцевим медіа – системну підтримку
Важливий документ, ухвалений Правлінням, – це резолюція про необхідність системної підтримки місцевих медіа в умовах війни та скорочення донорського фінансування.
НСЖУ наголошує: локальні редакції, особливо в прифронтових зонах, працюють у надскладних умовах, документуючи як події з життя громад, так і злочинні дії нападників. Без державних і міжнародних програм допомоги медіа ризикують зникнути, а люди – залишитися без правдивої та перевіреної інформації в умовах ворожої пропаганди.
Провідною є тема підтримки прифронтових медіа, у тому числі друкованих видань.
– Ми рекомендуємо медіадонорам, об’єднуємо спільноту колег, які працюють в умовах підвищеної небезпеки. Презентуємо на міжнародній арені роботу медійників з прифронтових Оріхова, Великої Писарівки, Золочева, – каже Сергій Томіленко. – Представляємо медійників з Ізюма, Дніпра, Кривого Рогу, Межової Дніпропетровської області, Донеччини. Пріоритет НСЖУ – зробити «видимими» медіа на міжнародному рівні, допомогти тим журналістам, у яких є найважча безпекова та економічна ситуація. Загалом привертаємо увагу до необхідності економічної підтримки регіональних медіа. Ми перебуваємо на зв’язку з урядом, лобіюємо відповідні програми, які певним чином впроваджуються. Але цього недостатньо для економічної стійкості.

Разом ми сильніші
Цьогоріч уперше за ініціативи НСЖУ понад 60 журналістів і журналісток, які служать у ЗСУ, були відзначені спеціальними Почесними грамотами Спілки, виконаними в стилі мілітарі, за мужність і внесок у спільну справу оборони.
– Важливо показати, що найбільша спільнота медійників країни цінує своїх колег, які поповнили стрій захисників і захисниць, їхні героїзм і силу в боротьбі за Україну, – зазначає Сергій Томіленко. – Важливими для суспільства є пресофіцери, воєнкори, які взаємодіють з цивільними медіа, документуючи правду про війну. Наша діяльність багатогранна. Дякую кожному і кожній, хто робить свій внесок.

3 липня 2025 року відбулося розширене засідання Правління Національної спілки журналістів України, в якому взяло участь понад 50 представників керівних органів організації. Основними питаннями порядку денного стали: виконання пріоритетних напрямів діяльності НСЖУ у 2025 році (безпека журналістів, підтримка полонених, допомога прифронтовим медіа), діяльність мережі Центрів журналістської солідарності, підтримка регіональних медіа, а також організаційні питання щодо створення нових регіональних структур у Одесі. Учасники одноголосно ухвалили заяву про солідарність з українськими журналістами в російському полоні та резолюцію про необхідність системної підтримки місцевих медіа.
Підготувала Людмила Мазнова, інформаційна служба НСЖУ
Дискусія з цього приводу: