Жителі Херсона, який оговтується після підтоплення внаслідок підриву рашистами Каховської ГЕС, потребують підтримки, у тому числі й з боку медійників.
– Коли ми йшли по вулиці з камерою та мікрофоном, чи не на кожному кроці жителі запрошували нас до себе, просили зняти, ділилися своєю бідою. Людям, які втратили свої домівки, дуже важлива зараз наша підтримка, – поділилась враженнями після відрядження до Херсона журналістка «5 каналу» Валентина Пестушко.
Вона працювала в тимчасово окупованому Херсоні аж до жовтня. Вирішила виїхати з міста, коли залишатися далі в окупації було вкрай небезпечно. Разом із чоловіком – оператором Владиславом Радковським знайшли тимчасовий прихисток і роботу в Івано-Франківську. Тісно співпрацюють із місцевим Центром журналістської солідарності НСЖУ.
Також розповідають про ситуацію у Херсоні за результатами відряджень до міста своєї знімальної групи. Перше було у лютому 2023 року. Тоді вони знімали сюжети про наслідки окупації в місті. Нині Валентина й Влад знову перебувають у Херсоні. Це вже друге їхнє відрядження, під час якого вони фіксують наслідки руйнувань, яких Херсонщина зазнала через підрив рашистами Каховської ГЕС.
Валентина Пестушко розповіла про деякі епізоди журналістської роботи на рідних теренах, про те, як у Херсоні люди рятують свої оселі та речі після відходу «великої води».
Вона розповіла колегам з Івано-Франківська, що власники будинків у Херсоні, які постраждали від російського теракту на Каховській ГЕС, намагаються врятувати вцілілі речі та привести до ладу свої домівки. У цьому людям допомагають волонтери, але кажуть – робочих рук не вистачає.
– Провулок Чайковського у мікрорайоні Корабел майже повністю був під водою. Місцеві кажуть: вода підходила дуже швидко. Рятуючись, встигли взяти лише найнеобхідніше. Після того, як «велика вода» відійшла, проблем не поменшало. Тепер люди розбирають наслідки підтоплення, рятують вцілілі речі зі сльозами на очах, та вірять, що скоро зможуть повернутися в свої домівки, – розповідає Валентина Пестушко.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Івано-Франківську – 066 677 07 26 (Вікторія Плахта, координатор Івано-Франківського центру), адреса: вул. Січових стрільців, 25.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
За інформацією Івано-Франківського ЦЖС