Після виступу на сесії обласної ради щодо скорочення регіонального мовлення керівництво редакторки творчої групи «Ранок» Житомирської філії Суспільного мовлення Наталії Левченко примусило її написати пояснювальну записку. Мовляв, відвідини і виступ на сесії – це пряме порушення юридичних норм та лікарняного, на якому в ці дні перебувала журналістка. При цьому Наталія відзначає, що один з керівників філії порівнює її дії щодо захисту суспільного мовника із «розколюванням колективу» та називає «сепаратистською діяльністю».
Про це Наталія Левченко повідомила Національну спілку журналістів України офіційним зверненням, в якому ідеться про тиск керівництва на неї через публічну критику реформування НСТУ:
«За їх словами я «порушила трудову дисципліну», не запитавши у них дозволу виступати. Не отримавши чітких і логічних аргументів, які б змусили мене до здійснення таких дій, я відмовилася писати пояснювальну. Після чого продюсерка порівняла мої дії щодо захисту суспільного мовника із «розколюванням колективу» та сепаратистською діяльністю. Менеджер в свою чергу висловлювався непристойно та нецензурно.
Після закінчення зборів через півгодини менеджер Самарцев зателефонував на мій моб. номер і покликав у відділ кадрів, де разом із юристом компанії знову тиснув і вимагав написати пояснювальну. Цього разу сказав, щоб я у письмовому вигляді визнала лікарняний лист недійсним, тому що в період лікарняного (з 3.03.2020 по 6.03.2020) я виступила на засіданні сесії 5 березня.
Під тиском керівництва філії я написала пояснювальну з приводу свого перебування на сесії обласної ради. Пояснила, що я, як голова Комітету «Захисту Суспільного мовника» філії ПАТ «НСТУ» «ЖРД», діяла від комітету, який був обраний більшістю працівників філії 30 січня 2020 року (є протокол засідання). Зваживши всі ризики щодо свого здоров’я та зваживши одночасно необхідність бути присутньою, а також врахувавши той факт, що сесія обласної ради відбувається вкрай рідко (один раз на три місяці), все ж вирішила прийти».
Менеджер Житомирської філії Суспільного мовлення Артур Самарцев у коментарі НСЖУ наголошує, що не має жодних претензій до змісту виступу колеги Наталії Левченко на сесії обласної ради. Його непокоїть порушення юридичних моментів, пов’язаних із робочою дисципліною.
– Робить усе нелогічно: якщо день робочий, то треба бути на роботі, а якщо лікарняний – то маєш бути на лікарняному, а не два дні ходити по кулуарах. Спершу кілька годин на сесії, а потім і тут на роботі під час лікарняного. Я попросив, що вона забрала лікарняний абощо, адже нас перевіряють відповідні органи, які фінансують, тож усе має бути правильно юридично, – каже пан Артур. – Загалом із колективом ми завжди нормально спілкуємося, такого ніколи не було. І я в житті ніколи нецензурно не висловлювався, противник такого. Ось із цієї заяви дізнався, про таке. Якщо є записи, нехай надає.
Колега Артура Самарцева продюсерка Житомирської філії Суспільного мовлення Таміла Бутко наголошує, що їй дуже неприємно через всю цю ситуацію та відзначає, що звинувачення у «розколі колективу» – не правда.
– Щодо сепаратизму – то ці слова просто вирвані з контексту, адже в зверненні депутатів обласної ради прочитала наступне: «Політика правління ПАТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України» спрямована на скорочення ефірного часу регіональних філій, у зв’язку з чим, вважаємо за недоцільне приєднання Житомирської обласної державної телерадіокомпанії до Національної телерадіокомпанії та до Суспільного мовника». Прочитавши цей абзац, тоді сказала: «Як це називається? На Донбасі це називається сепаратизмом». Але не наголошували і жодним іншим чином не звинувачувала Наталію в тому, що це вона автор цього тексту, – відзначає пані Таміла.
У Національній спілці журналістів України закликають Правління Суспільного мовника не скорочувати регіональне мовлення та не звільняти співробітників на місцях.
– При цьому наголошуємо, що Суспільного мовника від інших медіа має відрізняти саме культура поваги до різних точок зору своїх співробітників, заохочення до коректних дискусій з усіх питань розвитку медіа. Переслідування журналістів за критику є недопустимим, – каже голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Звернення Житомирської обласної ради,так само як акція протесту, яка днями відбулася перед приміщенням Житомирської філії НСТУ, наголошує на необхідності розвивати регіональне мовлення, тобто, на необхідності забезпечення жителів області достовірною інформацією про свій регіон. Закликаємо керівництво Суспільного мовлення не ігнорувати критику та не допускати тиску на співробітників, які мають мужність не погоджуватися із рішеннями зі столиці.