Акредитовані журналісти можуть працювати без супроводу в громадських місцях у «жовтій» зоні: Про це йдеться в наказі Головнокомандувач ЗСУ №51 від 3 лютого 2024 року
Згідно зі змінами, акредитованим представникам медіа дозволяється робота без супроводу в громадських місцях у «жовтій» зоні, до якої є вільний доступ цивільного населення, у межах маршруту, погодженого командувачем (командиром) угруповання військ, розповіла представникам місцевих медіа у Чернівцях начальниця пресслужби Чернівецького обласного ТЦК та СП, капітан ЗСУ Тетяна Попович.
– За час повномасштабної війни, багато чого змінилося, ми здобули певний досвід. Та основні принципи роботи журналістів на передовій залишаються сталими: не нашкодити ні нашим військовим, ні собі. Не маємо права нехтувати бронежилетами і шоломами, які дещо сковують в роботі, але будь-якої миті можуть стати порятунком для життя, – каже Тетяна Попович.
Робота окремих акредитованих представників медіа у «червоній» зоні може бути дозволена виключно у супроводі відповідних посадових осіб як виняток: «з метою об’єктивного інформування населення та світової спільноти про воєнні злочини, які вчиняє російська федерація, за клопотанням Міноборони або Генштабу ЗСУ, головнокомандувачем ЗСУ або відповідним командувачем (командиром) угруповання військ».
Під час роботи у «червоній» зоні представники медіа зобов’язані надати зібрані фото- та відеоматеріали на перевірку щодо наявності інформації з обмеженим доступом, а також погодити їх поширення та оприлюднення з відповідальною посадовою особою.
Варто відзначити, що згідно з додатком №4 наказу Збройні сили України та інші складові сил оборони не несуть відповідальності «за безпеку, життя та здоров’я, забезпечення повернення, а також питання страхування життя, здоров’я та майна публічних осіб, до думки яких прислуховується громадськість (лідери думок, блогери тощо)», тому за це особисто відповідає акредитований представник медіа.
Серед змін, які стосуються акредитації журналістів, змінено її терміни. Тепер вона може бути чинною – до 12 місяців. Управління зв’язків з громадськістю Збройних сил України організовує проведення акредитації, під час якої:
– здійснює перевірку приналежності особи до суб’єкта у сфері медіа;
– надсилає подання представнику Служби безпеки України для отримання відповідного висновку;
– веде облік виданих прескарт та наданих представниками медіа відомостей для акредитації;
– ухвалює рішення щодо надання (скасування або призупинення) акредитації представнику медіа;
– повідомляє представникам медіа про результати акредитації;
– надає доступ до списку акредитованих представників медіа, за відповідним запитом, представникам Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Національної поліції України, Національної гвардії України, Державної міграційної служби України, Управлінню державної охорони України.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти об’єднаного Західноукраїнського Центру журналістської солідарності Львів-Чернівці – 097 907 97 02 (Наталія Войтович, координатор Львівського центру, Володимир Бобер – асистент), адреса: вул. Соломії Крушельницької, 5.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
За інформацією об’єднаного Західноукраїнського ЦЖС