24 лютого 2025 року Україна відзначає три роки від початку повномасштабного вторгнення Росії. Хоча нинішній масштаб російських атак проти журналістів не можна порівняти з тим, що був на початку війни, вони залишаються тривожно високими та постійними.
За останні два роки в Україні зафіксовано менше випадків загибелі журналістів під обстрілами під час репортажів в Україні, однак кількість медійників, поранених під час висвітлення війни, залишається високою.
У 2024 році медійна спільнота повідомила про ще дві втрати: Вікторії Рощиної, журналістки, яка померла в російському полоні, де перебувала з 2023 року, та Раяна Еванса, офіцера безпеки Reuters, який був зі своєю медійною групою у місті Краматорську, коли російська ракета влучила в їхній готель.
За даними моніторингу Media Freedom Rapid Response (проєкт «Швидке реагування на свободу медіа», MFRR), у 2024 році внаслідок російських атак було поранено ще 16 журналістів, порівняно з 14 у 2023 році та 24 у 2022 році.
Європейська федерація журналістів (EFJ) та її партнери з MFRR також висловлюють занепокоєння щодо щонайменше 20 українських журналістів, які продовжують утримуватися в незрозумілих умовах російською окупаційною владою в Криму, Запорізькій та Херсонській областях.
Це занепокоєння лише посилюється смертю Вікторії Рощиної за нез’ясованих обставин в російському полоні. Відсутність інформації про місце перебування та умови утримання полонених журналістів посилює побоювання щодо їхнього здоров’я.
Інші проблеми, з якими стикаються українські журналісти, включають атаки на медійну інфраструктуру, кібератаки, а також стеження та погрози з боку української влади. Більше деталей про ці виклики можна знайти у звіті IPI «Під атакою: свобода преси через три роки після повномасштабного вторгнення Росії в Україну».
Українські медіа також стикаються з новою хвилею невизначеності після призупинення урядової допомоги США у січні. Низка українських ЗМІ, особливо на регіональному та місцевому рівнях, покладалися на іноземну допомогу для продовження своєї діяльності після повномасштабного вторгнення, яке сильно вплинуло на місцеві джерела доходу, такі як реклама.
У результаті заморожування фінансування десятки видань стоять перед загрозою закриття і змушені вдаватися до призупинення роботи працівників або звільнень, щоб вижити. З огляду на постійні виклики для галузі, партнери MFRR продовжують закликати міжнародних донорів, включаючи ЄС, надати життєво необхідну та терміново потрібну підтримку тим українським ЗМІ, які зараз перебувають у кризі.
Незважаючи на постійні та інтенсивні атаки на медіа та свободу преси, українські незалежні ЗМІ продовжують свою роботу, стикаючись із серйозними ризиками та загрозами безпеці, психологічними наслідками та постійним економічним тиском.
У цьому контексті партнери MFRR продовжують підтримувати українських журналістів, які є джерелом натхнення для журналістів по всій Європі, продовжуючи виконувати свою роботу в таких умовах.
- Міжнародний інститут преси (IPI)
- ARTICLE 19 Європа
- Європейська федерація журналістів (EFJ)
- Європейський центр свободи преси та медіа (ECPMF)
- OBC Transeuropa (OBCT)
- Free Press Unlimited (FPU)
Дискусія з цього приводу: