Журналіста «Odesa Live» Дмитра Тельпіса намагалися не допустити на одну з виборчих дільниць у місті Одеса. Інцидент стався у виборчій дільниці, яка знаходиться у школі №121 на вулиці Льва Толстого. Про це повідомляє телеканал «Odesa Live». Також зі скаргою про перешкоджання журналіст звернувся на гарячу лінію Національної спілки журналістів України.
Підставою для недопуску журналіста для висвітлення подій на виборчій дільниці була відсутність мокрої печатки на професійному посвідчені.
«У журналістів має бути на посвідченні мокра печатка. У всіх журналістів, які у нас зараз знаходяться, є мокра печатка на посвідченнях. Чому у вас її нема?», – заявила представниця ДВК.
У Національній спілці журналістів України наголошують, що в Україні немає чітко зафіксованої форми для посвідчень журналіста. Відповідні коментарі містяться і у «Навчальному посібнику для членів виборчих комісій на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року» від ЦВК
- Вимог до редакційних посвідчень немає, тому журналістам треба бути наполегливими, – зазначає медіаюрист Роман Руснак. – Подайте скаргу до територіальної – вищої – комісії. При можливості просто поставте мокре печатку на посвідченні. Якщо члени комісії ухвалять рішення не дозволити журналісту працювати, вимагайте постанову у письмовому вигляді з описаною мотивацією
Тому вимога щодо обов’язкової наявності печатки на посвідчені журналіста є незаконною. Такі дії членів ДВК безумовно є перешкоджанням журналістської діяльності та передбачає покарання за ст. 171 Кримінального кодексу України.
Водночас, після проведених консультацій з представниками НСЖУ, Національної поліції та виборчкомів, знімальній групі телеканалу «Odesa Live» дозволили працювати на виборчій дільниці.
Варто зазначити, що 19 липня 2017 року в Україні набрав чинності закон № 1982 VIII про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо використання печаток юридичними особами та фізичними особами-підприємцями. Цим документом було скасовано обов’язкове використання печаток.